بیگ بنگ: تصاویر نمای نزدیک فضاپیمای سپیده دم(Dawn) لکه‌های سفید روی سطح سرس را نمایان ساخت! این عکس ها در نیمکره شمالی سیاره کوتوله سرس دهانه ای به عرض ۷۵ مایل را نشان می دهد و بیانگر این است که تعداد لکه های مرموز به ۱۰ عدد می‌رسد.

این عکس ۱۶ می ۲۰۱۵ از فاصله ی 7200 کیلومتری  فضاپیما تا سرس گرفته شده
این عکس ۱۶ می ۲۰۱۵ از فاصله ی 7200 کیلومتری فضاپیما تا سرس گرفته شده

به گزارش بیگ بنگ، در 16 می 2015، فضاپیمای سپیده دم، توانست از فاصله ی نزدیک ۷۲۰۰ کیلومتری، عکس‌هایی با کیفیت بالا از سطح سرس و این لکه های مرموز بگیرد، که در آن هر پیکسل، نشان دهنده ی ۷۰۰ متر است. با این حال هنوز محققان نمی دانند که این لکه های سفید اسرا آمیز بر سطح سرس چه هستند، اما دانشمندان ناسا معتقدند هر چه در ادامه ی ماموریت فضاپیما به ارتفاع پایین تر و نمای واضح تری از این لکه ها دست یابد، بهتر می توان در مورد آنها نظر داد. کریستوفر راسل سر بازرس این ماموریت از دانشگاه کالیفرنیا، معتقد است این لکه‌های خیلی درخشان حاصل انعکاس نور خورشید بر سطح موادی مانند یخ می باشند.

نمایی نزدیک از نقاط سفید رنگ مرموز بر سطح سرس
نمایی نزدیک از نقاط سفید رنگ مرموز بر سطح سرس

کمی‌ پیش تر تصور بر این بود نقاط سفید رنگ روی سیاره ی کوتوله ی سرس دو عدد میباشند، اما تصاویر جدیدتر فضاپیمای سپیده دم ناسا تعدادشان را ده عدد نشان می دهد. در تصویر متحرک زیر نیز تصاویر متوالی که در روز چهارم می‌ از فاصله ۱۳۶۰۰ کیلومتری سرس گرفته شده را می توانید مشاهده کنید. تصاویر این انیمیشن از مدار نقشه برداری علمی‌ تهیه شده اند و رزولوشن آنها ۱٫۳ کیلومتر در هر پیکسل است.

فضاپیمای داون پس از فرستادن آخرین عکس ها به زمین، دوباره پیشران یونی‌اش را به کار انداخت تا به دومین مدار نقشه برداری خود برود. قرار بر این است سپیده دم در روز ۳ ژوئن وارد این مدار جدیدش در ارتفاع حدود ۴۴۰۰ کیلومتری از سطح سرس شود و تا پایان ماه در آن بماند. در ویدئوی زیر می توانید نمایی نزدیک از تصاویر ثبت شده ی لکه های سفید مرموز را مشاهده کنید:

دانلود ویدئو

علیرغم تلاش های زیاد، دانشمندان نمی‌توانند با یقین بگویند که لکه‌های سفید روی سرس چه چیزی هستند و حدس و گمان همچنان ادامه دارد. ناسا در صفحه ی خود اقدام به برگزاری یک نظرسنجی کرده، تا نظر کاربرانش را در این خصوص بداند، گزینه های مورد نظر ناسا: کوه آتشفشانی، آب‌ فشان، صخره‌هایی خاص، یخ، نمک و سایر … میباشد. برای شرکت در این نظرسنجی به اینجا مراجعه کنید. سرس، سیاره ای کوتوله میباشد و در کمربند سیارکی بین مدار مریخ و مشتری واقع شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع:  universetoday , NASA , NASA Ceres

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

  1. سلام
    با توجه به تصاویر میزان تابش نور در وسط روز به بیشترین حد خود میرسه و در شب سیاره از بین میره . پس به احتمال زیاد این نور منبع داخلی از خود سیاره نداره و بیشتر ماده ای به نظر میرسه که نور خورشید رو به شدت انعکاس میده . ماده ای با انعکاس زیاد که مانند ایینه و یا یخ عمل میکنه .

  2. سلام
    به نظرم احتمال این که دلیل لکه های سفید سطح سرس مربوط به هوش فرا زمینی باشه تقریبا غیرممکنه چون اگه مربوط به سازه های فرازمینی موجودات هوشمند بود با توجه به وجود رادیو تلسکوپ های روی زمین و انتظاری که از هوش فرازمینی برای توسعه یافتگی ابزارهای ارتباطیش داریم باید طی چند دهه ی گذشته حداقل یک سیگنال با الگویی که بتونیم با نوعی از هوشمندی مقایسه اش کنیم دریافت می کردیم. به احتمال زیاد مربوط به ویژگی های انعکاسی سطح سرس در اون منطقه باشه. شاید اگه تصویر حرارتی منطقه رو داشتیم از روی شدت تابش حرارتی و اختلاف اش با مناطق اطراف لکه می تونستیم حدس دقیق تری بزنیم. باید تا 3 ژوئن صبر کرد.
    با تشکر