بیگ بنگ: ‌نخستین کاوشگر میان سیاره‌ای امارات متحده عربی به مدار سیاره سرخ رسید. امارات برای ساخت و راه اندازی این مدارگرد 200 میلیون دلار هزینه کرده است.

mission imageبه گزارش بیگ بنگ، مدارگرد امید که تحت حمایت مالی امارات قرار دارد، ساعاتی پیش در مدار سیاره مریخ قرار گرفت تا از سطح مریخ، طوفان‌های گرد و غبار و ابرهای یخی این سیاره عکس بگیرد. امید نخستین کاوشگر میان‌سیاره‌ای جهان عرب است.


‌فضاپیمای امید با سه ابزار سیاره مریخ را کاوش می‌کند. یک تصویربردار، و دو طیف‌سنج. طیف سنج ابزاری است که برای اندازه‌گیری خصوصیات نور بر پایهٔ تجزیه طیف الکترومغناطیسی کاربرد دارد. یکی از طیف‌سنج‌های امید روی نور فرابنفش کار می‌کند و دیگری روی فروسرخ. به این ترتیب این سه ابزار به امید این قابلیت را می‌دهند که جو نازک و غنی از دی‌اکسیدکربن مریخ را مورد مطالعه قرار دهد تا هوای سیاره سرخ را بهتر درک کند.

اهداف علمی اصلی این ماموریت عبارتند از: جستجوی ارتباط بین آب و هوای فعلی مریخ و آب و هوای باستانی مریخ، مطالعۀ مکانیزم‌های هدر رفتن جو مریخ به فضا با ردیابی رفتار و فرار هیدروژن و اکسیژن، بررسی چگونگی اتصال سطوح تحتانی و بالایی فضای مریخ به هم و تهیۀ تصویری جهانی از تغییر جو مریخ در طول روز و طول سال.

این کاوشگر در مداری بیضوی و هر ۵۵ ساعت یک بار در اطراف استوای سیاره مریخ می‌چرخد که ارتفاع پرواز کاوشگر تا سطح مریخ حدود ۲۰ هزار تا ۴۳ هزار کیلومتر خواهد بود. دو سال فعالیت علمی پیش‌بینی شده که از ماه می سال ۲۰۲۱ آغاز می‌شود و امکان تمدید دو ساله برای عملیات علمی بیشتر تا سال ۲۰۲۵ نیز وجود دارد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: space.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

3 دیدگاه

  1. درود بر امارات که بالخره علم و تفکر و پیشرفت رو به خرافات قدیمی و … ترجیح دادن و اینچنین کار بزرگی انجام دادن . بعضی های دیگر هم ایکاش یاد میگرفتن و بجای دشمنی و تفرقه با دنیا به فکر علم و تکنولوژی و اکتشافات در فضا میبودن .

    1. خیلی خوبه که کمک کردن به ساخت این ماهواره ولی بهتره بدونیم فقط نام امارات روی این کاوشگر هست. یعنی یک عده ساختن، یک عده دیگر هم پرتاب کردن امارات فقط پولش رو تأمین کرده که چیز جدیدی هم نیست.

  2. درود بر اعراب امارات که بالخره علم و تفکر و پیشرفت رو به خرافات قدیمی و … ترجیح دادن و اینچنین کار بزرگی انجام دادن . بعضی های دیگر هم ایکاش یاد میگرفتن و بجای دشمنی و تفرقه با دنیا به فکر علم و تکنولوژی و اکتشافات در فضا میبودن .