بیگ بنگ: ده سال پیش در چنین روزی، یک جت‌پک توانست مریخ‌نورد کنجکاوی ناسا را بر روی سیارۀ سرخ فرود بیاورد. از آن زمان تا کنون “کنجکاوی” شواهدی کشف کرد که نشان می‌دهد چند میلیارد سال قبل، مریخ شرایط لازم برای پشتیبانی از حیات میکروسکوپی را داشته است.

msl banner

به گزارش بیگ بنگ، از زمان فرود کنجکاوی در سال 2012، این کاوشگر تاکنون نزدیک به 29 کیلومتر رانندگی کرده و در حین کاوش در دهانه گیل و دامنه‌ی کوه شارپ، از ارتفاع 625 متری بالا رفته است. این مریخ‌نورد با تکیه بر مجموعه‌ای از ابزار علمی، 41 نمونه سنگ و خاک را تجزیه و تحلیل کرده است تا اطلاعاتی دربارۀ سیاره مریخ بدست بیاورد.

اکنون که 10 سال از کاوش این مریخ‌نورد گذشته، تیمی از مهندسان قصد دارند تا راه‌هایی برای به حداقل رساندن فرسودگی و حفظ چرخ‌های این مریخ‌نورد ابداع کنند، زیرا سطوح ناهموار و صخره‌ای سیارۀ مریخ به چرخ‌های کنجکاوی آسیب جدی وارد کرده است. بتازگی ماموریت “کنجکاوی” برای سه سال دیگر تمدید شده تا در میان ناوگان ماموریت‌های مهم اختر زیست‌شناسی ناسا، به کار خود ادامه دهد.

mars

دهه‌ی گذشته، دهه‌ی شلوغی بود. “کنجکاوی” علاوه بر اینکه خاک مریخ را بررسی کرد، آسمان سیاره سرخ را نیز مطالعه کرد و تصاویری از ابرهای درخشان و قمرهای در حال حرکتش به ثبت رساند. همچنین حسگر تشعشع مریخ‌نورد به دانشمندان کمک کرد تا میزان تشعشعات پرانرژی در مریخ را بدست آورد، این یافته‌ها به فضانوردانی که آینده در مریخ زندگی خواهند کرد، کمک می‌کند تا دریابند چگونه در شرایط ایمن زندگی کنند.

e paraitepuy
این عکس را مریخ‌نورد کنجکاوی در سپتامبر 2015 ثبت کرد، زمانی که این کاوشگر کیلومترها از مکان فعلی خود (آن محدوده زرد رنگ) فاصله داشت.

اما مهم‌تر از همه، کنجکاوی نشان داده که آب مایع و همچنین عناصر سازندۀ شیمیایی و مواد مغذی مورد نیاز برای حفظ حیات حداقل برای ده‌ها میلیون سال در دهانه گیل وجود داشته‌ است. این دهانه زمانی دریاچه‌ای را در خود جای داده بود که اندازۀ آن با گذشت زمان، کوچک شد. هر لایه‌ی بالاتر در کوه شارپ به عنوان رکوردی از عصر جدیدتر مریخ عمل می‌کند. اکنون، مریخ‌نورد بی‌باک در حال عبور از میان دره‌ای است که نشان‌دهندۀ گذار به یک منطقۀ جدید است، منطقه‌ای که گمان می‌رود با خشک شدن آب شکل گرفته و مواد معدنی نمکی به نام سولفات‌ها را بر جای گذاشته است.

ترجمه: سحر  الله‌وردی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: NASA

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.