بیگ بنگ: ستاره شناسان موفق شدند همزاد خورشید را کشف کنند، این ستاره چه از لحاظ اندازه و چه از لحاظ ترکیب شیمیایی شبیه خورشید ما است.

این تصویر انفجار شراره های خورشیدی را که در تاریخ 31 آگوست 2012 از خورشید سرکش به فضا پرتاب شد را نشان می دهد، در گوشه تصویر زمین کوچک با مقیاس واقعی قابل مشاهده است.
این تصویر انفجار شراره های خورشیدی را که در تاریخ 31 آگوست 2012 از خورشید سرکش به فضا پرتاب شد را نشان می دهد، در گوشه تصویر زمین کوچک با مقیاس واقعی قابل مشاهده است.

این ستاره که HD 162826 نام دارد و 15 درصد بزرگتر از خورشید زمین بوده در فاصله 110 سال نوری در صورت فلکی هرکول واقع شده است که توسط محققان و دانشمندان ناسا با استفاده از تلسکوپ‌های فوق هوشمند رصد شده است. همزاد خورشید دارای ترکیب‌ها و عناصری مشابه ستاره میزبان ما در منظومه شمسی است. ستاره‌شناسان معتقدند کشف ستاره مشابه خورشید و ستارگانی با خصوصیاتی اینچنینی می‌تواند راز تولد خورشید را آشکار کند.  پروفسور «ایوان رامیرز» از دانشگاه تگزاس اعلام کرد: این ستاره از میان 30 کاندید موجود تنها ستاره ای است که با قلمرو شیمیایی و دینامیکی خورشید زمین همخوانی داشته و می‌توان آن را به عنوان خواهر خورشید معرفی کرد. بسیار مشتاقیم بدانیم این ستاره شگفت‌انگیز چگونه و در کجا متولد شده است. وی در ادامه افزود: اگر بتوانیم محل پیدایش ستارگانی مانند خورشید را بیابیم، شرایط ایجاد و ترکیب آن‌ها را در کهکشان راه شیری درک خواهیم کرد. ستاره جدید می‌تواند میزبان کرات و سیارات اطرافش باشد و تلاش محققان برای کشف اسرار این ستاره جذاب همچنان ادامه دارد.

ستاره شناسان مدتی است که این ستاره را تحت نظر داشتند و تاکنون حرکت هرنوع سیاره داغ مشابه مشتری در مدار این ستاره را رد کرده‌اند و معتقدند این ستاره از سیاره‌هایی خاکی و کوچکتری برخوردار است. رامیرز معتقد است ادامه یافتن این تحقیقات منجر به کشف تعداد بیشتری از اعضای خانواده خورشید در آینده‌ای نه‌چندان دور خواهد شد.

 مطالعه بیشتر در : dailymail , discovery

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.