بیگ بنگ: بر اساس شبیه‌سازی‌هایی که سازمان‌های فضایی مطرح انجام داده‌اند، در حال حاضر هیچ فناوری روی زمین قادر نیست از برخورد سیارکی عظیم به زمین جلوگیری کند. سیارکی که به گفته آن‌ها، می‌تواند به نابودی اروپا بیانجامد.

l europa distrutta meteorite simulazione nasa vهمایش تمرینی یک هفته‌ای به سرپرستی ناسا، به این نتیجه رسید که حتی در صورت وجود شش ماه آمادگی قبلی، وقوع چنین فاجعه‌ای اجتناب‌ناپذیر است. ناسا در حال حاضر ۲۵ هزار جرم نزدیک و خطرناک به زمین را ردیابی می‌کند و با اکتشافات جدید، هر هفته در حدود ۳۰ مورد جدید به آن اضافه می‌شود.

سناریوی برخورد فرضی که در جریان کنفرانس دفاع سیاره‌ای به میزبانی آمریکا انجام شد، نشان داد که دولت‌ها در برابر چنین فجایعی به هیچ عنوان آماده نیستند. شرکت‌کنندگان در این همایش می‌گویند: «اگر در زندگی واقعی با چنین سناریویی مواجه شویم، با توانایی‌های کنونی قادر نخواهیم بود در زمانی این چنین کوتاه، فضاپیما پرتاب کنیم.»

تنها واکنش به چنین رخدادی می‌تواند این باشد که یک منطقه، پیش از برخورد سیارک، تخلیه شود حتی اگر محدوده برخورد، مناطق وسیعی از شمال آفریقا و اروپا باشد. “لیندلی جانسون”، مدیر مرکزدفاع سیاره‌ای ناسا، می‌گوید: «هربار که ما در همایشی‌های تمرینی از این دست شرکت می‌کنیم، بیشتر درباره این می‌آموزیم که عوامل کلیدی در یک رخداد فاجعه‌آمیز کدامند و چه کسی، چه زمانی به چه اطلاعاتی نیاز دارد. این تمرین‌ها در نهایت به مجموعه دفاع سیاره‌ای کمک خواهد کرد که با یکدیگر و با دولت‌ها ارتباط برقرار کنند تا مطمئن شویم آیا در صورتی که در آینده، یک تهدید بالقوه برخورد سیارکی شناسایی شود، برای مقابله با آن هماهنگ هستیم یا نه.»

pdcc sایلان ماسک، مدیر اسپیس‌ایکس، در واکنش به اخبار این ناکامی گفت که نبود راه‌حل، «یکی از دلایل بسیار این موضوع است که چرا ما به موشک‌های بزرگتر و پیشرفته‌تر نیاز داریم.» اسپیس‌ایکس اعلام کرده که استارشیپ در ترکیب با تقویت‌کننده موشک فوق سنگین، «قدرتمندترین پرتابگری است که تاکنون در جهان ساخته شده است» و به لحاظ نظری، می‌تواند به کمک ماموریت‌هایی بیاید که می‌خواهند مسیر سیارک‌هایی که به سمت زمین می‌آیند را منحرف کند.

در حال حاضر، ناسا در حال کار روی فناوری انحراف سیارک‌ها است و برای پرتاب نخستین ماموریت آزمایشی خود، یعنی سامانه تغییر مسیر سیارک دوتایی(DART)، برنامه‌ریزی می‌کند. ماموریتی که در اواخر سال ۲۰۲۱ انجام می‌شود و در پاییز سال ۲۰۲۲ به سیارک دیمورفوس می‌رسد. این ماموریت تلاش خواهد کرد که مسیر سیارک را تغییر دهد؛ با این امید که به کارگیری این استراتژی کاهش خطر، بتواند در آینده درباره اجرام خطرناک نزدیک به زمین هم جواب دهد.

آندریا رایلی، مدیر اجرایی برنامه دارت در مرکز فرماندهی ناسا، می‌گوید: «دارت، نخستین آزمایش سامانه دفاع سیاره‌ای است و داده‌هایی که پس از برخورد آن با دیمورفوس به دست می‌آید، به دانشمندان کمک می‌کند بفهمند که چگونه می‌شود اثرات فاجعه ناشی از اجرام بالقوه خطرناک نزدیک به زمین(NEO) را که در آینده کشف می‌شوند، کاهش داد. اگرچه که برخورد دارت با این سیارک برای زمین هیچ خطری نخواهد داشت اما برای ما یک موقعیت عالی خواهد بود تا این فناوری را پیش از آن که واقعا لازم شود، آزمایش کنیم.» ناسا در حال حاضر ۲۵ هزار جرم نزدیک به زمین را ردیابی می‌کند و با اکتشافات جدید، هر هفته در حدود ۳۰ مورد جدید به آن اضافه می‌شود.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: independent.co.uk

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

19 دیدگاه

 1. بزرگترین دشمن زمین خود ما ادمها هستیم اگه نصف این هزینه ای بابت دشمنی و جنگ با هم میزاشتیم برای صلح و ابادانی و پیشرفت الان زندگی و حیات شکل دیگه ای داشت شایدم راه حل این مشکلم پیدا شده بود دیگه نگرانی از این بابت نداشتیم

 2. سلام
  یه راه حل هست اگه به سیارک بار الکتریکی داده بشه درمدارگردشی دورزمین بجای برخورد برگردش مداری از زمین دور میشه راه باردارکردنش استفاده از برج تسلا روی سیارک هستش

 3. جالبه ایرانیها خیالشون راحته آمریکاییها و اروپاییها یه فکری براش میکنن😄

 4. بابا پس کی قراره به زمین برخورد کنه خسته شدیم ده ساله دارید همینو میگید عه

 5. کاش به اینجا بخوره راحت شیم
  البته تا جایی که من یادم میاد پنج شیش ساله قراره این اتفاق بیفته

 6. ,آقا لطفاً هروقت نزدیک شد یه اسم
  بده ما بریم تو یه سوراخی نترکیم
  روی زمین دمت گرم شمارمو که داری!؟

 7. ایران اولین اولویت برخورده چون تا الان همه بلاها ایران اول بوده حداقل از این لحاظ اولیم

   1. دمت گرم .بابا .دانشمندی؟؟؟
    حالا نمیشه خودت دنبال کنی نتیجشو به ما بگی .
    خدا خیرت بده .