بیگ بنگ: یک تیم تحقیقاتی تحت رهبری ستاره شناسی بنام مارگوت بروِر از رصدخانه ليدن در هلند، نظریه جدید “اریک ورليند” فیزیکدان را برای اولین بار با اثر گرانش ِ کهکشان ها مورد آزمایش قرار داده است. بروِر و تیم تحقیقاتی اش توزیع گرانش بیش از 33 هزار کهکشان را با هدف آزمودن پیش بینی های ورليند اندازه گیری کردند. وی در نتیجه گیری اش این چنین می گوید که نظریه ورليند سازگاری خوبی با توزیع گرانش اندازه گیری شده دارد.

گرانش کهکشان ها باعث خمیدگی فضا می شود، بطوریکه نور در حال گذر از این فضا هم خم میگردد. خمش نور، زمینه را برای اخترشناسان مهیا می کند تا به اندازه گیری توزیع گرانش در کهکشان ها بپردازند، حتی فواصلی که صدها برابر بزرگتر از خود کهکشان باشند.
گرانش کهکشان ها باعث خمیدگی فضا می شود، بطوریکه نور در حال گذر از این فضا هم خم میگردد. خمش نور، زمینه را برای اخترشناسان مهیا می کند تا به اندازه گیری توزیع گرانش در کهکشان ها بپردازند، حتی فواصلی که صدها برابر بزرگتر از خود کهکشان باشند.

به گزارش بیگ بنگ، گرانش باعث خمیدگی فضا می شود، همین اثر که به همگرایی گرانشی معروف است موجب می شود نور کهکشان های پس زمینه دچار اندکی تحریف شود. اخترشناسان از این اثر می توانند توزیع گرانش در کهکشان پیش زمینه ای را اندازه گیری کنند. با این حال، اخترشناسان در نتیجه گیری های خود به این نتیجه رسیدند که در فواصلی که تا صدها برابر از شعاع کهکشان بزرگ تر است، نیروی گرانش بسیار قوی تر از آنچه که نظریه گرانش اینشتین پیش بینی می کند، میباشد.

نظریه فعلی تنها زمانی کارساز واقع می شود که ذرات نامرئی(اصطلاحاً ماده تاریک) افزوده شوند. اکنون ورليند مدعی شده است که نه تنها می تواند ساز و کار ورای گرانش را با روش جایگزین خود به جای نظریه اینشتین توضیح دهد، بلکه از منشأ گرانش اضافی رازآلود هم رونمایی کند که اخترشناسان آن را به ماده تاریک نسبت می دهند.

همگرایی گرانشی ناشی از خوشۀ کهکشانی آبل 2218. چنین اثرات همگرایی گرانشی در تحقیقات جدید بررسی شده است.
همگرایی گرانشی ناشی از خوشۀ کهکشانی آبل 2218. چنین اثرات همگرایی گرانشی در تحقیقات جدید بررسی شده است.

نظریه جدید ورليند بر پایه جرم ماده مرئی به پيش میزان گرانش می پردازد. برُوِر با در نظر گرفتن جرم مرئی کهکشان ها، پیش بینی ورليند را در خصوص ِ گرانش 33613 کهکشان محاسبه کرد. او این پیش بینی را با توزیع گرانش اندازه گیری شده با روش همگرایی گرانشی مقایسه نمود تا نظریه ورليند را بیازماید. بر اساس نتایج بدست آمده، پیش بینی های او مطابقت خوبی با توزیع گرانش مشاهده شده دارند اما او تاکید می کند که ماده تاریک می تواند عامل کلیدی برای توضیح نیروی گرانشی اضافی باشد.

با این حال، جرم ماده تاریک پارامتری آزاد است که باید با مشاهدات تنظیم گردد. نظریه ورليند زمینه را برای پیش بینی مستقیم بدون نياز به پارامترهای آزاد فراهم می نماید. هنوز بسیاری از مشاهدات را نمی توان با نظریه جدید توضیح داد، پس مسئله ماده تاریک به قوت خود باقیست. نحوه تکمیل و توسعه نظریه و انجام آزمایش های بیشتر بر روی آن باید در دستور کار قرار گیرد. بی شک، نتیجه این آزمایش اول جالب توجه بنظر می رسد. جزئیات بیشتر این پژوهش در یادداشت های ماهانه انجمن نجوم سلطنتی” منتشر شده است.

ترجمه: منصور نقی لو/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: phys.org

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

3 دیدگاه

  1. در صورت اثبات این نظریه، آیا نظریه نسبیت نقض می شود یا آن را کامل می کند؟ لطفا در باره این نظریه جدید توضیحاتی بنویسید.

  2. گرانش اثرات و عوامل ایجادش هنوز یکی از ناشناخته های کیهانشناسی است بظاهر انرا میشناسیم اما اثار عجیب ان در مقیاس کیهانی باعث ایجاد نظریه ماده تاریک شد .شناختن درست ان کمک بسیاری در فهمیدن سازوکار کیهان و کلید خوبی برای رمزگشایی ان است.این تحقیق درصورت تکمیل و رسیدن به جایگاه یک نظریه علمی؛ به نوبه خود میتواند گام مهمی برای تعریف دوباره گرانش باشد.