بیگ بنگ: سازمان فضایی آمریکا، ناسا فهرستی از تکنولوژی‌هایی که در فیلم علمی‌- تخیلی «مریخی‌» از آنها به‌ عنوان «توانایی‌های تخیلی» یاد شده اما امروز در ناسا موجود هستند، منتشر کرد.

مریخ‌نورد آزمایشی ناسا که در حال حاضر در دست طراحی برای مأموریت مریخ است.
مریخ‌نورد آزمایشی ناسا که در حال حاضر در دست طراحی برای مأموریت مریخ است.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از سرویس فناوری آنا، آخرین ساخته کارگردان معروف، ریدلی اسکات، به نام «مریخی» به زودی به نمایش عمومی گذاشته می‌شود اما تبلیغات تلویزیونی این فیلم هیاهوی زیادی در محافلی که به پیش‌گویی‌ها و تکنولوژی‌های فیلم‌های علمی‌تخیلی علاقه‌مندند، پدید آورده است.

طی 50 سال گذشته، فیلم‌های تخیلی زیادی ساخته شده‌اند که دانشمندان و مهندسان را به فکر ساخت تجهیزات و تکنولوژی‌های آینده انداخته و از آنها ایده گرفته‌اند اما این‌بار گویا مسیر وارونه‌ای پیموده شده است. ناسا به‌عنوان مشاور کارگردان در فیلم «مریخی» همکاری کرده است و اکنون نیز اعلام کرده 9 مورد از تکنولوژی‌هایی که برای اقامت در مریخ مورد نیاز است و در این فیلم به نمایش گذاشته شده، به شکلی موجود هستند و برخی حتی در حال استفاده در ایستگاه فضایی بین‌المللی هستند.

نمای پایگاه مریخی فرضی در فیلم "مریخی‌ها"
نمای پایگاه مریخی فرضی در فیلم “مریخی‌ها”

ناسا نزدیک به 15 سال است که پروژه‌هایی برای دستیابی به سطح مریخ تعریف و اجرا کرده و آخرین مریخ‌نوردش به نام کنجکاوی همچنان روی این سیاره سرخ فعال و در حال آزمایش و گشت‌وگذار است. سازمان فضایی آمریکا همچنین در اعلامیه خود تأکید کرده است که بسیاری از تکنولوژی‌هایی که در فیلم دیده می‌شود در فضای واقعی و عمل به شکل و با توانایی‌های دیگری وجود دارند. فهرست اعلام شده ناسا از آنچه در فیلم می‌بینیم و در ناسا می‌توانیم بیابیم 9 مورد را شامل می‌شود اما شاید تا 20 سال دیگر (زمانی که داستان فیلم در آن روی ‌می‌دهد) بقیه این تکنولوژی‌ها نیز وجود داشته باشند.

پایگاه مریخی

در فیلم ریدلی اسکات، بازیگر نقش اول وقتی در یک پایگاه مریخی همراه همکارانش زندگی می‌کند، این پایگاه را ترک کرده و می‌میرد. این پایگاه یک نمونه از چیزی است که ناسا برای آموزش و تمرین فضانوردانی که قرار است در پروژه‌های «کاوش فضای دوردست» شرکت کنند، از آن استفاده می‌کند.

پایگاه‌های فضایی ناسا به نام «کنکاش و تحقیقات انسانی آنالوگ» یا به اختصار HERA نامیده می‌شود و نمونه آن در مرکز فضایی جانسون ساخته شده و اکنون در حال استفاده است. این قرارگاه‌ها قرار است در صورت سفر انسان به مریخ یا هر سیاره دور دست دیگری، به‌عنوان پایگاه و محل اقامت مورد استفاده قرار گیرد.

پایگاه HERA در پایگاه فضایی جانسون
پایگاه HERA در پایگاه فضایی جانسون

 مزرعه فضایی

در این فیلم تخیلی، دیده می‌شود که قهرمان داستان در طول مدتی که منتظر است تا برای نجاتش بیایند، در مزرعه خود گیاهانی پرورش می‌دهد که از آنها برای تغذیه استفاده می‌کند. اوایل اوت امسال (مرداد 1394) نخستین محصولات مزرعه خانگی ایستگاه فضایی بین‌المللی برداشت شد و فضانوردان این ایستگاه از این به بعد از سبزیجاتی که خود در فضا کشت کرده‌اند تغذیه خواهند کرد.

فضانورد ایستگاه فضایی بین‌المللی در حال برداشت محصول سبزیجاتی که در این ایستگاه پرورش داده شده است.
فضانورد ایستگاه فضایی بین‌المللی در حال برداشت محصول سبزیجاتی که در این ایستگاه پرورش داده شده است.

بازیافت آب

این تکنولوژی سال‌هاست که در ایستگاه فضایی استفاده می‌شود و فضانوردان هر قطره از ادرار را بازیافت و از اوره و قند و آب آن برای شست‌ و شو استفاده می‌کنند.

 اکسیژن‌ساز

در ایستگاه فضایی بین‌المللی، یک سیستم اکسیژن‌ساز وجود دارد که به‌طور دائم به تولید هوا برای تنفس ساکنان آن می‌پردازد و از این راه هوای تنفسی فضانوردان تأمین می‌شود.

ناسا از عموم دعوت کرده از میان سه پوششی که برای رویه لباس Z2 طراحی شده به یکی رای دهند
ناسا از عموم دعوت کرده از میان سه پوششی که برای رویه لباس Z2 طراحی شده به یکی رای دهند

لباس مریخ‌نوردی

ناسا در حال حاضر پروژه‌ای دارد که در آن روی طراحی لباس فضایی Z-2 کار می‌کند. لباس فضانوردی Z-2 ظاهری عجیب دارد و قرار است امکان قدم زدن انسان روی سیاره سرخ را فراهم کند.

مت دیمون، بازیگر فیلم، در لباس فضانوردی که در فیلم مریخی پوشیده
مت دیمون، بازیگر فیلم، در لباس فضانوردی که در فیلم مریخی پوشیده

مریخ‌نورد

چندین ربات و خودرو تا به‌حال روی مریخ حرکت کرده‌اند و داده‌های گرانبهایی را برای زمین فرستاده‌اند اما ناسا همچنان پروژه‌های جاه‌طلبانه‌تری را در دست اجرا دارد و اعلام کرده نسل بعدی خودروهای رباتیک این سازمان، برای عملیات روسطحی در فضای دوردست و نزدیک به کار گرفته خواهد شد.

مریخ‌نوردی که در فیلم با تجهیزات فضایی مجهز شده است
مریخ‌نوردی که در فیلم با تجهیزات فضایی مجهز شده است

 پیشرانه یونی

در فیلم تخیلی، فضانوردان با استفاده از موتورهایی که با پیشرانه یونی کار می‌کنند، می‌توانند با سرعت قابل قبولی به مریخ برسند اما در واقعیت این تکنولوژی کاربرد دیگری دارد. ناسا از موتورهای «پرتاب یون» برای کاستن از مصرف سوخت و کنترل سرعت استفاده می‌کند و حتی در فرودی که روی کوتوله «سرس» داشت نیز از این موتورها بهره گرفت. ناسا همچنین اعلام کرده که در حال کار روی نسل بعدی موتورهای فضایی که نام آن‌ را «پرتابه اثر هال» گذاشته است و براساس نظریه هال در فیزیک کار می‌کند.

تصویری از موتورهای پیشران یونی ناسا
تصویری از موتورهای پیشران یونی ناسا

پنل‌های خورشید

نه تنها ناسا که بسیاری از خانه‌ها و تأسیسات عمومی روی زمین هم این ‌روزها از پنل‌های خورشیدی برای جمع کردن انرژی خورشید و تولید انرژی مورد نیاز خود استفاده می‌کنند.

طرحی از ژنراتورهای ترموالکتریک رادیو ایزوتوپی
طرحی از ژنراتورهای ترموالکتریک رادیو ایزوتوپی

ژنراتورهای ترموالکتریک رادیو ایزوتوپی (RTGs)

این ژنراتورها در واقع رآکتورهای مینیاتوری هستند که در آنها از «واکنش واپاشی رادیواکتیو» برای تولید نیرو استفاده می‌شود. این واکنش در داخل ژنراتور با استفاده از پلوتونیوم 238 انجام می‌شود و اکنون مریخ‌نورد «کنجکاوی» یکی از این ژنراتورها با توان تولید 110 وات در دل خود دارد. گفتنی است که کنجکاوی 10 سال پیش طراحی و ساخته شده و حدود 3 سال است که روی سطح مریخ فعالیت می‌کند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: NASA

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

10 دیدگاه

 1. من فیلم را دیدم. تمام تکنولوزی بکار رفته در فیلم همین الان توسط ناسا ساخته شده . تنها چیزی که هنوز ساخته نشده موشکیه که بتونه فضا نوردان را به مدار مریخ برای اتصال به سفینه اصلی برای بازگشت به زمین برسونه . در ضمن در این فیلم قهرمان فیلم تمیمیره بلکه در مریخ جا میمونه .

 2. سپاس داداش سمیر. دقیقا همین شایعه بود نمیدونم چرا حالا یکی از اشنایان برام این پیامک را فرستاد

 3. درود یک خبر شنیدم که فرداشب مریخ به بزرگی و پرنوری خیلی زیادی در اسمان دیده میشه ساعت 12.5 اگه کسی اطلاعی داره لطف کنه

 4. همواره انجام پروژه های فضایی نیاز به صرف هزینه هنگفتی داشته است. در این راستا صنعت سینمای آمریکا، هالیوود، سعی کرده است با ساخت فیلم هایی عامه پسند علمی تخیلی حوزه فضا، عموم مردم ایالات متحده و حتی دنیا را مجاب کند که صرف این هزینه ها جز ملزومات زندگی قرن اخیر است تا بگونه ای صرف این هزینه ها را توجیه کرده باشد.
  اگر سیر فیلم های هالیوود را از دهه هفتاد میلادی تا به امروز مشاهده کنیم، در خواهیم یافت که فضا در پوست و گوشت مردم ایالات متحده جای گرفته است. به گونه ای که همواره بسیاری از دیالوگ ها و اصطلاحات مربوط به پیشگامان فضا، کاپتان اسپاک و یا جنگ ستارگان در زندگی روزمره آن ها بارها و بارها تکرار می شود.
  این مسئله سیاستی شیرین برای جامعه علمی بوده تا علاوه بر همسو و موافق کردن مردم عامه با پروژه های فضایی، فرصتی برای کشف دانشمندانی جدید، که با دیدن این فیلم ها به وجد می آیند، فراهم آید.
  بسیاری از تکنولوژی های فضایی امروز ، مدیون هنر هفتم هستند. تکنولوژی هایی نظیر دوربین های سه بعدی ویژه ناسا که با همکاری با جیمز کامرون ساخته شده است یا نمود تهیه کنندگانی که حاضرند به منظور ساخت فیلم خود در حوزه هوافضا هزینه های زیادی را از جیب خود صرف نمایند.
  هالیوود بدون شک منبعی الهام بخش برای نسل های آینده در حوزه تحقیقات فضایی خواهد بود.