بیگ بنگ: به نظر می‌آید کهکشانی بزرگ و تاریک ناگهان از مدار کهکشان راه‌شیری سر درآورده و به دور این کهکشان در چرخش است، کهکشانی کوتوله که دهانه ۲(Crater 2) نام دارد و در فاصله ۴۰۰ هزار سال نوری از زمین واقع شده‌ است.

NASA-milky-wayبراساس گزارش ساينس‌الرت به نقل از همشهری، اين كهكشان كه به تازگي توسط اخترشناسان رديابي شده‌است، چهارمين كهكشان بزرگي است كه در مدار كهكشان راه‌شيري در چرخش است. پرسش اينجاست كه چنين كهكشان بزرگي چگونه تاكنون از ديد‌ها پنهان مانده‌است؟ كهكشان دهانه 2 هميشه همينجا بوده و به آرامي به دور كهكشان راه شيري حركت كرده‌است. اما ستارگان آن به اندازه‌اي پراكنده‌اند كه كهكشان به شكل غيرعادي تاريك ديده مي‌شود و همواره در تاريكي بوده‌است، اما به تازگي نور كهكشان‌هاي همسايه آن را در معرض ديد قرار داده‌است. در حقيقت، دهانه 2 يكي از كم‌فروغ‌ترين كهكشان‌هايي است كه تاكنون در جهان هستي رصد شده‌است.

به گفته اخترشناسان دانشگاه كمبريج اين كشفي بسيار نادر و كمياب است و كهكشاني مشابه دهانه 2 نوعي جرم نامرئي در آسمان به شمار مي‌رود. تاكنون مشخص شده‌است كه 49 كهكشان به دور كهكشان راه‌شيري در حركتند، اما پژوهش اخير اين احتمال را برجسته ساخته‌است كه شايد كهكشان‌هاي تاريك ديگري نيز به دور راه شيري و در همسايگي كيهاني ما در حركتند و به دليل كم‌نوري تاكنون از ديد زمينيان پنهان مانده‌اند.

كهكشان دهانه 2 اولين‌بار در ماه ژانويه رصد شد، زماني كه اخترشناسان با استفاده از الگوريتمي کامپیوتری به مطالعه تصاويري پرداختند كه توسط تلسكوپ VLT شيلي به ثبت رسيده‌بودند و در اين تصاوير مناطقي كه احتمال وجود خوشه‌هاي غيرعادي ستاره‌اي در آنها وجود داشت را مشخص كردند و يكي از اين خوشه‌ها در نهايت به دهانه 2 تبديل شد.

در اين تصوير مي‌توانيد ببينيد كه اگر اين كهكشان هزاربرابر درخشانتر از امروزش بود، در آسمان شب به چه شكل ديده مي‌شد. در كنار آن ماه كامل براي مقايسه ديده مي‌شود.
در اين تصوير مي‌توانيد ببينيد كه اگر اين كهكشان هزاربرابر درخشانتر از امروزش بود، در آسمان شب به چه شكل ديده مي‌شد. در كنار آن ماه كامل براي مقايسه ديده مي‌شود.

از آنجايي كه كهكشان‌ها از مرز و حاشيه مشخصي برخوردار نيستند، اخترشناسان معمولا آنها را با عبارت قطر نيم-نور توصيف مي‌كنند،‌ يعني قطر آن بخش از كهكشان كه نيمي از درخشش آن را ايجاد مي‌كند. براين اساس، اخترشناسان قطر نيم‌نور اين كهكشان را هفت هزار سال نوري محاسبه كرده‌اند،‌اين به آن معني است كه اگر بتوان اين كهكشان را در تاريكي آسمان شب ديد، دو برابر ماه كامل ديده خواهد شد، اما درعين حال نور آن به دليل دور بودن ستاره‌هايش از هم به شدت پراكنده‌ است.

طي 10 سال گذشته تعداد كهكشان‌هاي اقماري دو برابر شده‌است و اين به آن معني است كه هنوز براي شناخت بيشتر كهكشان‌هايي كه به دور راه‌شيري در حركتند، راه زيادي در پيش رو است. در حقيقت شواهدي وجود دارند كه نشان مي‌دهند دهانه 2 خود بخشي از يك گروه كهكشاني است كه درحال نزديك‌ شدن به راه شيري است. جزئیات بیشتر این پژوهش در ماهانه انجمن نجوم سطلنتی منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencealert.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه