بیگ بنگ: «ناسا»، پروژه ایجاد شبکه اینترنتی در کره ماه را به شرکت «نوکیا» واگذار کرد. ناسا اعلام کرد ۱۴.۱ میلیون دلار در اختیار این شرکت قرار می‌دهد تا شبکه اینترنت موبایل «4G-ال‌‌تی‌ایی» روی سطح ماه بسازد.

Nokia set to build first ever cellular network on the Moon articleناسا تصمیم دارد هنگامی که در ۲۰۲۴ میلادی به ماه سفر می‌کند، ابزاری کارآمد و قابل اعتماد برای برقراری ارتباط میان فضانوردان در اختیار داشته باشد و در همین راستا از شرکت نوکیا کمک خواسته است. به این ترتیب نوکیا با احداث نخستین شبکه «۴جی-ال‌‌تی‌ایی» در کره ماه، امکان ارتباط فضانوردان از طریق گوشی‌های همراه را فراهم می‌کند.

به گفته “جیمز روتر” نائب رییس ناسا، سرویس اینترنت موبایل روی سطح ماه می‌تواند ارتباط میان ایستگاه‌های ماه و فضانوردانی که مشغول کاوش سیاره هستند را فراهم کند. او در این باره می‌گوید: نوکیا می‌تواند با سرمایه گذاری ناسا ارتقای فناوری‌های موجود برای استفاده در محیط ماه را بررسی کند.

شرکت «بِل لَبز»(Bell Labs)، بازوی پژوهشی و نوآوری‌ شرکت نوکیا، با انتشار یک توییت در این رابطه نوشت که قرار است با این کار به هموار کردن مسیر برای «حضور پایدار انسان بر سطح ماه» کمک کند. به گفته «بِل لَبز» این شبکه ارتباطی در آینده نزدیک به نسل پنجم یا 5G تبدیل خواهد شد. ایجاد این شبکه اینترنتی باعث‌ بهبود کنترل ماه‌نوردها و جهت‌یابی در زمان واقعی از طریق جغرافیای ماه می‌شود، و به پخش فیلم و تصاویر با کیفیت بالا کمک می‌کند.

شرکت «بِل لَبز» می‌گوید ایجاد این شبکه اینترنتی و ارتباطی در کره ماه، چالش بزرگی برای نوکیا بوده است. که این سیستم به گونه‌ای طراحی شده است که در برابر گرما و سرمای شدید، تابش پرتوها، بی‌وزنی یا خلاء، و همچنین تأثیر ارتعاشی قابل توجه هنگام پرتاب و فرود بر سطح کره ماه مقاوم باشد.

nokia and nasa to install g on the moonاین قرارداد، بخشی از پروژه‌های ۳۷۰ میلیون دلاری ناسا در برنامه‌ای با عنوان «نقطه اوج» است که صرف حمایت از تحقیقات مجموعه وسیعی از فناوری‌های متنوع برای بهبود اکتشافات فضایی، به ویژه در کره ماه می‌شود. بخش عمده‌ای از این بودجه به شرکت‌های بزرگی مانند «اسپیس ایکس» اختصاص داده شده، ولی شرکت‌های دیگری مانند نوکیا نیز در پروژه‌های کوچکتری مشارکت دارند.

حضور در کره ماه بخشی از برنامه اصلی سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا برای سفر به مریخ و سایر کرات دوردست کهکشان است. ناسا در اوایل سال میلادی جاری، جزئیاتی از طرح مفهومی خود برای حضور پایدار در سطح ماه را منتشر کرده بود که بر ایجاد زیرساخت‌هایی برای ایجاد پایگاهی در این کره برای ‌انجام پروژه‌های تحقیقاتی متمرکز است. این طرح شامل پایگاه آرتمیس، کاوشگر‌های جدید، سیستم‌های تأمین نیرو، زیستگاه‌ها، و موارد دیگری در سطح کره ماه است که برای عملیات اکتشافی طولانی در آینده ضروری است.

در جریان برنامه آرتمیس، انسان‌ و ربات‌ها به جستجو و استخراج منابعی مانند آب،  که می‌توانند به سایر منابع قابل استفاده از جمله اکسیژن و سوخت تبدیل شوند، می‌پردازند. از طرفی با تنظیم دقیق ‌و همچنین ایجاد قابلیت‌های جدید برای اعزام و حرکت فضانوردان، آنها مسافت بیشتری را در این کره طی کرده و مناطق جدیدی از ماه را کشف خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه

  1. چرا 4g در حالیکه 5g تکنولوژی نسل ارتباطی حال حاضره؟
    چرا از شبکه اینترنتی StarLink از SpaceXاستفاده نشده، بنطر می رسه این شبکه ارتباطی مرتبط تر باشد.