بیگ بنگ : آیا شما در روز جمعه به سیاره زحل لبخند زدید؟ فضاپیمای کاسینی تصویر شما و هر کس دیگری بر روی زمین را از فاصله ی 898،4 میلیون مایل ( 1.44 میلیارد کیلومتری ) دورتر از زمین به ثبت رسانده است.

این عکسی رنگی کامپوزیت ساخته شده از تصاویر خامی است که تاکنون به دست آمده، عکس کاسینی در طول موج مرئی به رنگ قرمز، سبز و آبی است. برخی از لکه های درخشان ستارگان در اطراف پس زمینه عکس بعلت ذرات پر انرژی، بصورت دیجیتالی حذف شده است.

9329557951_8caab11fd6_c

ماه نقطه روشن درست زیر و سمت چپ زمین دیده می شود. تصویر خام اصلی (فیلتر سبز) را مشاهده کنید.

فضاپیمای کاسینی در تاریخ 19 ژوئیه در ساعت 02:43:00 به وقت محلی UTC این عکس را از فاصله 1.44 میلیارد کیلومتری زمین ثبت کرده است.

این تصویر کوچک از سیاره ما و ماه یادآور عکس “نقطه آبی کمرنگ” از ویجر 1 میباشد و یک رقیب برای آن عکس محسوب می شود و یادآور نوشتار زیبای “کارل سیگن” میباشد:

“دوباره به این نقطه نگاه کنید. همین جاست. خانه اینجاست. ما اینجاییم. تمام کسانی که دوستشان دارید٬ تمام کسانی که می شناسید٬ تمام کسانی که تابحال چیزی در موردشان شنیده اید٬ تمام کسانی که وجود داشته اند٬ زندگی شان را در اینجا سپری کرده اند. برآیند تمام خوشی ها و رنج های ما در همین نقطه جمع شده است. هزاران مذهب٬ ایدئولوژی و دکترین اقتصادی که آفرینندگانشان از صحت آنها کاملا مطمئن بوده اند٬ تمامی شکارچیان و صیادان٬ تمامی قهرمانان و بزدلان٬ تمامی آفرینندگان و ویران کنندگان تمدن٬ تمامی پادشاهان و رعایا٬ تمامی زوج های جوان عاشق٬ تمامی پدران و مادران٬ کودکان امیدوار٬ مخترعان و مکتشفان٬ تمامی معلمان اخلاق٬ تمامی سیاستمداران فاسد٬ تمامی «ابرستاره ها»٬ تمامی رهبران کبیر٬ تمامی قدیسان و گناهکاران در تاریخِ گونه ما٬ آنجا زیسته اند٬ در این ذره غبار که در فضای بیکران در مقابل اشعه خورشید شناور است.
زمین ذره ای خرد در مقابل عظمت جهان است. به رودهای خون که توسط امپراطوران و ژنرال ها بر زمین جاری شده٬ البته با عظمت و فاتحانه٬ بیاندیشید. این خونریزان٬ اربابان لحظاتی از قسمت کوچکی از این نقطه بوده اند. به بی رحمی های بی پایانی که ساکنان گوشه ای از این نقطه٬ توسط ساکنان گوشه دیگر (که از این فاصله نمیتوان آنها را از هم بازشناخت) متحمل شده اند بیاندیشید٬ چقدر اینان به کشتن یکریگر مشتاقند٬ چقدر با حرارت از یکدیگر متنفرند. تمامی شکوه و جلال ما٬ تمامی حس خود مهم بینی بی پایان ما٬ توهم اینکه ما دارای موقعیتی ممتاز در پهنه گیتی هستیم٬ به واسطه این عکس به چالش کشیده می شود. سیاره ما لکه ای گم شده در تاریکی کهکشانهاست.

paleblue_custom

این تصویر کره زمین از فاصله نزدیک به ۶٫۴ میلیارد کیلومتری است. این عکس را فضاپیمای ویجر ۱ زمانی که ماموریتش در ۱۴ فوریه ۱۹۹۰ تمام شده بود به زمین ارسال کرد. علت وجود حلقه های رنگی بازتابش نور خورشید بر دوربین ویجر است

در این تیرگی و عظمت بی پایان٬ هیچ نشانه ای از اینکه کمکی از جایی میرسد تا ما را از شر خودمان در امان نگاه دارد٬ دیده نمی شود. زمین تنها جای شناخته شده است که قابلیت زیست دارد. هیچ جایی نیست٬ حداقل در آینده نزدیک که گونه بشر بتواند به آنجا مهاجرت کند. مشاهدات٬ بله٬ استقرار٬ هنوز نه. خوشتان بیاید یا نه٬ زمین تنها جایی است که می توانیم روی پای مان بایستیم. گفته شده که فضانوردی تجربه ای است شخصیت ساز که فرد را فروتن می سازد. شاید هیچ تصویری بهتر از این٬ غرور ابلهانه و نابخردانه نوع بشر را در دنیای کوچکش به نمایش نگذارد. برای من٬ این تصویر تاکیدی است بر مسئولیت ما در جهت برخورد مهربانانه تر ما با یکدیگر٬ و سعی در گرامی داشتن و حفظ کردن این نقطه آبی کمرنگ٬ تنها خانه ای که تاکنون شناخته ایم.”
– کارل سیگن – ( 1934 – 1996 )

Read More : http://www.universetoday.com/103611/what-the-earth-and-moon-look-like-from-saturn/#more-103611

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

8 دیدگاه

 1. این عکس حیرت انگیزه …واقعا لذت بردم
  ممنون از سایت عالی و پربارتون

 2. با سلام خدمت همه دوستان .سفر فضا پيماى وبجر به سمت مركز كهكشان ادامه پيدا كرده يا به سمت بيرون كهكشان ؟ممنونم اگه كسى بتونه پاسخ اين سوالو بده

 3. مطالب عالی بود.مطالبی بودکه کمترکسی درموردش فکرمیکندکه اگرفکرمیکرد
  این گونه سردرگم نبود.میفهمیدکه به خاطرهیچ وپوچ مردمان رادلگیرمیکند
  همه ی ما می آییم ومیرویم وکس دیگری جای مارا خواهدگرفت
  پس چه عالی که ازخود ردپایی جاودانه بگذاریم
  فردی که با ناممان همه ازشکوه وموفقیت مان
  قبطه بخوردندومارا الگوی خودقراردهند
  وبه هدفشان برسند
  (به امیدروزی که همه به هدف شان برسند)

  (( یــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــاحــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــق))

 4. بسیار فوق العاده بود.ای کاش روزی همه بشریت عمق این مطلب را درک کنند و خون یکدیگر را ننوشند.! افسوس بر موجود ضعیفی مثل انسان.