بیگ بنگ: اخترشناسان بزرگترین کهکشان رادیویی را کشف کردند. این کهکشان که قطری حدود ۱۶.۳ میلیون سال نوری دارد، در فاصله سه میلیارد سال نوری از زمین واقع شده است. 

image e Alcyoneus

به گزارش بیگ بنگ، طبق بیانیه دانشگاه لیدن در هلند، این کهکشان که آلسیونئوس نامگذاری شده، بزرگترین ساختار با منشأ کهکشانی است که تاکنون شناسایی شده است.  درک اجسام غول‌پیکر و منشأ رشد چشمگیر آنها در این کشف مورد توجه قرار گرفته است. با این حال، این کشف می‌تواند به درک عمیق‌تر کهکشان‌های رادیویی و همچنین شناسایی بهتر محیط میان‌کهکشانی کمک کند.

این کهکشان عظیم از یک کهکشان میزبان و همچنین فواره‌ها و لوب‌های بزرگی تشکیل شده که از مرکز کهکشان فوران می‌کنند. گستردگی این جت‌ها حداقل ۱۶ میلیون سال نوری است، این یعنی بیش از 100 برابر راه شیری قطر دارد.

کهکشان‌های رادیویی در مرکز خود میزبان سیاهچاله‌های کلان جرم هستند. هنگامی که ماده به درون سیاهچاله کشیده می‌شود، مواد و گازها را به شکل جت‌های رادیویی به اطراف پخش می‌کند. این جت‌ها که با محیط میان‌کهکشانی برهمکنش دارند، در واقع سرعت الکترون‌هایی که گسیل رادیویی ایجاد می‌شوند را می‌افزایند.

این کهکشان با استفاده از داده‌های “کاوشگر نقشه‌بردار فروسرخ میدان وسیع ناسا” و “آرایه فرکانس پایین” که شبکه‌ای شامل حدود 20000 آنتن رادیویی است و در 52 مکان اروپا قرار دارد، کشف شد. به گفته اخترشناسان آلسیونئوس(Alcyoneus) یک “کهکشان بیضوی” است، اما جرم آن حدود ۲۴۰ میلیارد برابر جرم خورشید می‌باشد. جزئیات بیشتر این پژوهش در مجله Astronomy & Astrophysics منتشر شده است.

ترجمه: سحر الله‌وردی/ سایت علمی بیگ بنگ

منابع: wionews.com , phys.org

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

  1. ظاهر سایت هم جذاب تر شده و هم اینکه استفاده از سایت بخصوص با گوشی راحت‌تر شده. بسیار ممنونم