بیگ بنگ: فالکون هوی(Falcon Heavy) موشک جديد و قدرتمند شرکت اسپیس ايكس، توانست با موفقيت و درحالي كه یک خودروی تسلاي سرخ‌رنگ ايلان ماسك را به همراه داشت، به فضا پرتاب شود و از آزمايش خود سربلند بيرون بيايد.

به گزارش بیگ بنگ، فالکون هوی در واقع ترکیبی از سه راكت فالکون 9 است كه به يكديگر متصل شده‌اند كه دو بوستر آن با موفقيت به زمين بازگشتند اما بوستر سوم در 100 متری محل فرود روی سکوی روی کشتی، فرود آمد و غرق شد. پس از پرتاب موشک ایلان ماسک به خبرنگاران گفت: «من امروز بسیار هیجان زده هستم. ما پیشرفته‌ترین و بزرگترین موشک دنیا را ساخته‌ایم.» موشک فالکون هوی 27 موتور دارد، ارتفاعش 70 متر است که به اندازه یک ساختمان ۲۳ طبقه است.

از این موشک در آینده برای ارسال ۶۴ هزار کیلوگرم بار به مدار زمین استفاده می شود. این میزان دو برابر باری است که موشک Delta IV Heavy (رقیب فالکون هوی) می تواند حمل کند. ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس‌ایکس گفت: «به نظر می‌رسد که پیشران مرکزی وظیفه خود را تا جای ممکن به درستی انجام داده و تنها در فرود به مشکل خورده است. واضح است که پیشران مرکزی بر روی کشتی بدون سرنشین فرود نیامد. ما به دنبال بررسی این موضوع هستیم. سوخت پیشران مرکزی برای فرود به اتمام رسیده، به همین دلیل به نظر می‌رسد با سرعت تقریبی 480 کیلومتر بر ساعت در حدود 100 متری کشتی افتاده است.» لحظه تاریخی ِ پرتاب موشک “فالکون هوی” و فرود بوسترها را در ویدئوی زیر مشاهده کنید:

دانلود ویدئو

این موضوع نباید دستاوردهای چشمگیر امروز اسپیس‌ایکس را تحت‌الشعاع قرار دهد. هدف از این پرتاب آزمایشی این بود که ثابت کند “فالکون هوی” برای پرواز آماده است. فرود پیشران‌ها همیشه یک هدف ثانویه است و هیچ کس نباید این واقعیت را فراموش کند که این شرکت توانست دو مورد از سه بوستر را به سلامت و به صورت همزمان روی زمین فرود بیاورد.

اگر همه چیز به خوبی پیش رود، خودرو تسلا رودستر تا یک میلیارد سال در مدار مریخ باقی خواهد ماند. همچنین خبرها حاکی از این است که موشکی که ماشین را حمل می کند، این مسیر را از دست داده و تسلا را در مداری به سمت کمربند سیارکی بین مریخ و مشتری می برد. البته مشخص نیست که دقیقا چه سرنوشتی در انتظار این خودرو است، اما این احتمال نیز وجود دارد که خودرو اسیر گرانش سیاره مریخ شود. دانشمندان سیاره‌ای بزودی مدار دقیق آن را اعلام می کنند.

عبارت چاپ شده در خودرو تسلا رودستر که به همراه موشک “فالکون هوی” به فضا رفت: «ساخته شده در زمین، توسط انسانها»

مالكيت چنین راكت قدرتمندی مي‌تواند فرصت‌های تجاری جالبی دراختيار ماسک و شرکتش قرار دهد: پرتاب ماهواره‌های بسيار بزرگ اطلاعاتی و نظامی براي دولت آمریکا، ارسال مجموعه بزرگی از ماهواره های کوچک براي ايجاد اينترنت پرسرعت جهاني، پرتاب روبات‌های بزرگتر و قدرتمند‌تر و براي فرود بر سطح مريخ یا بازدید از سياره‌هاي دوردستي مانند مشتری و زحل و قمرهاي آنها و پرتاب تلسكوپ‌هاي بزرگي نظير تلسکوپ فضایی جیمز وب که قرار است جانشین تلسكوپ هابل باشد. اين تلسكوپ به اندازه‌اي بزرگ است که برای جا گرفتن در یک راكت باید تا شود.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع بیشتر: theverge.com , futurism.com , businessinsider.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

8 دیدگاه

  1. اگر هزاران سال بعد، فرا زمینیان این اتوموبیل را در مدار مریخ پیدا کنند گیچ نخواهند شد که این چه وسیله ای است و چرا بدور این سیاره می چرخد!؟

  2. از اینکه مطالب روز جهان رو بصورت آنلاین در اختیارمون میذارین ممنونم.