بیگ بنگ: دورترین اجرامی که بتوانید با تلسکوپ مشاهده کنید در حقیقت قدیمی ترین نیز خواهد بود، البته اگر یک ستاره شناس باشید و تلسکوپتان هابل باشد.

oldest-thru-space-telescope-1200x800به گزارش بیگ بنگ، در حالی که سرعت نور سریعترین چیز شناخته شده در عالم است، با این وجود برای حرکتش مدت زمانی طول می کشد. وقتی برای لحظه ای به خورشید نگاه کنیم در حقیقت آنچه می بینیم مربوط به هشت دقیقه قبل ستاره ی ما است، چون هشت دقیقه طول میکشد تا پرتوهای نور با سرعت سیصد هزار کیلومتر بر ثانیه حرکت کرده و به چشمان ما برسند. این مسئله در مورد کهکشانها، ستارگان و سیاره های دوردست نیز صدق می کند.

اگر یک ستاره در فاصله بیست سال نوری از ما باشد ما درخشش بیست سال قبلش را می بینیم. نگاه به کهکشانی که صد میلیون سال نوری از ما فاصله دارد به معنی نگاه به نور آن کهکشان در همان لحظه نیست، بلکه مربوط به زمانی است که دایناسورها روی زمین بودند. بنابراین دورترین شی دیده شده در جهان لزوما همان قدیمی ترین است. سن کیهان حدود 13.8 میلیارد است. فکر میکنید قدیمی ترین شی دیده شده چیست؟ صد میلیون سال؟ یک میلیارد سال؟ در واقع حدود سیزده میلیارد سال است، این عدد باعث می شود که برای تکنولوژی تلسکوپ هابل کلاهتان رو بردارید!

این تصویر، فرا ژرف تلسکوپ هابل، نمونه‌ ای از قدیمی‌ترین کهکشان‌هایی است که بشر تاکنون دیده
این تصویر، فرا ژرف تلسکوپ هابل، نمونه‌ ای از قدیمی‌ترین کهکشان‌هایی است که بشر تاکنون دیده

تلسکوپ فضایی هابل قادر است تا با دقت کهکشان هایی را در فاصله ی 13 میلیارد سال نوری از ما بیابد که برخی فقط حدود 400 میلیون سال بعد از بیگ بنگ، متولد شده اند. هابل برای گرفتن عکس فرا ژرف از کیهان با ابزار مادون قرمزش برای 100 ساعت فقط به یک نقطه ی کوچک از آسمان خیره شد تا بتواند دورترین اجرام کیهان را شناسایی کند. نتایج اولیه ی مشاهدات تلسکوپ هابل هنوز بسیار شگفت انگیز است. بعد از پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب در سال 2018 به مدار مشاهدات عمیق تری از کیهان می تواند صورت گیرد. تلسکوپ فضایی جیمز وب قابلیت مادون قرمزی با دقتی حتی بیشتر از هابل دارد و می تواند تصاویر دقیقی به محققان ارائه کند. تلسکوپ فضایی جیمز وب می تواند،  منابع نوری که فقط 200 میلیون سال بعد از بیگ بنگ شکل گرفته اند را شناسایی کند.

ترجمه: محمد حسینی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: howstuffworks.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

8 دیدگاه

 1. درود و خسته نباشید…
  نظر من صرفا به عنوان یه علاقمند و دنبال کننده هست و ادعای تخصصی ویژه ای نیست.
  به نظر بعید میرسه که بشه لحظه ی بیگ بنگ رو دید چون به قول خودتون سرعت نور فقط در اوایل عمر کیهان از سرعت انبساط کیهان کمتر بوده. نتیجه میگیرم که دوران بیشتری از این عمر نور سرعت بیشتری داشته یا مساوی بوده پس لحظه ی انفجار احتمالا باید رد شده باشه. چون ما در لبه ی هستی که قرار نداریم و اون لبه و مرزی رو هم که ادعاش رو داریم درواقع مرز دید ماست نه مرز کیهان. چون هنوز نور از فواصل دورتر نرسیده پس نمیشه نتیجه گرفت که کیهان شعاع محدودی داره… پس در نتیجه هم میشه گفت اون لحظه رد شده و هم میشه گفت هنوز به ما نرسیده. این تضاد عجیب و خیره کننده ی کیهان انسان رو به وجد میاره. دقیقا مجموعه ی منظمی از بی نظمی هاست

 2. این 200 یا 400 میلیون سال بعد از بیگ بنگ را چگونه محاسبه کرده اند در حالیکه گفته می شود تنها 13 میلیارد سال نوری فاصله قابل مشاهده است گویا دانشمندان زمان بیگ بنگ را میدانند و بر آن اساس عمر جهان را تخمین میزنند و از تاریخ بیگ بنگ کسر میکنند که مثلا هابل فاصله کمتری رو نشون داده پس 400 سال فاصله از بیگ بنگ داره و جیمز وب فاصله بیشتری رو نشون میده پس 200 سال بعد از بیگ بنگ رو نشون میده. اصلا همینکه جیمز وب میتونه فاصله بیشتری رو نشان دهد دلیل بر این است که بعید نیست دورترین شی نورانی که ما میبینیم تنها بخش ناچیزی از عالم باشد بر این اساس شاید جهان چندین برابر این مقیاس (یعنی 13.8 میلیارد سال نوری) عمر داشته باشد پس دیگر صحبت کردن از تاریخ بیگ بنگ بی معنی و بلندپروازی و یک ادعای گزاف خواهد بود.

  1. در حال حاضر این اجرام بدلیل انبساط کیهان فاصله ی بسیار بیشتری از 13 میلیارد سال نوری از ما دارند،این فاصله شعاع جهان قابل مشاهده است که به گفته ی کیهان شناسان 46 میلیارد سال نوری است.(این مقاله را مطالعه کنید) در مقاله بالا بحث بر سر قدیمی ترین نوری بود که تلسکوپ های ما توانسته اند آن را شکار کنند، به همین منظور دورترین نور کهکشان را قدیمی ترین آن نیز محاسبه کردند که فاصله ی هم اکنون این کهکشان ها با توجه به انبساط شتاب دار کیهان ذکر نشده است. باید توجه شود که 13.82 میلیارد سن کیهان است و سن ارتباطی به شعاع کیهان ندارد، چون کیهان در لحظات ابتدایی سریعتر از نور منبسط شده و بعد از مدتی این سرعت انبساط کمتر شده است و در حال حاضر هم از سرعت نور کمتر هست. متاسفانه بارها در مورد این مسائل مقاله منتشر کردیم اما باز هم دوستان عزیز این موضوع را قاطی می کنند.

   نکته ی یک: حدود 400 میلیون سال پس از بیگ بنگ ستارگان و کهکشان ها در کیهان شکل گرفتند، در واقع چون این اجرام بسیار از ما دور هستند کم نور هم هستند، دانشمندان با تلسکوپ جیمز وب قصد دارند این کورسوی نور این اجرام را آشکار سازند. نکته دو: دانشمندان با ماهواره کوبه، دبلیو مپ و پلانک ، تابش پس زمینه ی کیهانی را آشکار کردند که مربوط به 380 هزار سال پس از بیگ بنگ است که تازه فوتون ها در کیهان شکل گرفتند و کیهان روشن شد. نکته سه: دانشمندان قصد دارند تا سال ۲۰۳۴ سه ماهواره بصورت مثلثی در فضا قرار دهند تا امواج گرانشی ناشی از بیگ بنگ را شناسایی کنند که می تواند دلایل قطعی بر نظریه ی تورم کیهانی باشد. این امواج اگر آشکار شود ثانیه ای پس از بیگ بنگ را نشان می دهد، یعنی نخستین لحظات شکل گیری کیهان! واقعا عجیب است.

  2. از روی طول موج نور ظاهرا محاسبه میکنند فاصله و سن مسافرت نور.
   مثلا ستاره های قرمز در این فاصله اند آبی در این و… همینطور فکر میکنم اشعه ها یا نورهای نامریی مثل گاما و ایکس و.. مسیری را که طی کنند طول موجشان بیشتر شده و به نور مریی و در نهایت امواج رادیویی تبدیل میشوند.

 3. ممکنه تلسکپي را ساخت که خود بيگ بنگ را ببينه يا اثبانش کنه؟

  1. دانشمندان قصد دارند تا سال 2034 سه ماهواره بصورت مثلثی در فضا قرار دهند تا امواج گرانشی ناشی از بیگ بنگ را شناسایی کنند که می تواند دلایل قطعی بر نظریه ی تورم کیهانی باشد.

  2. با پیشترفت علم و تکنولوژی ما میتونیم به لحظه بیگ بنگ نزدیک و نزدیکتر بشیم ولی خود بیگ بنگ را هرگز نمیتونیم مشاهده کنیم دقیقا مثل رسیدن به سرعت نور است میتونیم نزدیک بشیم اما هرگز به خودش نمیشه رسید