ناسا یک ماموریت 200 میلیون دلاری را برای جستجوی سیاراتی به تصویب رسانده است که از نظر اندازه با زمین قابل مقایسه اند و به دور ستاره هایی در نزدیکی منظومه شمسی می گردند.

ماهواره رصد سیارات ( TESS ) که جانشین تلسکوپ فضایی کپلر میباشد می تواند ، اندازه، تراکم و مدار سیارات کوچک سنگی و حتی قابل سکونت بودن آنها را شناسایی کند. در برنامه ریزی انجام شده قرار است این ماهواره (TESS) در سال 2017 به فضا پرتاب شود. آژانس فضایی اعلام کرد که برای تامین مالی این ماموریت مبلغ 200 میلیون دلار بودجه برای تیم MIT-LED در نظر گرفته است.
nasa-tess

این پروژه به رهبری “جورج ریکر” که پژوهشگر ارشد موسسه کاولی MIT در تحقیقات فضا و اخترفیزیک است، از آرایه ای از دوربین های میدان باز برای اجرای یک بررسی در تمامی آسمان استفاده خواهد کرد تا گذر سیارات خارج از منظومه شمسی را رصد کند. این سیارات شامل سیاراتی به اندازه زمین تا سیارات غول پیکر گازی می شوند که در مداری به دور درخشان ترین ستاره ها در نزدیکی خورشید ما می گردند. ماهواره (TESS) نخستین بررسی گذر فضایی را در تمامی آسمان انجام خواهد داد و در ماموریت خود 400 برابر هر ماموریت دیگری آسمان را پوشش می دهد. این کاوشگر خواهد توانست هزاران سیاره جدید را در نزدیکی منظومه خورشیدی ما بیابد و تمرکز خاص بر روی سیاراتی دارد که از نظر اندازه با زمین قابل مقایسه اند.

البته تلسکوپ فضایی کپلر تا به حال بیش از ۸۰۰ سیاره و پنج منظومه یافته است که هر یک ۵ یا شش سیاره دارند. تلسکوپ فضایی کپلر که به شکارچی سیارات فرا خورشیدی معروف می باشد به تازگی بسیاری از سیارات کوچک را رصد کرده و دانشمندان را به مطالعه در مورد این سیارات دور و نزدیک ترغیب کرده است، اما به گفته دانشمندان مزیت رصدگر TESS شناسایی و بررسی دقیق تر سیارات کوچک فرا خورشیدی درخشان نسبت به کپلر می باشد.

این پروژه یکی از برنامه های اکسپلورر می باشد. اکسپلورر قدیمی ترین برنامه فضایی ناسا می باشد که بیش از 90 ماموریت را رهبری کرده است. ماموریت های اکسپلورر از سال 1958 با اکسپلورر 1، که کمربند تابشی زمین را کشف کرد آغاز شد. یکی دیگر از ماموریت اکسپلورر، اکسپلورر پس زمینه کیهانی، منجر به جایزه نوبل برای دست اندرکاران آن شد.

این پروژه با همکاری تیم TESS MIT ، موسسه اخترفیزیک کاولی و تیم تحقیقات فضایی (MKI) و MIT لینکلن آزمایشگاه، مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا، مرکز پرواز فضایی. شرکت علوم مداری، مرکز تحقیقات ایمز ناسا، مرکز هاروارد اسمیتسون، اخترفیزیک، شرکت هوا و فضا. و موسسه علوم تلسکوپ فضایی انجام می شود.

Read More: http://www.dailygalaxy.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه