بیگ بنگ: یک لایحۀ پیشنهادی در مجلس نمایندگان آمریکا، ناسا را موظف کرده با نهادهای مختلف کار کند، چه خصوصی چه دولتی، تا به جستجوی اشکال زندگی هوشمند بپردازند.

به گزارش بیگ بنگ، این لایحه فعلأ باید به تأیید کنگره و مجلس سنا برسد. هرچند، اگر تصویب شود، این اولین‌باری است که از سال 1992 ناسا از بودجۀ دولتی برای جستجوی هوش فرازمینی یا ستی(SETI) استفاده کرده است.

لایحۀ پیشنهادی

جیل تارتر، رئیس اسبق مرکز “ستی” نسبت به این لایحۀ پیشنهادی خوشبین است. منافع تجدید شدۀ فدرال درباره‌ ستی توسط لامار اسمیت، عضو کنگره‌ آمریکا در تگزاس تعیین شده است. این لایحه بیان می‌کند: «ناسا با همکاری بخش خصوصی و سازمان‌های بشردوستانه سعی خواهد کرد تا جستجوی تکنوامضاها(هرگونه ویژگی یا اثر قابل اندازه گیری که شواهد علمی از تکنولوژی گذشته یا حال حاضر را فراهم کند)، مثل مخابرات رادیویی را به حداکثر برساند تا اهداف ناسا برای جستجوی منشأ حیات، فرگشت، توزیع و آیندۀ جهان را برآورده سازد. مدیر با توجه به تخصیصاتِ در دسترس باید حداقل 10 میلیون دلار را در سال‌های مالی 2018 و 2019 برای جستجوی تکنوامضاها هزینه کند.»

در عین حال، براساس گزارشات بدست آمده از این لایحۀ پیشنهادی، ناسا در 10 می 2018 اعلام کرد که یک کمک‌هزینه‌ پنج ساله را به سه تیم تحقیقاتی ارائه می‌دهد تا «منشأ فرگشت، توزیع و آیندۀ حیات در جهان» را مطالعه کند. این کمک‌هزینه‌ها که هر یک تقریبأ 8 میلیون دلار هستند به ترتیب به سه تیم اختصاص داده شدند. هرچند، در این بیانیه، جیم گرین دانشمند ارشد ناسا تأکید می‌کند که تیم‌ها به تفسیر داده‌های بدست آمده از «مأموریت‌های اخترزیست‌شناسی آتی» کمک می‌کنند.

اخترزیست‌شناسی و تکنوامضاها

در اواخر دهه‌های 60 و 70، ناسا از طریق پروژه‌هایی مثل پروژه‌ی اوریون، پروژۀ رصدخانه‌ی مایکروویو، بررسی مایکروویو با وضوح بالا، و پروژۀ بسوی منظومه‌های سیاره‌ای دیگر در تلاش‌های “ستی” شرکت کرد. در سال 1992، این آژانس تصمیم گرفت یک برنامه‌ رسمی با مشارکت بیشتر ستی را آغاز کند.

موسسه ستی به یافتن تکنوامضاهایی که حیات بیگانه را نشان دهند به شدت تکیه می‌کنند. تکنوامضاها نشانه‌هایی از گونه‌های بسیار هوشمند هستند که با تلسکوپ‌های مستقر بر روی زمین یا در فضا قابل شناسایی‌اند. تکنوامضاهای بالقوه سیگنال‌هایی مخابراتی هستند که تمدن بیگانه‌ی باستان از آنها برای ارتباط با یکدیگر استفاده می‌کردند.

هرچند، پس از سال 1992، کنگره این برنامه را کنسل کرد. در سال 1998، ناسا موسسۀ اخترزیست‌شناسی‎‌اش را راه‌اندازی کرد که تاکنون از طریق شناسایی میکروارگانیسم‌های زنده در منظومه شمسی بر مطالعه‌ حیات در جهان تمرکز کرده است. اخیرأ، تارتر و سازمان‌های ستی دیگر یک درخواست را ارائه داد و از ناسا خواست تا ستی را به عنوان بخشی از مطالعه‌ی اخترزیست‌شناسی به رسمیت بشناسد.

ترجمه: سحر  الله‌وردی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: techtimes.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه