بیگ بنگ: «توماس زورباخن»، یکی از مقامات بلندپایه عملیات علمی ناسا گفته است که به احتمال زیاد، حیات در جاهایی به غیر از زمین هم وجود دارد. آقای زورباخن در مصاحبه‌ای با دانشگاه بوستون بیان کرد: «آیا در ورای زمین هم حیات وجود دارد؟ فکر میکنم جوابش مثبت باشد.»

shutterstock webبه گزارش بیگ بنگ، زورباخن می گوید: ما فقط از این قضیه خبر نداریم. وقتی با دید شکاکانه به این مسئله فکر کردیم که آیا آب در سیاره‌هایی به غیر از زمین هم می تواند وجود داشته باشد یا خیر، طبیعت را دستکم گرفتیم. به نظر من، آب و حیات در سیاره‌های فرا زمینی وجود دارد. این منطق رایج است: فضا به طور غیرقابل وصفی پهناور است و باید در قسمت‌هایی از آن، شرایط مناسبی برای حیات وجود داشته باشد. اما نمی توان به سادگی از کنار این واقعیت گذشت که شرایطِ زمین مانند در فضا، حیات را تضمین نمی کند.

«نیک لِین» زیست شیمیدانِ دانشگاه کالج لندن،  مدعی شده که هیچ‌گونه توجیه آماری برای آن فرض در اختیار نداریم و فرضیه‌هایی نظیر آنچه توماس زورباخن مطرح کرده، صرفا استنباطی است که به سادگی نمی تواند تایید شود. اگر ما در وهله اول از این مسئله اطمینان حاصل نکنیم که زمین می تواند همچنان از حیات پشتیبانی کند یا خیر، فرقی نمی کند فرضیه زورباخن درست باشد یا نادرست.

زورباخن به سوالی درباره سکونتگاه‌های فرازمینی این چنین پاسخ داد: «اهمیتی ندارد که پاسخ این سوال چه باشد. باید زمین را به محل مناسبی برای زندگی تبدیل کرده و از نابودی زودهنگام آن جلوگیری کنیم. من گاهی اوقات شرایط و احتمالات سکونت در سیارات دیگر را بررسی می کنم، اما ما انسان‌ها باید در حال حاضر، مراقبت از زمین را در اولویتِ کارهایمان قرار دهیم. اگر ما راهی برای مقابله با آسیب‌های ناشی از تغییر آب و هوای جهان پیدا نکنیم، موجودات فرازمینی چیزی به جز بقایای ما انسان‌ها پیدا نخواهند کرد، البته اگر روزی مسیرشان به این سمت از جهان بیفتد.»

ترجمه: منصور نقی لو/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sciencealert.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

9 دیدگاه

  1. من فکر میکنم حیات های بسیار دیگری غیر زمین وجود داره. اما دلیل نمیشه دقیقا همه چیز در سیر تکامل مثل زمین در اون سیارات پیش بره ممکنه انها هیچ وقت حامل موجودات باهوشی مثل انسان نباشند! یا بدتر حامل موجوداتی فراتر از انسان باشن.

  2. در این ک موجودات فرازمینی در پهنه بی کران جهان هستی وجود داشته باشند شکی نیست اما شاید شرایط حیات برای انها صرفا وجود اب و اکسیژن نباشد شاید نیازهای آنها برای حیات کاملا متفاوت از دنیای ما باشد برای مثال شاید انها بجای اکسیژن کربن دی تنفس میکنند و سیستم و ساختار بدنشان کاملا متفاوت از ما انسانها باشد.

    1. س حیات بی شک در تعداد کمی سیاره است اخه نباید تا حالا ما اثری مثل امواج رادیویی ازشون دریافت کنیم و دوما قوانین فیزیکی و شیمیایی در سرتاسر جهان یکسان است هیچ وقت که نمیشه گلوکزز با کربن دی اکسید بسوزه/ پس به نظر من شرایط بیولوژثیک یکسان است

  3. بنظر منم حیات فرازمینی قطعا وجود داره، هرچند ما نتونستیم هنوز کشفش کنیم چون خیلی خیلی از ما دورن. در ضمن بنظر میاد حیات و هستی یه جور آزمایشگاه هست و ما داریم آزمایش میشیم و چه بسا موجودات و یا گونه های دیگه ای از ما در جهان های دیگر(جهان های موازی) دارن زندگی میکنن

  4. حيات فرا زميني يا وجو د ندارد و يا به شدت كمياب است . ما در مورد حيات در ساير كهكشان ها نمي توانيم مطمئن با شيم اما در مورد كهكشان راه شيري با عمر بيشتر از 13 ميليارد سال و داشتن صدها ميليارد ستاره اگر حياتي به وجود مي آمد وقت كافي داشت كه به حيات هوشمند تبديل شود و كهكشان راه شيري را به كولوني خود تبديل كند كه اين اتفاق نيفتاده ، زيرا هرچه جستجو كرده ايم چيزي نيافته ايم .

  5. من فکر میکنم موجودات فرازمینی بینهایت وجود دارند. اما بنسبت دوری از همدیگر با تکنولوژی امروزی ارتباط را ناممکن میسازد.

  6. در مورد وجود یا عدم وجود موجودات فرازمینی به نظر من هیچگاه با قطعیت نمیتوانیم نظر دهیم ولی اگر فقط زمین دارای حیات باشد مساله واقعا عجیب می شود

  7. من فکر میکنم خدایی که ما ازش نام میبریم، همون فرازمینی ها هستند که به نوعی نسل انسان رو در زمین پروروندن ، احتمالا به دلیل عدم درک بعد اونها و اختلاف فضا زمان ما از وجودشون مطلع نمیشیم