بیگ بنگ: نزدیک به نیمی از منظومه‌های ستاره‌ای در کهکشان‌ از دو یا سه ستاره تشکیل‌ شده‌اند. منظومه شمسی ما تنها یک ستاره به نام خورشید دارد که میزبان سیاره‌هایی (به نسبت) کوچک است. اما چیزی نمانده بود ماجرا عوض شود؛ مشتری تا مرز تبدیل شدن به برادر کوچک‌تر خورشید پیش رفت، اما…

PIA hiresبه گزارش بیگ بنگ، مشتری با اختلاف بزرگ‌ترین سیاره در منظومه شمسی است. اگر جرم تمامی دیگر سیاره‌های منظومه را با هم جمع کنید، حتی نصف جرم این سیاره نخواهد شد. شما می‌توانید تمام سیاره‌های منظومه شمسی را حذف کنید و با این‌حال منظومه شمسی را داشته باشید. مقصود این نیست که سیارۀ خودمان را بی‌اهمیت جلوه دهیم، اما جرم زمین، همان مقداری است که برای گردکردن مجموع ِ جرم سیاره‌ها اضافه می‌کنیم.

مشتری آن‌چنان عظیم است که در یک‌قدمی تبدیل‌شدن به یک ستاره قرار داشت. اگر جرم این سیاره 20 برابر بیشتر بود، به‌ اندازۀ کافی سنگین می‌شد که فشار و دمای هسته، برای آغاز همجوشی هسته‌ای کافی بود و مشتری را در مسیر ستاره شدن (البته کوتولهٔ سرخ کوچک و نامحسوس، اما به‌هرحال یک ستاره) هدایت می‌کرد.

px Jupiter image taken by NASAs Hubble Space Telescope June Editedدر دوران ابتدایی شکل‌گیری منظومه ما، مواد تشکیل‌ دهندهٔ منظومه شمسی، ادغام شدند تا سیاره‌ها را تشکیل دهند و اغلب این مواد به دلیل رشد تصاعدی و پرسرعت سیارهٔ مشتری به سمت آن کشیده شدند. توده‌ای کوچک از یخ و سنگ – شاید 5 تا 10 برابر جرم زمین – هسته‌ای را تشکیل داد که تمام هیدروژن و هلیوم اطراف را با سرعت ِ هر چه بیشتر به سمت خود کشید.

در مورد رشد تصاعدی، 20 برابر چندان عدد بزرگی نیست. اگر مثالی می‌خواهید، نگاهی به “ویروس کرونا” بیندازید که در عرض چند روز چه میزان گسترش یافت. اگر منظومهٔ ما کمی متفاوت بود، مشتری الآن به‌عنوان خورشید دوم ما در حال سوختن و درخشش بود. این مسئله، شکل‌گیری دیگر سیاره‌ها را نقض نمی‌کند – ما سیاره‌هایی به دور ستاره‌های دوقلو دیده‌ایم – اما احتمال شکل‌گیری حیات بر روی زمین بسیار کاهش می‌یافت؛ چون سیاره‌هایی که در منظومه‌های دوقلو قرار دارند به‌ ندرت آن نقطهٔ خوب دمایی لازم برای جلوگیری از یخ زدن یا تبخیر آب را بدست می‌آورند. بنابراین سیارۀ مشتری را همین‌طور که هست قبول داریم. ممنون!

ترجمه: رضا کاظمی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sciencealert.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

4 دیدگاه

  1. آیا اگر بمب های زیادی که آتش زا با قدرت اتشعال بسیار بالا را به مرکز مشتری پرتاب کنیم ، و بعد منفجر کنیم مشتری میتواند مشتعل شود و به مانند گویی اتشین دراید بدلیل گازی بودنش ؟ یا حداقل مدتی حتی اندک روشن بماند یا حتی به ستاره ای تبدیل شود برای مدتی ؟
    لطفا دلیل امکان پذیر نبودن این کار را هم بنویسید ممنون میشم چون همیشه برام سوال هست و چه بهتر از شما عزیزان سایت بیگ بنگ که اطلاعات زیادی در نجوم و مقالات دارید بپرسم .

    1. سلام، فرایندی که در ستاره ها اتفاق می افتد همجوشی هسته ایه نه اشتعال و وقتی که بمب های اشتعال زا به مشتری شلیک بشه باید اکسیژن خیلی خیلی زیادی در مشتری باشه که آتش بگیره ، تنها راه اینه که جرم مشتری ۷۵ برابر جرم الانش بشه که به یک ستاره ی کوتوله سرخ تبدیل بشه.

  2. «اگر جرم تمامی دیگر سیاره‌های منظومه را با هم جمع کنید، حتی نصف جرم این سیاره نخواهد شد.»
    بعد از کجا آن 20 برابر جرم مورد نیاز مشتری برای تبدیل شدن به “کوتوله قهوه ای” (نه سرخ) تامین می شد؟
    برای سادگی ویروس کرونا را مثال زدید نکند منظورتان اینست جرم مانند ویروس کرونا تکثیر می شود!!!؟