بیگ بنگ: رصد‌های جدید تلسکوپ قدرتمند آلما توده‌ای بسیار متمرکز از کهکشان‌های غول‌پیکر و نوزاد که با گره‌ای بزرگ از ماده تاریک تلفیق شده‌اند را نشان می‌دهد که تحت تاثیر فرایند پرانرژی ستاره‌سازی قرار گرفته‌اند.

dark-matter-galaxies-670x440-151204-jpgبراساس گزارش ديسكاوري به نقل از همشهری، جهان مملو از ماده تاريك است، توده ای عظيم و سه‌بعدي كه اكثريت كهكشان‌ها و خوشه‌هاي كهكشاني در آن بافته شده‌اند. اگرچه بدلیل عدم تعامل نور امكان مشاهده مستقيم ماده تاريك وجود ندارد، اما مي‌توان تاثيرات گرانشي آن را بر فضا-زمان مشاهده كرد و همچنين برهمه واضح است که این ماده ی مرموز ۸۵ درصد از تمام جهان هستی را اشغال کرده‌ است.

درك اينكه اين شبكه ماده تاريك چگونه بر اولين كهكشان‌هاي جهان اثر گذاشته تا پس از بیگ بنگ به شكل بگيرند براي دانشمندان از اهميت بالايي برخوردار است،‌ از اين رو كشف خوشه‌اي از كهكشان‌هايي جوان در حدود 11.5 ميليارد سال پيش كه با توده‌اي از ماده تاريك تلفيق شده‌اند، مي‌تواند دليل عدم وجود اين كهكشان‌هاي ستاره‌ساز را در جهان مدرن توضيح دهد و چگونگي ايجاد كهكشان‌هاي بزرگ بيضوي را توصيف كند.

تصویری از شبیه سازی عظیم ِ شبکه ی خوشه های کهکشانی درون ماده تاریک ( هر پارسک بیش از ۳٫۲ میلیون سال نوری میباشد)
تصویری از شبیه سازی عظیم ِ شبکه ی خوشه های کهکشانی درون ماده تاریک ( هر پارسک بیش از ۳٫۲ میلیون سال نوری میباشد)

تا به امروز رصد جوانترين كهكشان‌هاي کیهان با چالش‌هاي زيادي مواجه بود. معمولا رصد اين كهكشان‌ها كه در ابتدايي‌ترين دوران‌هاي جهان هستي حضور دارند، به دليل وجود حجم زيادي از غبارهاي كيهاني بسيار دشوار است. راديو تلسكوپ‌ها نيز به سختي مي‌توانند موقعيت اين كهكشان‌ها را بيابند. اما اين كهكشان‌ها ردپايي از ريز تشعشعات از خود به جا مي‌گذارند، فركانسي كه تلسكوپ آلما به شدت نسبت به آن حساس است.

اخترشتاسان با محاسبه دقيق 9 كهكشان بزرگ دورافتاده در تكه‌اي كوچك از آسمان در صورت فلكي آكواريس، توانستند موقعيت اين كهكشان‌ها را با يافته‌هاي رصد‌خانه ملي ژاپن و رصد‌خانه ASTE آتاكاما و همچنين با تلسكوپ نور مرئي سوبارو مقايسه كنند. تلسكوپ‌هاي سوبارو و ASTE پيش از اين منطقه را بررسي كرده و شكل كلي خوشه كهكشاني را ترسيم كرده‌اند. با اتكا به اين محاسبات موقعيت گرانشي تقاطع شبكه ماده تاريك آشكار خواهد شد و اكنون تلسكوپ آلما موقعيت دقيق اين كهكشان‌هاي ستاره‌ساز را درون اين گره بزرگ ماده تاريك،‌ نقطه‌اي كه رشته‌هاي ماده تاريك به يكديگر پيوند خورده‌اند، مشخص ساخته‌ است.

6a00d8341bf7f753ef01b8d17ed595970c-piبه نظر مي‌آيد يافته‌هاي تلسكوپ آلما با اين نظريه كه جرمگين‌ترين كهكشان‌هاي جهان درون توده‌اي جرمگين‌تر از ماده تاريك ايجاد شده‌اند همخواني داشته باشد. اين كهكشان‌هاي اوليه غول‌پيكر به تدريج به كهكشان‌هاي بيضوي تبديل مي‌شوند كه امروزه در جهان مدرن ديده مي‌شوند،‌ از اين رو مي‌توان گفت كهكشان‌هاي عظيم و بيضوي امروز دوران اوليه شكل‌گيري خود را در آغوش گرانشي توده‌هايي بزرگ از ماده تاريك گذرانده‌ اند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: news.discovery.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.