بیگ بنگ: کهکشان راه شیری، کمانی شیری رنگ است که از هزاران ستاره تشکیل شده و در شب‌های تیره در نواحی بدون آلودگی نوری در آسمان دیده می‌شود. در زیر شاهد دو عکس زیبا از کهکشان راه شیری خواهید بود که در نیوزیلند گرفته شده است.

اعتبار عکس و کپی رایت: Mike Mackinven
اعتبار عکس و کپی رایت: Mike Mackinven

نه، آنتن دیش های رادیویی نمیتوانند اطلاعاتی از کهکشان ها منتشر کنند، اما می توانند کهکشان ها را تشخیص دهند. در عکس زیر که حدود دو هفته پیش از آسمان تاریک نیوزلند گرفته شده، بخوبی نوار کهکشان راه شیری خودنمایی می کند. همانطور که در تصویر می بینید، بخش مرکزی کهکشان راه شیری، در سمت چپ تصویر در حال بالا آمدن از افق است. در زیر کمان کهکشان و درست بالای افق، درخشان ترین کهکشان های ماهواره ایِ یعنی ابر ماژلانی کوچک در سمت چپ و ابر ماژلانی بزرگ در سمت راست را می بینید. در این تصویر دیش رادیویی ایستگاه ماهواره ایی وارکورت را مشاهده می کنید که در شمال آکلند واقع شده است.

اعتبار عکس و کپی رایت: Mark Gee
اعتبار عکس و کپی رایت: Mark Gee

در این نمای زیبا، کهکشان راه شیری به همراه ستارگان پر نورش را می بینید که بر فراز شهر ولینگتون، نیوزیلند سایه افکنده است، عکاس به زیبایی با استفاده از چراغ های روشن شهر و آلودگی نوری که ایجاد کرده و ترکیب با نمایی از نوار کهکشان ما ،یک عکس زیبا و جالب به ثبت رسانده است. این عکس در اوایل ماه ژوئن 2014 گرفته شده است.

منابع: apod , space

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

  1. واقعا آلودگی نوری خیلی مسئله ی مهمیه که باید بهش توجه بشه.
    کاش هر شهری یه نقطه ی بدون آلودگی نوری رو با تجهیز امکانات برای دوست داران آسمان شب آماده کنند تا هر شب دور هم جمع بشن ‌و از دیدن همسایگانشون لذت ببرن…