بیگ بنگ: مطالعات انجام شده توسط ناسا، امکان زندگی در مریخ (مانند زمین) را غیرممکن دانسته و همه سناریوهای ممکن برای این کار را رد می‌کند؛ با این حال ایلان ماسک نظر دیگری دارد.

imageتجزیه و تحلیل 20 ساله ناسا نشان می دهد، در مریخ میزان کافی از کربن دی اکسید برای ایجاد اتمسفر مناسبی که بتواند شرایط زندگی را فراهم کند، وجود ندارد. گروهی از دانشمندان که در این تحلیل کار می‌کردند گفتند که میزان کربن دی اکسید در این سیاره برای تولید آب مایع روی سطح آن، به اندازه کافی ضخیم نیست.[جزئیات بیشتر خبر]

اما ماسک بر این عقید است که خاک مریخ دارای مقدار زیادی از کربن دی اکسید است که می‌تواند پس از حرارت دادن با استفاده از هم‌جوشی مصنوعی یا طبیعی آزاد شود. در واقع وی می‌گوید که این روند می‌تواند تقریبا هر گونه جرم سنگی بزرگ در هستی را قابل سکونت کند.

GettyImagesمدیر عامل اسپیس‌ایکس اعتقاد دارد که کربن دی اکسید زیادی در طول زمان در سنگ‌های مریخ به جا مانده است. وی در گذشته هم پیشنهاد کرده بود که مریخ را با بمب‌های هسته‌ای منفجر کنند تا CO۲ کافی تولید شود چراکه این کار این سیاره را قابل سکونت خواهد کرد.

اما مقاله ناسا میزان CO۲ موجود در خاک مریخ را نیز در نظر گرفته است. دانشمندان همچنین به حرارت دادن خاک برای آزاد کردن گاز مورد نیاز فکر کرده‌اند، اما همچنان با این مسئله که چگونه فشار اتمسفر مریخ می‌تواند به سطح مشابهی با زمین برسد، روبرو هستند.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع بیشتر: usatoday.com , techtimes.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

3 دیدگاه

 1. من شخصا خیلی با نظریه های ایلان ماسک حال میکنم ولی دلیل نمیشه دیگه از ناسا بیشتر تخصص داشته باشه
  ناسا عمری در این حوزه ها فعالیت داشته
  من میگم دیگه ایلان ماسک داره اشتباه میکنه یا خیلی خوش بینانه به این تئوری نگاه میکنه

  1. اینکه ایلان ماسک کمی خوش بینانه نگاه میکنه درسته؛اما نکتــه ای که سعی داره مطرح کنه اینه که نباید به همین راحتــی دست برداشت و این مسئلــه رو فراموش کرد.
   مـن با ماسک در این زمینه موافق هستم اما بنظـرم باید برای پیشرفــت تکنولوژی صبر کرد،هرچیـزی در آینده ممکن خواهد بود و قرار نیست حتمـاً امروز اتفاق بیوفتـه.

   1. خوب ایلان ماسک میخواست تو این سال ها انجام بگیره ۲۰۲۳ تا ۲۰۳۰ که با این شرایط جوی مریخ ممکن نیست. تلاش که باید کرد ولی شاید هیچگاه ممکن نشه حالا بخاطر شرایط مالی و کمبود بودجه و هزینه های هنگفت و اصلا شاید نشه اکسیژن کافی درست کرد در مریخ
    همه اینا خیلی طولانی و زمان بر