بیگ بنگ: کاوشگر فضایی کاسینی از مسیر حرکت خود در مدار زحل منحرف شده تا شیرجه نهایی به سوی این سیاره را که باعث نابودی‌اش خواهد شد، شروع کند.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از BBC، این کاوشگر روز دوشنبه از ۱۲۰ هزار کیلومتری تیتان، قمر زحل، رد شد که باعث تغییر مسیر آن به اندازه‌ای شد که آن را در مسیر برخورد با این سیاره قرار می‌دهد. اجزای تشکیل دهنده کاسینی روز جمعه در اثر برخورد با اتمسفر زحل، ذوب و کاوشگر در میان گازهای سیاره تجزیه خواهد شد. “کاسینی” در طول ۱۳ سالی که در مدار زحل بوده از نیروی گرانش تیتان، دومین قمر بزرگ منظومه شمسی، برای اصلاح مسیر و قرار گرفتن در موقعیت‌های تازه برای مطالعه سیاره و حلقه‌های شگفت‌انگیزش استفاده کرده است.

این شیوه باعث شده “کاسینی” انرژی زیادی ذخیره کند؛ چون در غیر این صورت برای تغییری عمده در جهت حرکت باید موتورهایش را آتش می‌کرد و مقداری از سوختش را از دست می‌داد. این موتورها که نیروی محرکه را فراهم می‌کنند، تقریبا از کار افتاده‌اند و ناسا مصمم است اجازه ندهد که فضاپیمای سرگردان دور زحل بچرخد و می‌خواهد آن را به درستی منهدم و نابود کند. ناسا آخرین پرواز “کاسینی” از کنار تیتان در روز دوشنبه را “بوسه خداحافظی” نامید.

آخرین نگاه کاوشگر کاسینی به قمر تیتان 🙁

ارل میز، مدیر پروژه کاسینی در “جی پی ال” ناسا در پاسادینای کالیفرنیا، گفت: کاوشگر در یک دهه اخیر تقریبا هر ماه یک بار از کنار تیتان گذشته است. مطالعه این قمر به قطر ۵۱۵۰ کیلومتر یکی از موفقیت‌های برجسته ماموریت کاسینی بوده است. کاسینی در اوایل دوره ماموریتش در سال ۲۰۰۵ یک ربات کوچک به نام هویگنس را بر سطح تیتان نشاند که تصاویر فوق‌العاده‌ای از سطح سنگلاخی آن که در اثر جاری شدن متان مایع صاف شده، مخابره کرد. این ماده هیدروکربنی از آسمان نارنجی تیتان می‌بارد و به دریاهای بزرگ متان جاری می‌شود.

عکس واقعی از سطح قمر تیتان که کاوشگر هویگنس به ثبت رساند

“میشل داگرتی” از دانشمندان ماموریت در امپریال کالج لندن می‌گوید: “کاسینی” تا آخرین لحظات عمرش به جمع‌آوری اطلاعات ادامه خواهد داد. علاوه بر آخرین نگاه به تیتان، دانشمندان می‌خواهند تصاویر بیشتری از حلقه‌های زحل و انسلادوس قمر دیگر آن تهیه کنند. هدف آنها این است که در مرحله پایانی ماموریت از ابزارهایی استفاده شود که می‌تواند از گازهای اتمسفر بیرونی زحل نمونه‌برداری و میدان مغناطیسی آن را ارزیابی کند. در سه ساعت آخر ماموریت پیش از “برخورد” روز جمعه، تمام داده‌های جمع آوری شده با دور زدن حافظه دائمی کاوشگر مستقیما به زمین مخابره خواهد شد.

تماس با کاوشگر پس از ورود آن به اتمسفر سیاره احتمالا فقط برای چند ده ثانیه ادامه خواهد یافت. انتظار می‌رود که آخرین علائم رادیویی فضاپیما حدود ساعت ۱۱:۵۵ گرینویچ قطع شود. “کرت نیبور”، دانشمند برنامه کاسینی در مقر ناسا در واشنگتن، گفت: «ماموریت کاسینی چیزهای خیلی زیادی به ما آموخته و برای من شخصا آرامش بخش است که می‌دانم کاوشگر تا آخرین ثانیه‌ها بر اطلاعات ما از زحل خواهد افزود.» ماموریت کاسینی-هویگنس یک ماموریت مشترک میان ناسا، آژانس فضایی اروپا و ایتالیا است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: BBC

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه