بیگ بنگ: بشر با کوششی قابل توجه در جستجوی آسمان است تا از طریق پروژه هایی نظیر جستجوی هوش فرا زمینی-ستی(SETI) و ابتکار Breakthrough Listen به نشانه هایی از موجودات فضایی دست یابد. اما در نهایت چه زمانی خواهیم فهمید که دنبال چه چیز می گردیم؟ در زیر به یک جدول زمانی اشاره می شود که زمان تایید خبر «وجود موجودات فضایی» را نشان می دهد.

به گزارش بیگ بنگ، کهکشان راه شیری به تنهایی منزلگاه بیش از 300 میلیارد ستاره می باشد که تقریبا نُه میلیارد سیارهٔ قابل سکونت و زمین مانند را در دل خود جای داده است. آیا این امکان وجود دارد که موجودات فضایی در برخی از این سیارات سکنی گزیده باشند؟ پروژه هایی نظیر ستی، آسمان را برای یافتن پاسخی به این سوال رصد می کنند. بر اساس نظرسنجی سایت Futurism، بیش از نیمی از پاسخ دهندگان بر این باورند که ما در نیمه نخست قرن بیست و یکم موفق به کشف موجودات فرازمینی خواهیم شد؛ دهه 2020 میلادی بیشترین میزان آراء (27%) را به خود اختصاص داد. «مایکل بارکر» این پیش بینی را کرده بود. اولین می نویسد: «امروزه فناوری مثل ژانر علمی تخیلی به پیش می رود. اگر یک موجود فضایی در دهه آینده در فضا از خود باد معده خارج کند، ما قادر به شنیدن صدای آن خواهیم بود. اصلا شوخی نمی کنم. حسگرهایی که امروزه در اختیار داریم، از قابلیت های وسیعی بهره می برند.»

اگرچه مقالات اندکی در خصوص شناسایی صدا از سایر سیاره ها منتشر شده، اما توانایی ما در جستجوی علائم مختلف حیات با پیشرفت سریعی همراه است. تلسکوپ فضایی جیمز وب یکی از دستاوردهای بزرگ در عرصه فناوری پیشرفته است که هفت برابر قوی تر از تلسکوپ فضایی هابل و تجهیزات استفاده شده برای پروژه Breakthrough Listen میباشد.

بر اساس ابتکار فوق، یک بررسی ده ساله برای یافتن نشانه های حیات از میان یک میلیون ستاره نزدیک به زمین انجام می گیرد. در این راستا، از قوی ترین ابزارآلات موجود استفاده می شود. وب سایت Breakthrough ادعا می کند که تجهیزات طیف سنجی آنها می تواند یک پرتو لیزر صد واتی را در فاصله 25 تریلیون مایلی شناسایی کند. در حقیقت، محققان Breakthrough Listen به یازده رویداد اشاره کرده اند که به باور آنها، موجودات فضایی در آن نقش داشته اند. سایر سیگنال های میان ستاره ای مثل انفجارهای رادیویی سریع، دانشمندان را واداشته تا اینطور فکر کنند که شاید در آستانه تایید خبر وجود موجودات فضایی نباشیم. از جمله این دانشمندان می توان به «داگلاس واکوچ» مدیر بخش پیام های میان ستاره ای در مؤسسه ستی اشاره‌ کرد.

آقای واکوچ در مصاحبه با وب سایت Space.com گفت: «شانس کشف موجودات فضایی با گذشت هر سال افزایش می یابد. شاید در طی یک دهه آینده به این مسئله پی ببریم که انسان در جهان تنها نیست.» بسیاری از کارشناسان بر این باورند که شاید موجودات فرازمینی دارای تمدن پیشرفته ای نباشند. آقای «کريس ايمپى» در مصاحبه ای بیان کرد: «من در شناسایی حیات میکروبی در طی ده تا پانزده سال سرمایه گذاری می کنم، نه در زمینه کشف موجودات هوشمند.» اگرچه پیشرفت قابل توجه فناوری باعث شده تا عده کثیری از اخترشناسان دیدگاه خوش بینانه ای درباره کشف موجودات فضایی داشته باشند. باید دریافت که آیا موجودات فضایی واقعا وجود دارند یا خیر.

«مایکل ميچاد» عضو آکادمی بین المللی فضانوردى می گوید: «یکی از دلایلی که سبب می شود ما جانب احتیاط را در این خصوص رعایت کنیم این است که احتمال دارد ایده های اشتباهى درباره چگونگی برقراری ارتباط موجودات فضایی داشته باشیم. هیچ راهی برای پیش بینی زمان برقراری تماس وجود ندارد. تنها نویدی که می توانم به شما بدهم این است که گسترش راه های جستجو و تداوم ارسال سیگنال به فضا (هم عمدی و هم غیر عمدی) میتواند احتمال تماس را افزایش دهد. تا زمان دستیابی به شواهدی قطعی از هوش فرازمینی، باید با عدم قطعیت زندگی کنیم.»

ترجمه: منصور نقی لو/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: futurism.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

10 دیدگاه

 1. (یکی از دلایلی که سبب می شود ما جانب احتیاط را در این خصوص رعایت کنیم این است که احتمال دارد ایده های اشتباهى درباره چگونگی برقراری ارتباط موجودات فضایی داشته باشیم)( تا زمان دستیابی به شواهدی قطعی از هوش فرازمینی، باید با عدم قطعیت زندگی کنیم)….بنظر من موجودات فضایی توسط دانشمندان رویت شده اند ولی ارتباطی بین ما و آنها هنوز برقرار نشده و تا زمان برقراری این ارتباط و شناسایی و اطلاع از ماهیت آنها این خبر بین مردم زمین پخش نخواهد شد.

 2. اگر موجود فضایی هوشمندی وجود داشته باشه باید به علت خاصی به سمت زمین بیاید:
  اگه منبع انرژی باشه که فکر میکنم سایر سیارات غیر از زمین، منابع انرژی ارزشمند بیشتری دارند و زمین ما هیچ جذابیتی برای موجودات فضایی هوشمند نداره
  اگه فقط برقراری ارتباط ساده باشه که فکر میکنم اصلا منطقی نیست چون برقراری ارتباط سبب انتقال تکنولوژی از موجودات هوشمند تر به دیگران می شود که این به نفع موجود هوشمند تر نیست
  برای همین من فکر می کنم تا زمانی که ما به یک تکنولوژی بسیار پیشرفته نرسیم نمی توانیم موجودات هوشمند دیگری مثل یا برتر از خودمان در فضا پیدا کنیم

 3. مقاله بسیار خوش بینانه ای درباره توانائی های علمی و تکنولوژیک ما بود ولی آنقدرها هم برای کشف جهان توانمند نیستیم و با محدودیتهای جدی برای جستجوی وسعت بیکران جهان مواجهیم. گویا بچه ماهی اقیانوس رو تنگ آب فرض کرده.

 4. اگر فرازمینی های هوشمند در کهکشان ما وجود داشته باشند و برای تمدن ما مضر باشند چه بخواهیم چه نخواهیم تا کنون از وجود ما با خبر شده اند چون از زمانیکه رادیو و تلویزیون اختراع شده است ما مرتبا امواج الکترومغناطیس را در فضا منتشر کرده ایم و آنهایی که در فاصله کمتر از حدود 100سال نوری از ما هستند اگر پیشرفته باشند تا کنون ما را کشف کرده اند و اگر قصد بدی داشته باشند دیگر کاری از ما ساخته نیست!!!
  فقط باید دعا کنیم که آنها موجوداتی صلح طلب باشند!

 5. آقای هاوکینگ میگه تماس با فرازمینی ها خطرناک
  پس اگه هم پیدا بشن زیادی هم نباید خوشحال باشیم

  1. چه خطری داداش بزار بیان پوستمونو بکنن . ماکه روزانه با روش های پیش پا افتاده پوست هم دیگه رو میکنیم حداقل به تک نبودن و ناچیز بودن مون در هستی پی میبریم .

  2. حالا هر چی که هاوکینگ وبقیه میگن حتما درست نیس
   من نظرم با این افراد متفاوته ولی به نظرم دیدگاه کریس ایمپی منطقی تر است و جالب تره