بیگ بنگ: تلسکوپ فضایی هابل حدود 30 سال، چشم ما در آسمان بوده است و هنوز هم برخی از بهترین تصاویر از کیهان را ارائه می‌دهد. بتازگی دانشمندان مؤسسه اخترفیزیک جزایر قناری(IAC) تصویر فرا ژرف هابل(HUDF) را دوباره پردازش کردند تا به جزئیات بیشتری دست یابند. نتیجۀ نهایی آنان، فراژرف‌ترین تصویری است که تاکنون، از کیهان ثبت شده است.

hubble deepestتصویر اصلیِ میدان فرا ژرف هابل در سال 2004 گرفته شد. هابل برای گرفتن این عکس صدها ساعت به نقطۀ کوچکی از آسمان خیره شده بود و سپس دقیق‌ترین عکسی که می‌توانست را از فضا گرفت. بعد از اینکه در سال 2009 دوربین میدان وسیع 3 هابل(WFC3) روی این تلسکوپ نصب شد، این شیوۀ عکس گرفتن در همان سال دو بار دیگر نیز تست شد و در سال 2012 هابل تصاویر عمقی بیشتری نیز ثبت کرد.

محققان مؤسسه اخترفیزیک جزایر قناری در سه سال گذشته از تکنیک جدیدی برای ترکیب تصاویرِ جداگانه استفاده کردند. این تکنیک به بازسازی «نور گمشده» که برخی از اجرامِ ضعیف‌تر را مبهم می‌سازد، کمک می‌کند. “الخاندرو بورلاف”، پژوهشگر ارشد این مطالعه گفت: «کاری که ما انجام دادیم این بود که به آرشیو تصاویر اصلی بازگردیم و فرآیند ترکیب را بهبود بخشیم، هدف ما این بود تا بهترین کیفیت تصویر را نه تنها برای کهکشان‌های کوچک‌ترِ دور‌تر، بلکه برای مناطق گسترش‌ یافتۀ بزرگ‌ترین کهکشان‌ها، نیز ارائه دهیم. تصاویر اصلی تصاویری است که مستقیماً توسط تلسکوپ فضایی هابل رصد شده‌اند.»

این تیم تحقیقاتی توانست در آخرین تصویر، نور معادل یک کهکشان کامل- که تقریباً برابر با نور صد هزار میلیون خورشید است- را به دست آورد. این نورِ فوق‌العاده، علاوه بر اینکه کهکشان‌های جدید را آشکار ساخت، توانست نشان دهد که گسترۀ برخی از کهکشان‌هایی که قبلاً کشف شده بودند دو برابر چیزی است که تصور می‌شود. جزئیات بیشتر این پژوهش در مجلۀ Astronomy & Astrophysics منتشر شده است.

ترجمه: زهرا جهانبانی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: newatlas.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.