بیگ بنگ: در فوریه 2015 (بهمن 1393) تلسکوپ رادیویی پارکس در استرالیا چندین انفجار رادیویی سریع(FRB) را شناسایی کرد که از آن زمان موجب تعجب دانشمندان شده است. این انفجارهای رادیویی سریع که سوت کیهانی نامگذاری شده ­اند، یک تشعشع سریع انرژی هستند که بصورت موج رادیویی میان کهکشانی و در کسری از ثانیه دیده می­ شوند؛ اما به نظر می­ آید این انفجار رادیویی سریع با موارد ثبت ­شدۀ قبلی، تفاوت دارد.

به گزارش بیگ بنگ، نکته جالب در مورد این انفجار رادیویی این است که به نظر نمی­ آید هیچ ردپایی از خود بجا بگذارد. محققان مرکز پارکس از 11 تلسکوپ برای شناسایی گسیل­ های رادیویی، بصری، اشعه ایکس، اشعه گاما و نوترینو استفاده کردند اما اثری از این گسیل­ ها را در انفجار رادیویی مذکور نیافتند. محققان این مرکز در مطالعه ­ای جدید اظهار داشتند: « هیچ گسیل ناپایدار و یا متفاوتی در ارتباط با این انفجار یافت نشد. این انفجار در مشاهدات 17 ساعته بعدی ما تکرار نشد.»

چطور ممکن است این مقدار بالای انرژی هیچ اثری از خود بر جای نگذارد؟ اگر فکر می­ کنید که این مسئله تعجبی ندارد، این را در نظر بگیرید که اگر قرار بود این انفجار مشاهده شود، باید از قسمت­ های چگال کهکشان راه ­شیری عبور می­ کرد. این بدین معنی است که این انفجار اصلا نباید قابل شناسایی می­ بود.

ما بالاخره آنها را می­ بینیم…

این انفجارها اولین بار در سال­های 1385 تا 1386 کشف شدند و از آن زمان 22 انفجار به ثبت رسیده است. چندی پیش بود که دانشمندان منبع یکی از این انفجارها را یافتند که در یک کهکشان کوتوله­ ی دور قرار داشت. ماه گذشته گروهی دیگر از دانشمندان تایید کردند که منبع این انفجارها از فضا می­ باشد. با پیشرفت­ های صورت گرفته در تجهیزات دیداری و شنیداری فضایی، احتمال کشف علت اصلی این سیگنال­ ها رو به افزایش است.

برای مثال، تلسکوپ­ های جدیدتر و بهتر مثل جیمز وب می­ توانند دید جدیدی از کیهان به ما ارائه کنند. زمانی که ما آنها را ببینیم، بدون شک ما متعجب خواهیم شد. اما هنوز ستاره ­شناسان تلاش بیشتری در راستای درک بهتر این پدیده انجام می­ دهند. پژوهشگر امیلی پتروف در این باره گفت: « در علم کار کردن بر روی پدیده ­ای جدید و ناشناخته که سوالات پایه آن هنوز بی­ جواب مانده­ اند، چندان کار معمولی نیست. شرکت ­داشتن در مراحل اولیه زمینه ­ای جدید که شما می­ توانید با تحقیقات خود جوابی برای سوالات بسیار پایه آن زمینه بیابید، بسیار هیجان انگیز است.»

ترجمه: رضا کاظمی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: futurism.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه