بیگ بنگ: ماموریت سرنشین‌دار “کرو-۱” که برنامه‌ریزی شده بود اواخر ماه جاری میلادی و در تاریخ ۳۱ اکتبر و سوار بر موشک “فالکون ۹” شرکت “اسپیس ایکس” پرتاب شود به تعویق افتاد و اکنون پرتاب این ماموریت به ماه نوامبر موکول شده است.

in spaceXبه گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، قرار بود ماموریت کرو-۱ که طی آن قرار است چهار فضانورد به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاده شوند اواخر ماه اکتبر انجام شود که گویا این ماموریت به تعویق افتاده است. بنابر گفته مقامات ناسا این پرتاب زودتر از اوایل تا اواسط ماه نوامبر انجام نخواهد شد.

ناسا اولین پرواز عملیاتی سرنشین دار کپسول “کرو دراگون” موسوم به اسپیس ایکس کرو-۱ را که برای اولین بار چهار فضانورد را به ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد برد، برای ۳۱ اکتبر برنامه‌ریزی کرده بود. ناسا و اسپیس ایکس تاریخ پرتاب جدید کپسول “کرو دراگون” را برای انجام اولین پرواز عملیاتی سرنشین دار خود، ۳۱ اکتبر مصادف با شب هالووین تعیین کرده بودند.

این مأموریت در پی پرواز آزمایشی موفقیت آمیز “Demo-۲” انجام خواهد شد که دو فضانورد به نام “باب بهنکن” و “داگ هارلی” را به ایستگاه فضایی بین‌المللی(ISS) برد. “بهنکن” و “هارلی” پس از دو ماه اقامت در ایستگاه فضایی در ماه آگوست ۲۰۲۰ به زمین بازگشتند. این پرواز اولین پرواز سرنشین‌دار “کرو دراگون” بود که بعد از هشت ژوئیه ۲۰۱۱ یک فضانورد را از خاک آمریکا به ایستگاه فضایی برد.

اسپیس ایکس و ناسا در ابتدا ۲۳ اکتبر را برای انجام این پرتاب در نظر گرفته بودند، اما تصمیم گرفتند آن را چند روز به تعویق بیاندازند تا بعد از پرتاب کپسول “سایوز” در ۱۴ اکتبر و منفصل شدن آن از ایستگاه فضایی در تاریخ ۲۱ اکتبر، به تیم‌های عملیاتی زمین و ایستگاه فضایی زمان بیشتری برای آماده‌سازی و بررسی مسائل بدهند. حال گویا تاریخ ۳۱ اکتبر نیز تاریخ پرتاب نیست و می‌بایست تا ماه نوامبر برای مشاهده این پرتاب سرنشین‌دار صبر کنیم.

مقامات ناسا درباره این تاخیر گفتند: این تأخیر به دلیل تکمیل آزمایشات سخت افزاری و بررسی داده‌ها توسط شرکت اسپیس ایکس رخ داده است. طی این ماموریت فضانوردان ناسا به نام‌های “مایکل هاپکینز”، “ویکتور گلاور” و “شانون واکر” و سوئیچی ناگوچی فضانورد ژاپنی برای شش ماه اقامت به ایستگاه فضایی بین‌المللی اعزام خواهند شد. پرتاب برنامه ریزی شده کرو-۱ چندین‌بار به تعویق افتاده است. اولین تاریخ تعیین شده تاریخ برای پرتاب ۳۰ آگوست بود که سپس به اواخر سپتامبر، سپس ۲۳ اکتبر ، سپس ۳۱ اکتبر(۱۰ آبان) و اکنون به اوایل یا اواسط ماه نوامبر تغییر یافت.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: space.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.