بیگ بنگ: عطارد که نزدیکترین سیاره به خورشید است، در طول سالیان متمادی با فضاپیماهای مختلف مورد مطالعه قرار گرفته است. دانشمندان نکات فوق‌العاده‌ای دربارۀ این سیاره کوچک یافته‌اند و حتی کل سطح آن را ترسیم کرده‌اند. در این مقاله میخواهیم به 10 حقیقت شگفت‌انگیز درباره سیاره عطارد اشاره کنیم.

aTDFtyXBATmyKtbbشدیدترین نوسان‌های دمایی در منظومه‌شمسی

اگرچه عطارد نزدیکترین سیاره به خورشید است، اما سطح آن میتواند به شدت سرد باشد. دما در طول روز میتواند به 450 درجه سلسیوس برسد، اما دما در شب میتواند به منفی 170 درجه سلسیوس هم کاهش پیدا کند. این نوسان با نوسان دماییِ بیش از 600 درجه سلسیوس برابر می‌کند؛ بزرگترین میزان در میان سیاره‌های منظومه‌شمسی.

ndZcDQVbZpoBjfGWezEکوچکترین سیاره

عطارد کوچکترین سیاره در منظومه‌شمسی است. این سیارۀ کوچک قطری برابر با تقریبا 4876 کیلومتر دارد که با اندازۀ قاره آمریکا برابری می‌کند و تنها قدری بزرگتر از قمر زمین است. عطارد کوچکتر از «تیتان» قمر زحل و «گانیمد» قمر مشتری است. قبلا پلوتو را بعنوان کوچکترین سیاره در منظومه‌شمسی اعلام کرده بودند، اما پلوتو از رده سیاره‌ها خارج شد و اکنون یک سیاره کوتوله است.

GYkqhMrWzuAJcEKwYcxMعطارد بازماندۀ برخورد یک سیارک غول‌پیکر است

به باور دانشمندان، یک سیارک غول‌پیکر تقریبا در 4 میلیارد سال گذشته به عطارد برخورد کرد و گودال عظیمی به گستردگی 1545 کیلومتر پدید آورد. این گودال که «حوزه کالوریس» نامیده می‌شود، میتواند کل ایالت تگزاس را درون خود جای بدهد. محققان در محاسبات خود به این نتیجه رسیده‌اند که این سیارک باید 100 کیلومتر گستردگی داشته باشد.

onAMbFxvQfwKiwABJWDمدار دیوانه‌وار عطارد

عطارد سریع‌تر از هر سیاره دیگری به دور خورشید می‌چرخد. این سیاره با سرعت 180 هزار کیلومتر بر ساعت در مدار بیضوی خود حرکت می‌کند. عطارد تا فاصلۀ 47 میلیون کیلومتری به خورشید نزدیک می‌شود و دورترین فاصله آن از خورشید معادلِ 70 میلیون کیلومتر است. این سیاره تنها طی 88 روزِ زمینی یک دور چرخش به دور خورشید را کامی می‌کند. همچنین حرکت عطارد در مداری بیضی‌اش به دور خورشید به آهستگی تغییر جهت می دهد یا حرکت تقدیمی دارد. در نسبیت عام، این حرکت تقدیمی اضافی، با دخالت گرانش از طریق خمیش فضا-زمان توضیح داده می‌شود.

mercuryprocessionعطارد یخ دارد

دانشمندان فکر می‌کنند که درون گودال‌های عطارد، یخ وجود دارد. قطب‌های شمال و جنوب عطارد سرد و در سایه قرار دارند. لذا این فرصت را دارند تا “یخ آب” را در خود نگه دارند. شهاب‌سنگ‌ها و دنباله‌دارها شاید در گذشته به این مناطق راه پیدا کرده باشند و شاید هم بخار آب از بخش‌های درونی عطارد به بیرون راه یافته و انجماد پیدا کرده است.

cover new earth higher brightness squareعطارد هسته آهنیِ بزرگی دارد

هستۀ آهنی عطارد تقریبا 75 درصد از شعاع این سیاره را تشکیل می‌دهد. هسته آهنی دارای بیشترین مقدار آهن در مقایسه با همۀ سیاره‌ها در منظومه‌شمسی است. دانشمندان هنوز نمیدانند که هسته آهنی و بزرگ عطارد در طی چه فرایندی شکل گرفته است، اما آن را بی ارتباط با شکل‌گیری عطارد نمیدانند. اگر عطارد به سرعت شکل گرفته باشد، می‌بایست مقدار نازکی از پوسته را در فراز هسته نسبتا بزرگ جا گذاشته باشد.

mercury internalیکی از کاوشگرهای ناسا، کل سطح عطارد را نقشه‌برداری کرد

کاوشگر «مسنجر» ناسا که از سال 2011 مشغول گردش به دور عطارد است، عکس‌های خارق العاده ای از نزدیکترین سیاره به خورشید برای ما ارسال کرده است. دانشمندان از آن عکس ها برای تهیه اولین نقشه کامل از سطح عطارد استفاده کردند.

QHvQLhnFjrDRgWgyZSHRn
این چشم‌انداز رنگارنگ از سیاره عطارد در طول ماموریت کاوشگر مسنجر تهیه شده است. این رنگ‌ها با آنچه عطارد در چشم انسان دیده می شود، فرق داشته و از واقعیت دور هستند؛ این رنگ‌ها باعث تقویت تفاوت‌های شیمیایی، معدنی و فیزیکی میان سنگ‌های تشکیل دهندۀ سطح سیاره می شوند.

عطارد اتمسفر نازکی دارد

عطارد دارای نازک‌ترین اتمسفر در میان سیاره‌های منظومه‌شمسی است. اتمسفر این سیاره که از هلیم و مقدار بسیار ناچیزی هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده به قدری نازک است که دانشمندان نام دیگری هم برای آن انتخاب کرده‌اند: اگزوسفر. ماه و سایر اجرام در منظومه شمسی نیز اگزوسفر دارند که آن را احتمالا به متداول‌ترین نوع اتمسفر در منظومه‌شمسی تبدیل کرده است.

BgUDetngVGrzpwUwmKijRعطارد دم دارد

دانشمندان دریافته‌اند که عطارد دارای جریان‌هایی از ذرات است که از سطح آن منتشر می‌شوند. دانشمندان هنوز با قطعیت نمیدانند که چه عاملی در شکل دُم‌ها نقش دارد، اما تصور می‌کنند که باید با مگنتوسفر سیاره عطارد و بادهای خورشیدی ارتباط داشته باشد.

fctJFzKyaTFMYsrpxFoobعارضه‌های سطحی عطارد

دانشمندان هنوز نمی‌دانند که فعالیت‌های آتشفشانی این سیارۀ سنگی، چقدر به طول انجامید. در واقع سن دشت‌های گدازه‌ای‌اش را می‌توان به عصر «بمباران سهمگین»، در حدود ۴ میلیارد سال پیش نسبت داد.

news c lg در این دوران شهابسنگ‌های غول‌آسا در جریان شکل‌گیری سیارات منظومه‌شمسی، عطارد را مورد هدف قرار دادند. به محض کاهش آمار این برخوردها بود که گدازه در سرتاسر عطارد جریان یافت و با پر کردن گودال‌ها، عوارض نرم و مسطحی را به وجود آورد.

ترجمه: منصور نقی‌لو/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: space.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

6 دیدگاه

  1. خیلی خیلی ممنونم بابت مطالب پر بار شما خیلی بدرد بخور بود سپاسگزارم

  2. سلام،با تشکر از مطالب عالیتون،یک سوال در رابطه با سیاره عطارد داشتم که بااجازه مطرح میکنم.حرکت وضعی سیاره عطارد دقیقا چه مدت به طول می انجامد؟ در برخی از منابع علمی 176 روز و در برخی دیگر 58.6 روز اعلام کرده اند کدام یک درست است؟!

    1. عطارد به آرامی در محور خود می چرخد و هر 59 روز زمینی یک چرخش به دور خود را انجام می دهد. اما هنگامی که عطارد در مدار بیضوی خود به دور خورشید سریعتر حرکت می کند (و در نزدیکترین فاصله از خورشید است) ، مانند بسیاری از سیارات هر چرخش با طلوع خورشید و غروب خورشید همراه نیست . به نظر می رسد خورشید صبح به طور خلاصه طلوع می کند و دوباره از برخی قسمت های سطح سیاره طلوع می کند. همین اتفاق به طور عکس هنگام غروب آفتاب برای سایر قسمتهای سطح نیز رخ می دهد. یک روز خورشیدی عطارد (یک چرخه کامل شبانه روز) برابر با 176 روز زمین است . بیش از دو سال در عطارد.