بیگ بنگ: محاسبات دانشمندان نشان می‌دهد که سیارک بنو با احتمال ۱ در ۲۷۰۰ می‌تواند بین سال‌های ۲۱۷۵ و ۲۱۹۹ به سیاره ما برخورد کند. به منظور جلوگیری از برخورد محققان چینی قصد دارند برای منحرف کردن مسیر این سیارک‌ خطرناک، ۲۳ موشک به فضا پرتاب کنند.

photoچین قصد دارد وارد عمل شود و با ارسال فضاپیماهای لانگ‌مارچ-۵ که قابلیت حمل ۹۹۲ تن بار را دارند در مسیر حرکت این سیارک اخلال ایجاد کنند. برای این منظور باید ۲۳ فضاپیما همزمان در کنار این سیارک قرار بگیرند تا با نیروی جاذبه بسیار اندکی که ایجاد می‌کنند، مسیر نهایی سیارک را ۹ هزار کیلومتر تغییر دهند.

در واقع برای منحرف کردن این سیارک به میزان زیادی انرژی جنبشی نیاز است. انرژی هسته‌ای این خطر را دارد که سیارک را به قطعات کوچک تبدیل کند که همچنان احتمال برخورد آن‌ها به زمین وجود دارد بنابراین ارسال چندین موشک سه سال قبل از این رویداد گزینه‌ی کارآمدی است.

این در حالی است که سازمان فضایی آمریکا نیز با همکاری آژانس فضایی اروپا در این زمینه دست به کار شده‌ است. در نوامبر سال جاری قرار است طی دو ماموریت جداگانه، به نام‌های «هرا» و «دارت»، فضاپیماهای ناسا یک سیارک در ۱۱ میلیون کیلومتری کره زمین را به صورت آزمایشی منحرف کنند و سپس تاثیر این اتفاق را در انحراف مسیر اجسام فضایی مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند.

bennuasteroidمحققان معتقدند سیارک بنو که چهارصد متر طول دارد، بقایای ۴/۵ میلیارد ساله‌ای از ابتدای پیدایش منظومه شمسی و مبدأ پیدایش حیات را در خود دارد. به همین منظور دانشمندان ناسا پیش از این شصت گرم نمونه خاک سیارک بنو را جمع‌آوری کردند که این نمونه‌ها تا سال ۲۰۲۳ به زمین می‌رسد، اما خطر اصلی مسیر این سیارک است که در آینده این شانس را دارد تا به زمین برخورد کند.‌ در صورت اصابت بنو به زمین، انفجاری معادل ۱۲۰۰ مگاتن صورت خواهد گرفت که قدرتش ۸۰ هزار برابر انرژی بمب اتمی‌ای است که بر روی هیروشیما انداخته شد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که حدود ۱۴۰۰ سیارک خطرناک در اطراف زمین وجود دارد. اگر این اجرام فضایی بیشتر از ۷.۵ میلیون کیلومتر به زمین نزدیک شوند و قطر آنها بزرگ‌تر از ۱۰۰ متر باشد، ناسا آنها را به عنوان جرم بالقوه خطرناک یا به اختصار PHO طبقه‌‌بندی می‌کند. همینطور تخمین زده می‌شود بیش از 30 میلیون قطعه سیارک بزرگ‌تر از 100 متر و میلیون‌ها سیارک کوچک‌تر از 100 متر در فضای منظومه شمسی سرگردان باشند؛ اما جالب اینجاست که اگر همه این سیارک‌ها را کنار هم جمع کنید، فقط 1 درصد زمین سنگینی خواهند داشت.

photoدر این تصویر نقاط سبز نشان دهندهٔ سيارک‌ها در کمربند اصلی میان مریخ و مشتری است. نقاط قرمز نیز سيارک‌هایی هستند که دور از کمربند اصلی واقع شده و خطر اندکی برای برخورد به زمین دارند.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع: independent.co.uk , space.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

17 دیدگاه

 1. ویروس غیر طبیعی میسازن تا مردم رو نابودکننده بعد جلوی اومدن سیارک رو که جزء نظام طبیعی دنیاست رو با موشک میگیرن، علم که پیشرفت میکنه انسان میخواد جای خدا رو بگیره،همینقدر که دارن زمین و منابع طبیعی رو با ناآگاهی نابود می‌کنند کافیه،امیدوارم دست بشر از مقابله با نظام طبیعی دنیا کوتاه بشه.

 2. چین که الان میره گند میزنه احتمال هفتاد سی میشه کلا چین میخواد نسل بشرو منقرض کنه

 3. این چه کاریه؟یه مسئولای ایرانو ببرید بندازیدش روی اون سیاره سره۲سال خاک و سنگ و هرچی داشته باشه رو میفروشه جوری که از اون سیاره اندازه یه نخود بمونه.

 4. با اجازه و مشورت کی میخوان دست ببرن تو نظم جهان هستی؟ جهانی که الان همه میدونیم اتم به اتم زیر اتم به زیر اتم روی هم اثر گزاره بنظر کار درستی نمیاد اینکه آمادگی باشه واسه برخورد خوبه ولی دستکاری کردن عاقلانه نمیاد

 5. سلام.هیچ سیارک یا شهاب سنگی قرار نیست به زمین بخورد این وسط شما و چین کمونیستی از خودش یک سوپر من نجات دهنده جهان میسازد.البته حالا که ما هم یکی از مستعمرات ش محسوب میشین..ویروس دیگری اختراع نکنن نجات از سیارک پیشکش چشم تنگشون

  1. من نظرم اینکه ناسا میتونه به خوبی از عهده این کار بر بیاد چون تو همه تحقیقاتش موفق بوده ولی چین جز خراب کاری چیزی دیگه نداشته نمونش همین ویروس کرونا که جهان رو درگیرخودش کرده چین هرکاری که به نفع خودش انجام میده وبهترین کار اینکه اجازه ندن چین دراین جور کارا دخالت کنه

   1. من حالا یه زنگ میزنم میگم چین دخالت نکنه که شما هم خدایی نکرده ناراحت نباشید

 6. وقتی امپراطوری های شرقی در خواب عمیقی به سر میبردن اروپاییان هزاران کیلومتر راه دریایی رو برای کشف و مسنعمره کردن قاره آمریکا طی کردند.چین ایندفعه خیال نداره بازی نکرده ببازه. بزودی ماه و مریخ که احتمالا منابع غنی از عناصر کمیاب دارند مستعمره جدید میشن و ما فقط نظاره گر خواهیم بود.

  1. بنظرم طبیعت جهان هستی باید روند خودشو طی کنه، بشر حق مداخله در این مورد نداره، همین دخالت‌های بیجاست که اکوسیستم رو به هم ریخته

 7. خواهشن چین تو این کارا دخالت نکنه میزنه سیاره مون رو کلا منهدم میکنه.

 8. خدا به خیر بگذرونه چین هیچ منفعنتی برا دنیا نداشته غیر ضرر و فلاکت

 9. شاید این سیارک نتونه زمین رو نابود کنه چون احتمالش ۱ در ۲۷۰۰ هست ولی چین صدردصد میتونه زمین رو به فلاکت برسونه نمونش ویروس کوید که احتمال گسترش این ویروس از آزمایشگاهای مخفی شون ۵۰ در ۵۰ هست و به تایید برخی کشورهاهم رسیده و باعث مرگ های زیادی شد و میشود . به نظرم نباید به کشور چین اجازه دخالت فضایی داده بشه چون کشوری متقلب و منفعت طلب و سرکوب گر هست و اهمیت چندانی به فقدان بشریت نداده و نخواهند داد .

  1. چین فقط و فقط قصد دارد که به ابرقدرت تبلیغاتی تبدیل بشه و اینکه قصد داره این سیارک رو منحرف کنه فقط یک تبلیغ سیاست مدارانه برای جهان هست که ماهم میتوانیم در فضا و مشکلات بیرون از زمین دخالت کنیم ! وگرنه تاریخ ساخت و سازهای سرسری و تقلیدهایشان ثابت کرده که مالی برای این حرفا نیستن .