بیگ بنگ: اخترفیزیکدانان دانشگاه تورنتو در تحقیقی جدید اعلام کردند برخورد نزدیک بین سیاره مشتری و یک سیاره غول‌ پیکر دیگر که در 4 میلیارد سال پیش در سامانه خورشیدی ما به وقوع پیوست، باعث بیرون راندن آن سیاره غول پیکر شده است.

تصویری هنری از یک سیاره ی گازی غول پیکر و قمرهایش
تصویری هنری از یک سیاره ی گازی غول پیکر و قمرهایش

به گزارش بیگ بنگ، در سال 2011 برای نخستین بار فرضیه حضور سیاره پنجمی در زمان شکل‌گیری سامانه خورشیدی ارائه شد. طبق این فرضیه در کنار سیارات مشتری، زحل، اورانوس و نپتون که امروزه به این نام‌ آنها را می‌شناسیم، یک سیاره غول‌پیکر گازی شکل دیگر نیز وجود داشته؛ اما اگر چنین سیاره‌ای وجود داشته، چگونه به بیرون رانده شده است؟

به گفته ی دانشمندان اخراج این سیاره غول‌پیکر در نتیجه برخورد سیاره‌ ی نزدیکی بوده که در آن یکی از سیارات شتاب زیادی گرفته و از گرانش عظیم خورشید آزاد شده و به خارج از سامانه خورشیدی پرتاب شده است. رایان کلوتیر از دانشگاه تورنتو سرپرست این تحقیق و همکارانش، توجه شان را بر روی اقمار و مدارهای مشتری و زحل متمرکز کردند و با دنبال کردن خط سیر مدارهای مدرن کالیستو و یاپتوس – که به ترتیب اقمار مشتری و زحل هستند – شبیه‌سازی‌ کامپیوتری انجام دادند.

به گفته ی دانشمندان: مشتری یک سیاره ی غول پیکر را از سامانه ی خورشیدی ما بیرون کرده است.
به گفته ی دانشمندان: مشتری یک سیاره ی غول پیکر را از سامانه ی خورشیدی ما بیرون کرده است.

کلوتیر درباره این موضوع می‌گوید: «شواهد نشان می‌دهد که مشتری مظنون اصلی است». به نظر این دانشمندان زحل نمی‌تواند آن سیاره غول پیکر را از سامانه خورشیدی بیرون کرده باشد، چون در آن صورت قمر زحل به‌شدت ناپایدار شده و دیگر در مدار کنونی‌اش قرار نمی‌گرفت. اما مشتری قادر بوده این سیاره را از منظومه بیرون کند و قمر خود را هم حفظ کند. کلوتیر گفت: سرانجام دریافتیم مشتری قادر به اخراج سیاره پنجم بوده و در همین حال یک قمر را با مدار کالیستو از آن خود کرده است. جزئیات بیشتر این پژوهش در مجله Astrophysical منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sci-news.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه