بیگ بنگ: بر کسی پوشیده نیست که کیهان پر از اسرار و شگفتی است، همچنین کیهان پر از پدیده های غیر قابل توضیح است که دانشمندان سخت به دنبال یافتن پاسخی برای آنها هستند. در این مقاله هفت مورد از این پدیده ها که نقش کلیدی در درک کیهان دارند را بررسی می کنیم. با بیگ بنگ همراه باشید:

black-holes1- سیاهچاله ها

سیاهچاله ها زمانی شکل می گیرند که یک ستاره ی غول پیکر فرو می پاشد. پس از تولد سیاهچاله گرانش این ناحیه از فضا به قدری عظیم است که حتی نور نیز نمی تواند از میدان گرانشی شدید آن فرار کند. ما می دانیم سیاهچاله ها چطور کار می کنند، اما در واقعیت هنوز یکی از آنها را بصورت مستقیم مشاهده نکردیم و از روی تاثیرات اجرام اطرافشان آنها را تشخیص داده ایم. این اجرام برای تلسکوپهایی با پرتو الکترومغناطیس، نوری یا پرتو ایکس اخترشناسان غیر قابل رویت هستند و باید از روی امواج گرانشی یا تاثیرات اجرام ِ کیهانی اطرافشان در فضا- زمان آنها را تشخیص دهیم.

the-giant-void2- فضای خالی عظیم

بر عکس سیاهچاله، فضای خالی عظیم حفره ای در فضا نیست در عوض به شکل عجیبی آنها خالی از “ماده” و “ماده تاریک” هستند و بر خلاف سیاهچاله ها نور از طریق خلا و از میانشان عبور می کند، همچنین دانشمندان معتقدند که این فضاهای خالی دارای انرژی تاریک هستند. قطر بزرگترین فضای خالی شناسایی شده در کیهان حدود 1.3 میلیارد سال نوری میباشد.

dark-matter3- ماده تاریک

گرچه ماده تاریک خود یک معماست اما به توضیح بسیاری از مسائل ناشناخته ی کیهان کمک می کند. کیهان شناسان معتقدند که 27 درصد عالم از ماده تاریک تشکیل شده است. ماده تاریک از سیاهچاله ها ساخته نشده، اما یک تئوری می گوید ماده تاریک در عالم از عناصر سیاهچاله های نخستین شکل گرفته است.

dark-energy4- انرژی تاریک

علاوه بر 27 درصد از عالم که از ماده تاریک ساخته شده، مقدار زیادی به شکل انرژی تاریک است که 68 درصد هر آنچه که در کیهان هست را تشکیل می دهد(ماده معمولی که ما میشناسیم فقط حدود 5 درصد از عالم است). همانند ماده تاریک در مورد انرژی تاریک نیز چیز زیادی نمی دانیم اما فرضیه موجود این است که انرژی تاریک علت انبساط ِ شتاب دار کیهان است.(این در حالی است که ماده تاریک با اثرات گرانشی سرعتش را کم می کند). بیشتر اطلاعات ما در مورد ماده و انرژی تاریک از تابش پس زمینه کیهانی بدست آمده، یک نقشه ی حرارتی از کیهان که 380 هزار سال پس از بیگ بنگ را نشان می دهد و مربوط به زمانی که اتمهای هیدروژن برای نخستین بار داشتند شکل می گرفتند.

the-great-attractor5- جاذب ِ بزرگ

کششی در فاصله ی 220 میلیون سال نوری وجود دارد که تمام کهکشانها را به سمت خود می کشد. در هر صورت بعد از بیگ بنگ تمام کیهان در حال انبساط است، بنابراین به این نتیجه می رسیم که کهکشانها نه در مسیر رو به جلو در حال حرکتند. خوشه ای که در تصویر بالا نشان داده شده یک ناهنجاری گرانشی را داراست که به عنوان جاذب بزرگ شناخته میشود و دارای  نوری است که از جاذبه ی گرانشیش نشات می گیرد. برخی علتش را به ماده تاریک ربط می دهند، و دیگران ادعا می کنند که کهکشان راه شیری، دید ما نسبت به چیزی که هست را مسدود می کند، یعنی ما را با سرعتی حدود 1.4 میلیون مایل بر ساعت به سمت خود می کشد.

saturns-mystery-moon-peggy6- “پگی” قمر راز آلود زحل

برای لحظاتی کوتاه زحل قمر کوچک و راز آلودی به نام “پگی” داشت. در سال 2013 کاوشگر کاسینی ناسا تصویری از حلقه های زحل گرفت و اختلالی را ثبت کرد که به عقیده ی محققان یک قمر کوچک و جدید در حال ِ شکل گرفتن بود. به گفته ی محققان پیشرانش جت ناسا هدف آنطور که انتظار میرفت بزرگ نشد و حتی بخشی از آن جدا و سقوط کرد. پس از بررسی ها باید گفت که وضعیت “پگی” همچنان ناشناخته مانده است.

tabbys-star-kic-84628527- ستاره ”KIC 8462852”Tabby

ستاره ی KIC 8462852 نه تنها یک نام حائز اهمیت است، بلکه یک مسئله ی عجیب و حل نشده در فاصله ی 1500 سال نوری از زمین میباشد. مسئله بزرگ در مورد ستاره ی تبی(Tabby) این است که حدود 20 درصد ِ نور منتشر شده از آن ستاره برای ما مسدود می شود، جالب این است که سیاره ای حتی به بزرگی مشتری در آنجا تنها یک درصد از نور ِ ستاره ای مانند KIC 8462852 را مسدود میکند. پس آنجا چه خبر است؟

برخی پیشنهاد دادند آنجا یک کره ی دایسون متعلق به بیگانگان وجود دارد که ستاره را احاطه کرده و انرژی اش را میمکد. برخی اخترشناسان نیز پیشنهاد کرده اند که یک دسته از دنباله دارها نور این ستاره را مسدود می کنند. احتمالا در مورد این ستاره به ایده های بهتری دست نخواهیم یافت، باید صبر کنیم تا ناسا تلسکوپ فضایی جیمز وب را در سال 2018 پرتاب کند تا اطلاعات بیشتری از آنجا بدست آوریم.

ترجمه: محمد حسینی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: techinsider.io

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

3 دیدگاه

  1. سلام،خسته نباشید
    لطفا درباره ی مورد شماره ی 5 یعنی جاذب بزرگ بیشتر توضیح بدید یا در صورت امکان یک مقاله ی جامع در موردش کار کنید،با تشکر