بیگ بنگ: ناسا عکس‌های جدیدی از سیاره گازی مشتری منتشر کرد که تلسکوپ فضایی جیمز وب ثبت کرده است.

JWST Jupiter

‌تصاویر فروسرخ جیمز وب، سیاره غول‌پیکر مشتری را با جزئیات دقیق نشان می‌دهد و به دانشمندان کمک می‌کند تا بتوانند آنچه را که در این سیاره پر هرج و مرج اتفاق می‌افتد، آشکار کنند. در این تصاویر طوفان‌های وسیع، بادهای چرخان و شفق‌های فروزان مشتری دیده می‌شود که توسط دوربین فروسرخ نزدیک تلسکوپ جیمز وب یا NIRCam گرفته شده است.

JWST Jupiter color

این تصاویر در تاریخ ۲۷ ژوئیه(پنجم مرداد) توسط جیمز وب ثبت شده‌ و به صورت مصنوعی رنگ آمیزی شده‌اند تا ویژگی‌های خاص این سیاره را به طور مشخص‌تری نشان دهند. نقش و نگارهای سیاره همچون یک شاهکار مینیاتوری در طول نوارهای رنگی آن و دور “لکه بزرگ سرخ” معروف این غول گازی خودنمایی می‌کند. نمای گسترده نه تنها مشتری بلکه حلقه‌های کم نور آن و همچنین دو قمر کوچک به نام‌های آمالتئا و آدراستئا را نشان می‌دهد.

JWST Jupiter color labels

“ایمکه دو پاتر” استاد نجوم دانشگاه کالیفرنیا برکلی گفت: «صادقانه بگویم واقعا انتظار تصاویری به این خوبی را نداشتیم. واقعا قابل توجه است که می‌توانیم جزئیات سیاره مشتری را به همراه حلقه‌ها، قمرهای کوچک و حتی کهکشان‌های دیگر را در یک تصویر ببینیم. اگرچه بسیاری این ویژگی‌های مشتری را قبلا هم دیده بودیم. اما طول موج فروسرخ تلسکوپ جیمز وب چشم‌انداز تازه‌ای از این سیاره را در اختیار ما قرار داده است.»

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: NASA

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

5 دیدگاه

  1. درود
    چرا هرچی عکس از سیاره مشتری گرفته شده اون توفان و گردباد بزرگ رو هم نشون داده ، در صورتی که وقتی خودم با تلسکوپ نگاه می کنم ، گاها شده اون لکه ناپدید شده؟

    1. درود، ناپدید نشده، شما سمت دیگه‌ی سیاره مشتری رو دیدید

  2. ترسناکه واقعن ،انسان نمیتونه حتا یدونه کاوشگر داخلش بفرسته تو جوش نابود میشه

  3. واقعا خسته نباشید. یه سوال بپرسم صادقانه جواب میدین!!؟ البته مربوط به تمام اعضا و آدماییه که مشغول فعالیت در این سایت هستن