بیگ بنگ: یک مگاپارسک عبارت است از یک میلیون پارسک (“مگا” پیشوندی به معنای میلیون است؛ درست مانند مگابایت یا مگاپیکسل) و از آنجا که فاصلۀ رسیدن به “یک پارسک” چیزی در حدود 3.3 سال نوری است، پس مسیری طولانی تا یک مگاپارسک وجود دارد. مخفف استاندارد مگاپارسک برابر است با Mpc. اما چرا اخترشناسان نیاز به چنین واحد بزرگی دارند؟

wps Handout image from The Viبه گزارش بیگ بنگ، هنگام بحث در مورد فواصل عظیمی مانند اندازۀ یک خوشه کهکشانی، یا یک ابرخوشه، واحدی مانند “مگاپارسک” کاربرد دارد، درست همانطور که از واحدهای نجومی(AU) برای فواصل منظومه‌شمسی (برای یک کهکشان، 1000 پارسک یا یک کیلوپارسک) استفاده می‌شود. یک کیلوپارسک یا kpc – مقیاس رایج‌تری برای فواصل کیهانی است. هرچند، گاهی اوقات از گیگاپارسک(Gpc) نیز استفاده می‌شود.

یک واحد دیگر کوچکتر از مگاپارسک، “پارسک”(Parsec) نام دارد، هر پارسک برابر ۳٫۲۶ سال نوری یا ۳۱ تریلیون کیلومتر است. اگر شما از منظومه‌‌شمسی چنان دور شوید که وقتی به مدار ِ زمین نگاه می‌کنید، اندازۀ شعاع مدار آن به اندازۀ یک ثانیه قوسی دیده شود، شما در فاصلۀ یک پارسکی از زمین قرار گرفته‌اید! در واقع یک پارسک فاصله یک جسم است که زاویه “اختلاف منظر” آن یک ثانیه قوسی است. واقعیت جالب این است که حتی با اینکه اولین اختلاف منظر ستاره‌ای در سال 1838 مشخص شد، تا سال 1913 کلمه “پارسک” مورد استفاده قرار نگرفت! از آنجا که یک پارسک تقریباً  16^10 × 3.09 متر است، یک مگاپارسک چیزی در حدود 22^10 × 3.09 متر است.

ثابت هابل یکی از اساسی‌ترین کمیت‌های طبیعت محسوب می‌شود زیرا بیانگر سرعت انبساط عمومی کیهان در مقیاس بزرگ است. این ثابت  تقریباً همیشه بر حسب واحد کیلومتر بر ثانیه بر مگاپارسک بیان می‌شود. بعنوان مثال سرعت انبساط کیهان بطور میانگین برابر 8 ± 72 کیلومتر بر ثانیه بر مگاپارسک برآورد شده است.)

سایت علمی بیگ بنگ/ منبع: universetoday.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.