بیگ بنگ: اگرچه صوت به همان صورتی که ما دریافت می کنیم نمی تواند در خلاء فضا وجود داشته باشد، اما دانشمندان ناسا بتازگی اجرام خوشۀ عظیم کهکشانی «RXC J0142.9+4438» را به نُت‌های موسیقی تبدیل کردند.

image e RXC J.به گزارش بیگ بنگ، این ویدیو که در دامنۀ 30 تا 1000 هرتز قرار دارد، از چپ به راست حرکت کرده و فرکانس صدا از زیر به بالا تغییر پیدا می کند. بیشتر این نقاط قابل مشاهده در واقع کهکشان‌هایی با بیشمار ستاره هستند. در پیش زمینۀ تصویر نیز تعدادی از ستارگان ِ راه شیری، می درخشند. در این موسیقی کیهانی، ستارگان و کهکشان‌های فشرده نُت‌های کوتاه و واضحی را ایجاد می کنند، در حالیکه کهکشان‌های مارپیچی ِ پراکنده، نُت‌های بلندتری را تولید می کنند.

تراکم بیشتر کهکشان‌ها در نزدیکی مرکز تصویر به انباشتگی نُت‌های میانی در اواسط ویدئو مربوط می شود. این خوشۀ کهکشانی که حدود 4 میلیارد سال نوری از زمین فاصله دارد، در صورت فلکی آندرومدا واقع شده است. دوربین نقشه‌برداری پیشرفته و دوربین میدان گسترده 3 هابل عکس بالا را در 13 آگوست سال 2018 ثبت کرده‌اند. خوشه‌های کهکشانی جزو بزرگ‌ترین و عظیم‌ترین ساختارهای کیهانی هستند که در دل خود هزاران کهکشان را جای داده‌ و با چسبی به نام نیروی گرانش به هم متصل شده‌اند.

در دهۀ ۳۰ میلادی اخترفیزیک‌دانان دریافتند که جزء قابل رویت خوشه‌های کهکشانی تنها بخش کوچکی از عظمت آن است و حدود ۸۰درصد ماده‌ی آن غیرقابل رویت است که آن‌را «ماده‌ تاریک» می‌نامیم. خوشه‌های کهکشانی نه تنها در مطالعه‌ی این نوع ماده مفید بوده، بلکه امکان انجام مطالعه در خصوص کهکشان‌های دورتر را نیز فراهم می‌آورد. اثرگرانشی عظیم آن‌ها موجب انحنا در فضا-زمان  شده و عملکردی همانند عدسی‌های کیهانی بزرگ دارد.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع: sciencealert.comsci-news.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

5 دیدگاه

  1. من متوجه نشدم این صدای واقعی این کهکشانهاست یا یک دیدگاه و نظر و کار هنری از سمت ناسا محسوب میشه؟

  2. سلام‌،فک کنم یه اشتباهی‌ شده.:)
    ماده تاریک حدود‌ ۲۶٪ هست،انرژی تاریک حدود ۶۸٪ و چند درصد باقی مونده هم که میدونید.

    1. درود، اشتباه نکردیم. منظور اینه که طی رصدهای دانشمندا در خوشه های کهکشانی مشخص شد که 80 درصد از جرم اون خوشه، چیزی به غیر از ماده معمولی هست و دانشمندا این 80 درصد باقی مونده رو نمیتونستن ببینن و از روی اثرات گرانشی روی خوشه کهکشانی میتونستن اثراتش رو تشخیص بدن و این مورد ناشناخته رو به “ماده تاریک” نسبت دادن. این مواردی که گفتید در ابعاد کیهانی شامل همه چیزهای شناخته شده و شناخته نشده هست.