بیگ بنگ: آیا می دانید چه کسی گفت: “دوستان خود را نزدیک نگه دارید، دشمنان خود را نزدیک تر ؟” هنگامی که ما در حال صحبت کردن در مورد سیاهچاله ها هستیم این نصیحت را باید علنا از پنجره بیرون انداخت! آنها بدترین دشمنانی هستند که می توانید داشته باشید و شما باید آنها را تا حد ممکن از خود دور نگه دارید.

spazio_buco_neroبه گزارش بیگ بنگ، ما در مورد مناطقی از فضا صحبت می کنیم که در آن ماده آنقدر به سبب تراکم فشرده شده است که تنها راه فرار از آن، حرکت با سرعتی بیش از سرعت نور است. و همانطور که می دانیم، شما نمی توانید سریع تر از سرعت نور حرکت کنید. بنابراین … هیچ راه فراری وجود ندارد. اگر بیش از اندازه به یک سیاهچاله نزدیک شوید بسیار بیش از آنچه بتوانید تصورش را کنید فشرده خواهید شد، شاید درون یک نقطه بی نهایت کوچک! یک سیاهچاله از طریق ردیابی آثار گرانشی اش قابل شناسایی است و اگر یکی از آسیاهچاله های سرگردان بیش از حد به منظومه شمسی ما نزدیک شود، قدرت ویران کننده خود را بر تمامی سیارات گران بهای ما آشکار میکند. سیارات و حتی خورشید را بلعیده، در هم شکسته و یا حتی آنها را از منظومه شمسی به طور کامل به خارج پرتاب می کند.

و همانگونه که در این مقاله آموختیم، سیاهچاله ها نابود شدنی نیستند. هر کاری که شما ممکن است روی آنها انجام دهید تنها این اجرام را بزرگتر، قوی تر و عصبانی تر می کند. تنها امیدتان این است که فقط به آنها فرصت دهید تا پس از میلیون ها سال تبخیر شوند. این موضوع ممکن است این احساس را به وجود آورد که ردیابی همه سیاهچاله های خارج از اینجا کاری منطقی است، البته در مورد ما ممکن است به زودی نیاز به تخلیه سامانه ی خورشیدی داشته باشیم.

نزدیک ترین سیاهچاله ها کجا هستند؟ دو نوع سیاهچاله وجود دارد: سیاهچاله های ابر پر جرم در قلب هر کهکشان و سیاهچاله های اجرام ستاره ای که هنگامی شکل می گیرند که ستارگان پر جرم (ابر غول ها) در یک انفجار ابرنواختری می میرند. سیاهچاله های ابر پر جرم نسبتا ساده و سر راست می باشند. یکی از این سیاهچاله ها تقریبا در قلب هر کهکشان وجود دارد. یکی در مرکز کهکشان راه شیری، در فاصله 27000 سال نوری از ما واقع شده، یکی در کهکشان آندرومدا به فاصله 2.5 میلیون سال نوری از ما و به همین ترتیب. البته مشکلی نیست، در واقع سیاهچاله های ابر پرجرم بسیار از ما دورند و بنابراین تهدیدی برای ما به حساب نمی آیند.

این تصویر هنری محیط اطراف یک سیاهچالۀ ابر پرجرم واقع در قلب کهکشان فعال NGC 3783 را نشان می دهد.
این تصویر هنری محیط اطراف یک سیاهچالۀ ابر پرجرم واقع در قلب کهکشان فعال NGC 3783 را نشان می دهد.

اما سیاهچاله هایی که از نوع اجرام ستاره ای هستند ممکن است بیش از یک مشکل باشند. مشکل اینجا است که این سیاهچاله ها هیچ پرتوی از خود منتشر نمی کنند و کاملا مخفی هستند، بنابراین هیچ روشی برای مشاهده آنها در آسمان وجود ندارد. تنها شما می توانید زمانی می توانید بفهمید آنجا سیاهچاله هست که به اندازه کافی برای مشاهده انحراف نور ستارگان پس زمینه به آن نزدیک شوید. و اگر شما به اندازه ی کافی به سیاهچاله نزدیک شوید که آن را مشاهده کنید، پس میمیرید!!!

نزدیک ترین سیاهچاله ای که ما می شناسیم V616 تکشاخ است، که به عنوان V616 تک نیز مشهور است. این سیاهچاله در فاصلۀ 3000 سال نوری از ما واقع شده است و بین 9 تا 13 برابر خورشید جرم دارد. ما می دانیم که این سیاهچاله در آنجا وجود دارد به دلیل آنکه در یک سیستم دوتایی به همراه یک ستاره که جرم آن در حدود نصف جرم خورشید است قرار گرفته است. زیرا فقط یک سیاهچاله می تواند موجب شود که همدمش در سیستم دوتایی به سرعت در اطراف خود وز وز(نوسان ناشی از انحراف گرانشی) ایجاد کند. ستاره شناسان قادر به مشاهده سیاهچاله ها نیستند، آنها تنها از طریق مشاهده رقص گرانشی آنها در چرخش، به وجودشان پی میبرند.

نزدیکترین سیاهچاله بعدی ماکیان ایکس – 1 کلاسیک است، که حدود 6000 سال نوری از ما فاصله دارد. این سیاهچاله جرمی حدود 15 برابر جرم خورشید داشته و به مانند سیاهچاله قبلی، آن هم در یک سیستم دوتایی قرار گرفته است. همچنین سومین سیاهچاله نزدیک به ما نیز در یک سیستم دوتایی واقع شده است. مشکلی در اینجا می بینید؟ واقعیت این است که کسری از سیاهچاله ها در سیستم های دوتایی قرار گرفته اند، اما این تنها راه ما برای تشخیص آنها است. بنابراین محتمل تر است که سیاهچاله های بیشتری وجود دارند و بسیار نزدیک تر از آنهایی هستند که ستاره شناسان قادر به کشف آنها شده اند.

تصویری هنری از ماکیان ایکس 1، یک سیاهچاله از نوع اجرام ستاره ای در یک سیستم دوتایی.

تمامی این موارد بسیار وحشتناک به نظر می رسند، من مطمئن هستم، که در حال حاضر شما احتمالا یک چشمتان به آسمان است، در جستجوی ردی از انحراف نور ایجاد شده ناشی از یک سیاهچاله نزدیک. اما این موارد بسیار نادر هستند. منظومه شمسی ما به مدت بیش از 4.5 میلیارد سال به همراه تمام سیارات در حال چرخش بدون وقفه و گسترده بوده است. حتی اگر یک سیاهچاله از کنار منظومه شمسی در فاصله چند ده سال نوری عبور می کرد، مدارهای سیارات را به طور قابل توجهی نابود می کرد و حیات موجود در زمین احتمالا هیچگاه نمی توانست با این واقعیت رو به رو شود.

ما با یک سیاهچاله در طول مدت زمان میلیاردها سال مواجه نخواهیم شد و احتمالا برای میلیاردها یا تریلیون ها سال یا حتی بیشتر با یکی از آنها روبرو نخواهیم گشت. متاسفانه، پاسخ ما به این سوال (نزدیکترین سیاهچاله ها کجا هستند؟) این است: … نمی دانیم! ما دقیقا نمی دانیم نزدیکترین سیاهچاله ها در فاصله تنها چند سال نوری از ما قرار دارند و یا نزدیکترین آنها واقعا سیاهچاله V616 تکشاخ است. احتمالا هرگز هم نخواهیم دانست! اما همین میزان اطلاعات هم خوب است. زیرا آنها بسیار نادرند و ارزش نگرانی ندارند.

مترجم: وحید عباسی / سایت علمی بیگ بنگ

منبع: universetoday.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

8 دیدگاه

  1. بله.در کل ما دو نوع سیاهچاله داریم:سیاهچاله های ثابت و چرخان
   که این دو نوع نیز انواع مختلفی دارند

 1. سلام دوستان ببخشید ایا سیاه چاله ها جرم های جهان مارو به جهان دیگه منتقل میکنن ؟
  مثل بادکنکی که سوراخ میشه و هوا از اون سوراخ به محیط دیگه انتشار پیدا میکنه !
  اگه جواب بدین ممنون میشم . چون من رشتم فیزیک نیست اطلاعاتی ندارم

  1. نظریه ریسمان ها تا حدودی جواب مثبت میدهد و میگوید جرم های وارد شده به سیاه چاله به وسیله یک تونل به نام کرم چاله به جهان های موازی منتقل می شود. و باعث ایجاد یک بیگ بنگ می شود تا جهانی دیگر را شکل دهد. اما در واقع و طبق مدارک و شواهد موجود که نشان میدهد سیاه چاله ها مواد را می خورند و روز به روز بر جرمشان اضافه می شود. و بزرگ تر میشوند این یعنی مواد وارد شده به سیاه چاله در فشوردگی بینهایت کاملا له و خورد میشود ( این له شدن منظور آن چیزی نیست که روی زمین تجربه میکنیم ) و به سیاه چاله جذب میشوند. یعنی اگر زمین وارد یک سیاه چاله بشه به اندازه یک توپ تنیس کوچک میشه.

  2. قدرت جذب سیاهچاله بالاتر از هر گرانش ستاره ای یا سیاره ایه یعنی خود هسته اتم ها هم فشرده تر میشن چه رسه به فضای ابر الکترونی که نابوده هیچ نوری هم نداره