بیگ بنگ: اخترشناسان یک دنیای سنگی گرم پیدا کرده‌اند که می‌تواند از اقیانوس‌ها و زندگی پشتیبانی کند و به زمین نیز نزدیک است.

esoa

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، اخترشناسان یک سیارۀ سنگی را بررسی کردند که فقط 35 سال نوری از زمین فاصله دارد. به گفته محققان این سیاره می‌تواند میزبان اقیانوس‌های وسیع و مملو از حیات باشد. ما تنها چند سال با تشخیص بالقوه نشانه‌های حیات در یک دنیای بیگانه فاصله داریم، زیرا تلسکوپ قدرتمند جیمز وب توانایی کشف داده‌های دقیقی دارد.

منجمان با استفاده از تلسکوپ “بسیار بزرگ”(VLT) رصدخانه جنوبی اروپا که در شیلی قرار دارد، چیزی هیجان انگیز در مورد سیارات در حال گردش به دور ستاره‌ای به نام “L ۹۸-۵۹” کشف کردند. این سیاره‌ها شبیه به سیاره‌های درون منظومه شمسی ما هستند و یکی از آنها نصف سیارۀ ناهید جرم دارد.

محققان معتقدند که سبک‌ترین سیاره فراخورشیدی در این منظومه ممکن است یک جهان گرم و اقیانوسی باشد که کاملاً در منطقه قابل سکونت ستاره میزبان خود قرار گرفته است. یک سیاره فراخورشیدی گرم ممکن است از اقیانوس‌های وسیع مملو از زندگی پشتیبانی کند. “ماریا روزا زاپاترو اوزوریو” ستاره شناس مرکز نجوم مادرید اسپانیا که یکی از نویسندگان این مطالعه نیز می‌باشد، می‌گوید: این سیاره در منطقه قابل سکونت منظومه خود ممکن است شرایطی داشته باشد که بتواند از حیات محافظت و حمایت کند.

یافته‌های جدید یک گام تاریخی در مسیر شناسایی حیات در سیاره‌های شبیه به زمین در خارج از منظومه شمسی است، اما هنوز کارهای زیادی برای انجام وجود دارد تا بتوانیم به طور قطعی وجود حیات در سیاره‌های فراخورشیدی را اعلام کنیم. دانشمندان برای این امر باید جو آن سیاره را برای یافتن نشانه‌های زیستی تجزیه و تحلیل کنند و تلسکوپ‌های امروزی آنقدر بزرگ نیستند که وضوح مورد نیاز برای این کار را برای سیاره‌های کوچک و سنگی ارائه دهند.

اکنون می‌توان منظومه “L۹۸-۵۹” را برای مشاهدات آینده نشانه‌گذاری کرد. این ستاره تنها ۳۵ سال نوری با ما فاصله دارد و میزبان سیاره‌های سنگی شبیه به مریخ یا ناهید است که از ستارۀ میزبان خود نه چندان دور هستند و نه بسیار نزدیک که شرایط وجود حیات را در آنها فراهم می‌کند.

esobمحققان برای ارزیابی “L ۹۸-۵۹” از ابزار مشاهدات طیف‌سنجی پایدار(ESPRESSO) که روی تلسکوپVLT نصب است، استفاده کردند. “اوزوریو” گفت: بدون دقت و ثبات ارائه شده توسط “”ESPRESSO این اندازه‌گیری امکان‌پذیر نبود. این یک گام رو به جلو در توانایی ما برای اندازه‌گیری جرم کوچکترین سیارات فراخورشیدی است.

سیاره‌های حاضر در منظومه “L ۹۸-۵۹” در ابتدا در سال ۲۰۱۹ از طریق ماهواره پیمایش سیاره فراخورشیدی ناسا(تس-TESS) که از روش انتقالی استفاده می‌کند، کشف شدند. روش انتقالی روشی است که اخترشناسان در آن به دنبال کم‌نور شدن نور ستاره بر اثر عبور سیاره فراخورشیدی از میان ما و آن ستاره هستند. نحوه و میزان کم‌نور شدن نور ستاره اطلاعات زیادی در مورد اندازه آن سیاره فراخورشیدی به ما می‌گوید.

محققان با استفاده از تلسکوپ ۳.۶ متری VLT و بهره‌گیری از روش سرعت شعاعی سیاره‌های بیشتری را کشف کردند و شعاع و جرم سه سیاره اول این منظومه را اندازه‌گیری کردند. “الیویر دمانگئون” از محققان این مطالعه می‌گوید: اگر می‌خواهیم بدانیم یک سیاره از چه چیزی ساخته شده است، حداقل اطلاعات مورد نیاز ما دانستن جرم و شعاع آن است. ضمن اینکه تلسکوپ فضایی مورد انتظار “جیمز وب” متعلق به ناسا ما را به تأیید وجود نشانه‌های زیستی احتمالی در سیارات این منظومه نزدیک خواهد کرد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: ESO

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.