بیگ بنگ: دانشمندان شش نامزد کهکشان تاریک جدید پیدا کردند که تقریبا هیچ ستاره‌ای ندارند یا تعداد ستاره در آنها اندک است. همان‌طور که می توانید تصور کنید، این نامزدهای فاقد ستاره درخشندگی و روشنایی چندانی ندارند؛ این عامل کار را برای یافتن آنها بسیار سخت می کند.

نامزدهای کهکشان تاریک به کمک تلسکوپ خیلی بزرگ واقع در شیلی شناسایی شدند.

به گزارش بیگ بنگ، اخترشناسان علاقمند به درک چگونگی ایجاد آنها و چگونگی ایجاد ستاره‌ها از گاز میان کهکشانی هستند. کهکشان‌های تاریک می توانند در رمزگشایی از این اسرار موثر باشند. متاسفانه، کهکشان‌های تاریک فقط در حد فرضیه هستند. اگر به اثبات برسند، می توانند اطلاعات خوبی را در اختیار اخترشناسان قرار دهند. کهکشان نظری از گاز و ماده تاریک تشکیل یافته است، اما هنوز توانایی ایجاد ستاره‌ها با هر نوع نظمی را ندارند.

دانشمندان برای مطالعۀ کهکشان‌های تاریک باید در ابتدا آنها را پیدا کنند، به همین منظور تیمی از اخترفیزیکدانان انستیتو تکنولوژی فدرال زوریخ روشی را برای انجام این کار ایجاد کرده‌اند. دانشمندان برای تعیین موقعیت شش نامزد کهکشان تاریک در مقاله جدید خود از اختروش‌ها به عنوان چراغ قوه استفاده کردند.  اختروش‌ها سیاهچاله‌های غول پیکر اَبَر درخشان هستند. قرص‌های برافزایشی آنها نور فرابنفش را به بیرون ساطع می کنند. پرتوهای پرانرژی منجر به انتشار فلوئورسنت در اتم‌های هیدروژن می شوند. پالس‌های ناشی از اختروش‌ها باعث می شوند کهکشان‌های تاریک مجاور تا حدودی قابل رویت شوند.

دانشمندان قبلا از یک روش مشابه برای جستجوی کهکشان‌های تاریک استفاده کرده اند، اما محققان انستیتو تکنولوژی فدرال زوریخ، اختروش‌های واقع در فواصل بسیار دور را هدف قرار داده‌اند. محققان در مقاله خود نوشتند: «بررسی میدانی ما پوشش یکنواختی در حجمی بزرگ پیرامون اختروش‌ها فراهم می آورد و ما قادریم اطلاعات طیفی ِ کاملی از هر موقعیت بدست آوریم.» تلاش محققان منجر به شناسایی شش نامزد ِ کهکشان تاریک از مجموع 200 مورد مشکوک در دستۀ «Lyman-alpha» شده است. جزئیات بیشتر این پژوهش در مجله Astrophysical منتشر شد.

ترجمه: منصور نقی لو/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: upi.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه