بیگ بنگ: پژوهش جدید اخترشناسان دانشگاه تورنتو نشان می‌دهد که کل منظومه‌ی شمسی توسط یک تونل عظیم مغناطیسی احاطه شده است.

image e Solar System Tunnel

به گزارش بیگ بنگ، به گفته اخترشناسان دو ساختار رادیویی بزرگ مقیاس که در طرفین مخالف آسمان دیده می‌شوند؛ در واقع به هم متصلند و از رشته‌های موازی، مغناطیسی و بلندی ساخته شده‌اند؛ این ارتباط چیزی شبیه یک “تونل مغناطیسی در اطراف منظومه شمسی” است.

دکتر “جنیفر وست”، اخترشناس دانشگاه تورنتو گفت: «اگر می‌توانستیم این امواج رادیویی را در آسمان نگاه کنیم، ساختار تونل مانندی را می‌دیدیم که در هر جهتی مشخص بودند. این دو ساختار “مهمیز قطبی شمال”(North Polar Spur) و “منطقه بادبزنی”(Fan Region) نام دارند.»

tunnel v. x

این گروه، اولین اخترشناسانی هستند که این ساختارهای مغناطیسی را به صورت یک ساختار واحد، به هم متصل کردند. این ساختارها از ذرات باردار و میدان مغناطیسی ساخته شده‌اند، آنها شبیه طناب‌های بسیار بلند مغناطیسی هستند که کل منظومه شمسی را در برگرفته‌اند. این تونل حدود 350 سال نوری از ما فاصله دارد و 1000 سال نوری هم گستردگی دارد.

در حالی که این ساختارها از زمان کشف در دهه‌ی ۱۹۶۰ میلادی ظاهرا پیوندی با هم نداشته‌اند و هر یک به‌صورت جداگانه بررسی شده‌اند، اکنون یک تیم پژوهشی در دانشگاه تورنتو به سرپرستی دکتر «جنیفر وست» پیشنهاد می‌کنند که آن‌ها در حقیقت بخشی از یک میدان مغناطیسی عظیم تونل-مانند هستند که منظومه‌ی شمسی را دربر گرفته است.

image e Solar System Tunnel

محققان با استفاده از یک مدل کامپیوتری توانستند یک نقشۀ امواج رادیویی از آسمان کره زمین ایجاد کنند. این مدل، آنها را قادر ساخت تا این ساختاری مغناطیسی تونل مانند را در اطراف منظومه شمسی شناسایی کنند. این مدل «تونلی» نه تنها بینش جدیدی برای جامعه‌ی علمی فراهم می‌کند، بلکه یک مفهوم پیشگامانه در خصوص جایگاهمان در کیهان ارائه می‌دهد. دکتر “وست” گفت: «به نظرم خارق‌العاده است که تصور کنیم هرگاه به آسمان شب نگاه می‌کنیم، این ساختارها در همه جا هستند.» جزئیات بیشتر این پژوهش در مجله‌ی Astrophysical منتشر شده است.

ترجمه: سحر الله‌وری/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sci-news.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

14 دیدگاه

 1. یه نظم خاص و واحدی در کل هستی و هرآنچه درون آن است، وجود دارد، همین میدان مغناطیس یک مورد از این نظام واحد است، از ذرات بنیادی گرفته تا قلب انسان تا تمام جانداران و اجسام و در اطراف کره زمین این میدان مغناطیسی وحود داشته و دارد ، در مقیاس بزرگتر در منظومه شمسی و کهکشان و در نهایت کل هستی …….، توسط میدان مغناطیسی احاطه شده، … داستان عجیبی است ….

 2. در این زمان و این موقعیت ایران … اینکه یک نفر به این اندازه از نجوم اطلاعات داره و تحقیق می‌کنه … مایه افتخار هست

 3. کل هستی مانند جنینی داخل یک رحم قرار دارد به نظر من بشر باید راهی پیدا کند بعد چهارم را ببیند و پرده کنار برود

 4. حتماً درسته نظرشون،من همیشه میگفتم چجوریه که مثلاً زمین باماه برخورد نمیکنه و فاصله شون باهم کم یازیادمیشه ولی ستارگان و سیارات باهم برخورد نمیکنن انگار کسی اونها رو کنترل میکنه …پس این نیروی مغناطیسی هست که اونها رو کنترل میکنه و دوستان ببینید که معجزه ای درکار نیست تماما علم فیزیک هست و آگاه ترشدیم تشکر ازشما

  1. دلیل اینکه زمین با ماه برخورد نمیکنه این نیست
   ماه در اصل بر اساس نیرویی اولیه داره به یک سمت حرکت میکنه اما جاذبه زمین اون رو به سمت خودش میکشه
   این دو نیرو همدیگه رو خنثی میکنن و در نهایت در مدار زمین قرار میگیره
   ماه در تمام مدت چرخشش به نوعی داره توی زمین میافته

   1. حرف شما درسته، ولی نیروی حرکتی ماه اندکی از جاذبه زمین بیشتره، و در واقع ماه داره از زمین دور میشه، چند میلیون سال دیگه ماه از مدار زمین خارج شده و رفته

 5. من یه سوال داشتم، سژع مقطع سیاه چاله ها دایره و دوبعدی هستند یا نه ، منظورم اینه که کل سیاه چاله (با عمقش) یک استوانه است یا یه چیزی مثل کره