بیگ بنگ: اداره هوانوردی فدرال آمریکا، مجوز دومین پرتاب فضاپیمای استاشیپ به مدار زمین را صادر کرد.

US SPACE SPACEX STARSHIP

به گزارش بیگ بنگ، استارشیپ بار دیگر برای پرتاب آماده شده است. اسپیس ایکس اعلام کرد دومین تلاش برای پرتاب آزمایشی سوپرهوی و استارشیپ بصورت یکپارچه، در روز شنبه 27 آبان انجام می‌شود. قرار است این موشک غول‌پیکر ۱۲۰ متری که متشکل از تقویت کننده سوپر هوی و فضاپیمای استارشیپ است، از تاسیسات استاربیس در نزدیکی بوکا چیکا در جنوب تگزاس به مدار زمین پرتاب شود.

طبق گفته‌ی ایلان ماسک تجهیزات استارشیپ و زیرساخت‌های زمینی بیش از هزار تغییر داشته‌اند و این تغییرات در نتیجه‌ی مستقیم دروس آموخته شده از اولین پرتاب است. یکی از تغییرات مهم، سیستم پرتاب آب است که در زیر پایه نصب شده تا بتواند انرژی فوق‌العادۀ تولید شده توسط ۳۳ موتور رپتور را در هنگام پرتاب، کاهش دهد.

starship

اولین پرواز آزمایشی این موشک و فضاپیمای متصل به آن پس از اینکه مرحله بالایی موفق به جدا شدن از موشک نشد، با یک انفجار عمدی به پایان رسید. ایلان ماسک به تازگی گفته است که استارشیپ در دومین تلاش خود شانس خوبی برای رسیدن به مدار دارد، اگرچه این نقطه عطف به هیچ وجه تضمین شده نیست.

سوپرهوی و استارشیپ به گونه‌ای طراحی شده‌‌اند که کاملاً قابل استفاده مجدد باشند و هر دو از موتورهای نسل بعدی رپتور اسپیس ایکس نیرو می‌گرفتند که ۳۳ مورد از آنها در سوپر هوی و شش مورد در استارشیپ نصب شده بود. قدرت رانش ۳۳ موتور این فضاپیما، تقریبا دو برابر بیشتر از راکت‌های فضایی دیگر بود.

فضاپیمای استارشیپ حدود ۱۲۰ متر ارتفاع دارد که ۱۰ متر بلندتر از فضاپیمای «سترن ۵» است که انسان را به ماه برد و این استارشیپ را به بلندترین موشک تا کنون تبدیل می‌کرد. استارشیپ پرواز انسان به ماه، مریخ و فراتر از آن را ممکن می‌کند و جاه‌طلبی‌های ایلان ماسک برای تبدیل بشر به یک تمدن چند سیاره‌ای را برآورده می‌کند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: space.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه

  1. گویا مجددا هم به شکست انجامید و هر دو مرحله سوپر هوی و استار شیپ منفجر شدند.