بیگ بنگ: ناسا قصد دارد نمونه‌های مریخی را به زمین بیاورد و در اقدامی غافلگیرکننده برای کمک به سراغ شرکت‌های خصوصی در حوزه هوافضا مراجعه کرده تا این گنجینه با ارزش را به زمین بیاورد.

mars

مریخ‌نورد استقامت ناسا از زمان فرود روی مریخ در سال ۲۰۲۱ در دهانه جیزرو مریخ که دلتای یک رودخانه باستانی است، ۲۴ نمونه را در لوله‌های خود جمع‌آوری، بسته‌بندی و روی سطح مریخ رها کرده است. هدف این مریخ‌نورد جمع‌آوری بیش از ۳۰ نمونه برای جست‌وجوی نشانه‌های احتمالی حیات باستانی در مریخ است.

ناسا می‌خواهد برخی از نمونه‌های جمع‌آوری‌ شده را به زمین برساند. این امر مستلزم فضاپیمایی است که برای دریافت لوله‌ها به مریخ رود، پس از دریافت نمونه‌ها دوباره از مریخ بلند شود و سپس با فضاپیمای دیگری که نمونه‌ها را به زمین خواهد آورد در مدار مریخ ملاقات کند.

EbRzSVuauFMxbJTJuNdL

ناسا به دلیل افزایش شدید هزینه‌های پیش‌بینی‌ شده که از ۷ میلیارد دلار تخمین اولیه به ۱۱ میلیارد دلار افزایش یافته بود، اعلام کرد نمی‌تواند نمونه‌های مریخ را به زمین بیاورد و این پروژه را تا زمانی که راهی سریع‌تر و ارزان‌تر پیدا شود، متوقف خواهد کرد. بازیابی خاک و سنگ‌های مریخ برای دهه‌ها در فهرست کارهای ناسا بوده، اما با افزایش هزینه‌ها، انجام آن به آینده موکول شده است.

“بیل نلسون” مدیر ناسا گفته که این تاریخ خیلی دیر است. او از صنایع خصوصی و مراکز آژانس فضایی می‌خواهد تا گزینه‌های دیگری برای ادامه این پروژه ارائه دهند. وی در تماسی با خبرنگاران، این مأموریت را با افزایش غیرقابل قبول هزینه‌ها و تأخیرهای بیش از حد طولانی توصیف کرد.

file spdtd
دهانه جیزرو جایی که مریخ نورد استقامت کاوش می‌کند

ناسا اکنون در بحبوحه افزایش هزینه‌ها و تاخیرهایی که خطر انحراف این ماموریت را تهدید می‌کند، پذیرای ایده‌های بکر از طرف شرکای تجاری خود شده است. به عنوان مثال موشک استارشیپ متعلق به شرکت اسپیس‌ایکس می‌تواند راهکاری مناسب برای انجام بهینه این ماموریت باشد.

“جیم گرین” دانشمند ارشد سابق ناسا که به توسعه این پروژه نیز کمک کرده، گفت: «فرصتی برای تشریک مساعی وجود دارد تا ایده‌های مختلف مطرح شوند. این روندی بسیار سالم است و دقیقاً همان رویکردی است که برای رسیدن به یک سناریوی ماموریتی بهتر باید انجام شود.»

pRpgnaNoEAjCKkgGfrorLN

“ایلان ماسک” مدیرعامل اسپیس‌ایکس نیز در ایکس(توییتر سابق) به پتانسیل موشک استارشیپ برای بازگرداندن نمونه‌های مریخ در ۵ سال آینده اشاره کرد که به نظر می‌رسد ناسا نیز به این احتمال چشم دوخته است.

آوردن نمونه‌های مریخ به زمین برای دانشمندان بسیار وسوسه‌انگیز است. آنها مشتاقند نمونه‌های بکر مریخ را در آزمایشگاه‌های خود تجزیه و تحلیل کنند که تجهیزات‌ آنها بسیار پیشرفته‌تر از تجهیزات آزمایش ابتدایی انجام شده توسط کاوشگرها در خود سیاره سرخ است. به گفته ناسا، برای تایید هرگونه شواهدی مبنی بر وجود حیات میکروسکوپی که قدمت آن به میلیاردها سال قبل از جریان آب روی این سیاره برمی‌گردد، به چنین آزمایش عمیقی نیاز است.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع: scientificamerican.com , theconversation.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.