چین درحال ِ ساخت بزرگترین فضاپیمای مسافربری جهان

بیگ بنگ: حتی چینی‌ها نیز نتوانسته‌اند در برابر وسوسه‌های صنعت توریسم فضایی مقاومت کنند، و در همین راستا شرکتی وابسته به دولت این کشور در حال ِ ساخت فضاپیمایی غول‌پیکر است.

unknown-3-800x533براساس گزارش نیوساینتیست به نقل از همشهری، این فضاپیما روزی می‌تواند ۲۰ مسافر را به همراه خود به حاشیه فضا ببرد، این یعنی بیشترین تعداد مسافری که تاکنون توسط شرکت‌های فعال در زمینه توریسم فضایی اعلام شده‌ است. آکادمی فناوری نقلیه‌های پرتابی چین در پکن فضاپیمایی ساده و یکپارچه را طراحی کرده‌است که می‌توان طرح آن به شکلی تغییر داد تا گنجایش حمل مسافر در آن افزایش پیدا کند. اگرچه این مرکز از رقبای سرسختی مانند شرکت‌های ویرجین گلکتیک یا بلو اوریجین برخوردار است اما هان پنگزین مدیر این آکادمی می‌گوید میزان تقاضای مسافران به اندازه‌ای بالا خواهد بود که به فضاپیماهایی با گنجایش بالا نیاز پیدا شود.

محققان چینی راکتی بالدار طراحی کرده‌اند که نیروی رانش مورد نیازش را خود تامین می‌کند و به راکت حامل نیازی ندارد. به گفته پنگزین این فضاپیما مانند راکت پروازی عمودی خواهد داشت و بدون نیاز به مداخله زمینی یا هوایی روی باند فرودگاه فرود خواهد آمد. سوخت این فضاپیما نیز متان و اکسیژن مایع خواهد بود. محققان چینی دو نسخه از این فضاپیما را طراحی کرده‌اند، اولین نسخه وزنی برابر ۱۰ تن دارد و طول بال‌های آن به ۶ متر می‌رسد و می‌تواند پنج مسافر را تا ارتفاع ۱۰۰ کیلومتری حمل کند، ارتفاعی که فضا از آنجا آغاز می‌شود و برای دو دقیقه امکان تجربه حس بی‌وزنی را برای مسافران فراهم آورد.

unknown-2-800x533اما نسخه بزرگتر‌ شده و ۱۰۰ تنی این فضاپیما از طول بالی برابر ۱۲ متر برخوردار است و می‌تواند ۲۰ مسافر را تا ارتفاع ۱۳۰ کیلومتری بالا ببرد و تا چهار دقیقه حس بی‌وزنی را به مسافرانش هدیه دهد. این فضاپیما در عین حال به اندازه‌ای سریع هست که بتواند ماهواره‌های کوچک را با کمک سکو‌های کوچک پرتاب راکتی که حمل می‌کند، به مدار زمین ببرد. قرار است این فضاپیماها قابل استفاده دوباره باشند تا هریک بتوانند ۵۰ بار پرواز کنند.

به گفته محققان پروازهای آزمایشی این فضاپیماها تا دو سال آینده به پایان خواهد رسید زیرا تاکنون بیشتر آزمایش‌های زمینی به پایان رسیده‌اند و تمامی سیستم‌های فرعی فضاپیمای مورد آزمایش به خوبی عمل کرده‌اند. اولین‌ پروازهای این فضاپیما تنها برای حمل بار و از سال ۲۰۲۰ به بعد از روی سکوی فضایی نامشخصی انجام خواهند گرفت. زمانی حمل مسافر توسط این فضاپیما آغاز خواهد شد که ایمنی آن به تایید کامل برسد. پیش‌بینی می‌شود هزینه هربار سفر با این فضاپیما ۲۰۰ هزار تا ۲۵۰ هزار دلار باشد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: newscientist.com

(16 نفر , میانگین : 4٫94 از 5)
لینک کوتاه مقاله : http://bigbangpage.com/?p=56991
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۲ پاسخ‌ها

  1. S,a گفت:

    چینی ها هم راه افتاند،
    امیدوارم روزی ایران به این عرصه رقابت وارد بشه…
    لازمش سرمایه گذاری انسانی هست، خدماتی که چین برای استعداد های برترش ارائه میده فوق العادست و اینده شغلیشون تامین شدست، متاسفانه وضع طوری هست که تعداد انبوهی از نخبه که که برای دوره فوق لیسانس ایرانو ترک میکنند دیگه به وطن بر نمیگردند تا این دانش رو در داخل کشور به عمل برسونند …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.