بیگ بنگ: ستاره شناسان معتقدند؛ سیاره ای شبیه به زمین کشف کرده اند که به دور ستاره ای در فاصله ی 16 سال نوری از ما می چرخد. این جهان اسرار آمیز در اطراف ستاره «GJ 832» که دو سیاره فراخورشیدی دیگر نیز دارد، کشف شده است.

Astronomers_believe_they_ve_found_an_Earth_like_planet_orbiting_-a-49_1461097252318به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایرنا، به گفته ی دانشمندان سیاره سوم احتمالا در منطقه گولدیلاک (قابل سکونت) این ستاره قرار دارد و جرم آن یک تا 15 برابر زمین است که این موضوع احتمال قابل سکونت بودن این سیاره را نشان می دهد. ستاره ی میزبان یک ستاره کوتوله سرخ با جرمی حدود نصف خورشید است و دو سیاره فراخورشیدی دیگر به نام های Gliese 832b و Gliese 832c دارد.

از میان این دو سیاره فراخورشیدی، سیاره ی Gliese 832b بزرگتر است و مدار طولانی تری دارد. این سیاره در 3.53 واحد نجومی(به فاصله زمین تا خورشید یک “واحد نجومی گفته میشود که برابر با ۱۵۰ میلیون کیلومتر است) از ستاره میزبان خود قرار دارد. جرم این سیاره حدود 60 درصد جرم سیاره مشتری است. در عین حال سیاره ی Gliese 832c یک ابر زمین است و جرم آن تقریبا پنج برابر زمین است. محققان در زمان کشف این سیاره در سال 2014 اعلام کردند که Gliese 832c نسبت به سیاره های کشف شده، بیشترین شباهت را به زمین دارد و حتی ممکن است دمایی شبیه ِ زمین داشته باشد، البته همراه با تغییرات فصلی زیاد.

تصویری مقایسه ای و هنری از سیاره ابر زمین Gliese 832c و کره ی زمین

دانشمندان افزودند که سیاره Gliese 832c در منطقه قابل سکونت ستاره ی مادری اش قرار دارد؛ محدوده ی مسافتی که اجازه می دهد آب مایع بر سطح یک جهان وجود داشته باشد. اما محققان اکنون معتقدند که این سیاره بیشتر احتمال دارد با جوی غلیظ یک سیاره ی شبیه ِ ناهید باشد و سیاره سوم، ممکن است میان این دو سیاره قرار داشته باشد و احتمالا بسیار بیشتر شبیه زمین باشد.

محققان با مطالعه طیف الکترومغناطیسی ستاره ی میزبان در صدد کشف اجرامی برآمدند که به دور این ستاره کوتوله سرخ می چرخند. سیاره سوم که هنوز نامی برای آن مشخص نشده، در مداری میان 0.25 تا 2 واحد نجومی از این ستاره قرار دارد و جرمی یک تا 15 برابر جرم زمین دارد. این سیاره احتمالا ابر زمین خواهد بود و در منطقه قابل سکونت این ستاره یعنی جایی قرار دارد که حیات بیگانه می تواند وجود داشته باشد. جزئیات بیشتر این پژوهش در arxiv.org منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: dailymail.co.uk

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

9 دیدگاه

    1. بهتره دستکاریهای بشر در طبیعت و زمین را جزئی طبیعی به شمار آوریم. چرا که همین بشر نیز زاده همین طبیعت است. درست مثله اینکه آتشفشانی سبب انقراض می شود.

      1. برای شما متاستفم دوست عزیز که زیان های بشر رو جزئی از طبیعت میدونی این یعنی اطلاعات شما درحد کتاب جغرافی دوره راهنمایی هم نیست! چطور میتونی بشر رو با آتشفشان مقایسه کنی طبیعت خوب میدونه خودشو چطوری متعادل کنه میزان دی اکسید کربنی که از طریق آتشفشان وارد اتمسفر میشه لازمه چون اگه این آتشفشان ها نبودند انسان وهیچ موجود زنده ای روی زمین نبود چون بدون هیچ دی اکسید کربنی زمین نمیتونست گرمای خورشید رو جذب کنه و تبدیل به یک توپ یخ زده میشد اما حالا دی اکسید کربنی که توسط انسان تولید میشه داره سیاره رو گرم تر و گرم تر میکنه تا جایی که اینقدر گرم میشه که بشر هم خودشرو نابود میکنه هم موجودات دیگه رو به این میگن غیر طبیعی! به شما پیش نهاد میکنم فیلم کمتر نگاه کنید و واقع گرا باشید بهتره کلمه بشر رو با انسان جایگزین کنی!