بیگ بنگ: فضا همیشه برای انسان جالب توجه بوده و ظهور فناوری‌های جدید تنها تا حدودی توانسته برخی اسرار کیهان را برای انسان آشکار کند.

اندازه زمین در مقایسه با خورشید
اندازه زمین در مقایسه با خورشید

تلسکوپ‌های زمینی و فضایی در کنار برنامه‌های کامپیوتری تا حدودی برخی از زیبایی‌های فضا را در تصاویر خود آشکار کرده‌اند که در این جا، برخی از این تصاویر به نمایش گذاشته شده‌اند.

1- خورشید به شکل غیر قابل درکی بزرگ است

همه ما می‌دانیم که خورشید بزرگ است اما این تصویر که بخشی از مجموعه‌ بزرگ در مورد اندازه اجسام نجومی جان برادلی است، بر وسعت این ستاره در چنان مقیاسی تاکید دارد که برای مغز کوچک انسان غیرقابل درک است. شاید زمین در تصور بشر جای بزرگی باشد که سفر در اطراف خط استوای آن در یک هواپیمای بوئینگ 747 پر سرعت حدود 42 ساعت بطول خواهد انجامید، اما در برابر، همین سفر در اطراف خورشید با سرعت مشابه حدود شش ماه طول خواهد کشید.

تمامی سیارات منظومه شمسی در حد فاصل بین زمین و ماه جای می گیرند

2- فاصله ماه تا زمین بسیار زیاد است

در مقایسه با وسعت کلی فضا، ماه خیلی نزدیک محسوب می‌شود و حدود 384 هزار کیلومتر از زمین فاصله دارد. اما در مقایسه با تجربیات روزانه انسان، فاصله اجرام سماوی با یکدیگر بسیار زیاد است. در فاصله بین ماه و زمین می‌توان هر هفت سیاره منظومه شمسی از جمله زحل و مشتری را که 9 تا 11 برابر زمین هستند، در کنار هم جا داد.

3- زمین از روی مریخ مانند نقطۀ ریز در آسمان است

زمین از منظر دومین سیاره نزدیک به آن تنها شبیه به یک نقطۀ کوچک در صفحه رادار است. این تصویر که توسط کاوشگر کنجکاوی به ثبت رسیده، دقیقا زمانی را نشان می‌دهد که دو سیاره نسبتا (159 میلیون کیلومتر) به هم نزدیک بوده‌اند.

زمین از منظر مریخ
زمین از منظر مریخ

4- آمریکای شمالی روی سیاره مشتری چگونه بنظر می‌رسد؟

سیاره مشتری برای اندازه بزرگش شناخته شده است، اما در یکی دیگر از تصاویر جان بردلی، میزان بزرگی این سیاره با آمریکای شمالی مقایسه شده است. لکه بزرگ سرخ مشتری – گردبادی که اولین بار در سال 1655 مشاهده شد- در حال کوچکتر شدن است، اما همچنان چندین برابر بزرگتر از آمریکای شمالی است.

مشتری و سایر سیارات غول‌ پیکر گازی بسیار بزرگ هستند، زیرا دمای سردتر به آن‌ها اجازه برخورداری از گازهای سبکتری مانند هیدروژن و هلیم را می‌دهد که در سیارت صخره‌ای و داغتر نزدیک به خورشید وجود ندارند.

مقایسه ی کل قاره ی آمریکای شمالی روی سیاره مشتری
مقایسه ی کل قاره ی آمریکای شمالی روی سیاره مشتری

5- اگر زحل جای ماه بود…

یکی دیگر از راههای درک بزرگی ستارگان غول‌پیکر، تصور کردن آن‌ها در جایگاه ماه است. ران میلر این کار را با تصویر از ماه کامل بر روی دره مرگ انجام داده و سپس هر سیاره را در جای آن قرار داده است. در این تصویر، سیاره زحل جای بسیاری را در آسمان از آن خود کرده و گرفت‌های خورشیدی احتمالا ساعت‌ها به طول خواهد انجامید. همچنین عواقب گرانشی قرار گرفتن زحل بجای ماه بسیار ویرانگر خواهد بود.

اگر زحل جای ماه بود
اگر زحل جای ماه بود

6- حتی یک دنباله‌دار هم بسیار بزرگ است

در این تصویر، دنباله‌دار 67P/C-G بر روی لس‌آنجلس دیده می‌شود که کاوشگر فیلائه در نوامبر 2014 روی آن فرود آمد. از لحاظ فضایی، دنباله‌دار بسیار کوچک بوده و تنها 5.6 کیلومتر وسعت دارد. اما در این تصویر می‌توان مشاهده کرد که اجسام ریز فضا بسیار بزرگتر از تصورات انسان هستند.

تصویر مقایسه ای دنباله دار روزتا را بر فراز شهر لس آنجلس

7- همه تاریخ آمریکا طی یک دور مدار پلوتو رخ داده است

تنها اندازه اجسام فضایی نیست که ذهن انسان را درگیر می‌کند، بلکه وسعت بازه‌های زمانی است که رویدادهای فضایی در آن رخ می‌دهند. مدار پلوتو بدور خورشید 248 سال زمینی طول می‌کشد. به عبارت دیگر، کل تاریخ آمریکا در یک دور پلوتو در اطراف خورشید رخ داده است. زمانی که پلوتو آخرین بار در موقعیت کنونی خود قرار داشت، هنوز هوانوردی اختراع نشده بود. این نقشه توسط تیم نیو هورایزنز ناسا منتشر شده که در انتظار ملاقات نخستین فضاپیمای بشری با پلوتو در ماه ژوئیه هستند.

کل تاریخ آمریکا در یک مدار پلوتو رخ داده است
کل تاریخ آمریکا در یک مدار پلوتو رخ داده است

8- پلوتو حتی در لبه منظومه شمسی هم نیست

بسیاری از انسان‌ها تصور می‌کنند که سیاره کوچک و سرد پلوتو در لبه خارجی منظومه شمسی قرار دارد، اما فاصله این سیاره کوتوله بسیار دورتر از واقعیت است. مدار پلوتو در داخل جعبه کوچک آبی‌رنگ مرکز نقشه زیر قرار دارد که ورای آن، کمربند کویپر و سپس ابر اوورت است که تصور می‌شود هزاران برابر دورتر از نپتون و در نیمه راه ستاره همسایه منظومه شمسی است.

منظومه ی شمسی تا کمربند کویپر ادامه پیدا می کند.
منظومه ی شمسی تا کمربند کویپر ادامه پیدا می کند.

9- ستارگان دیگر بسیار غول پیکر هستند

اگر منظومه شمسی را ترک کنید، با ستارگان دیگری روبرو خواهید شد که خورشید در برابر آن‌ها به کوچکی زمین در برابر خورشید است. حتی بزرگترین ستارگان مانند آنتارس و بتلگئوس نیز در برابر ستارگان دیگر به همین کوچکی هستند. به همین شکل در جهان، مقیاس‌های وجود دارد که برای مغز انسان به هیچ وجه قابل تصور نیست.

ستاره های دیگر نسبیت به خورشید ما بسیار غول پیکر هستند.
ستاره های دیگر نسبیت به خورشید ما بسیار غول پیکر هستند.

10- همه ستارگان قابل مشاهده در حلقه زرد قرار دارند

اگرچه ستارگان غول‌پیکر هستند، اما کهکشان راه شیری از آنها بسیار بزرگتر است. این تصویر که کل کهکشان را نشان می‌دهد، به نمایش این تفاوت‌ها پرداخته است. حلقه زرد رنگ با فاصله ی ۱۶ هزار سال نوری دورترین فاصله ی یک ستاره است که با چشم غیر مسلح در آسمان شب می توان مشاهده کرد.

همه ستارگان قابل مشاهده با چشم غیر مسلح در آسمان شب در حلقه زرد هستند.
همه ستارگان قابل مشاهده با چشم غیر مسلح در آسمان شب در حلقه زرد هستند.

11- کهکشان راه شیری بخشی از ابر خوشه ای با 100 هزار کهکشان است

کهکشان راه شیری با وجود گستردگی‌اش، تنها یکی از صدهزار کهکشان جهان ِ اطراف ما میباشد. دانشمندان اخیرا 100 هزار کهکشان نزدیک راه شیری را نقشه‌برداری کرده و دریافته‌اند که کهکشان ما جزئی از یک ابرخوشه کهکشانی گسترده‌تر به نام لانیکیا است. این ابرخوشه از چندین شاخک ساخته شده و راه شیری در یکی از دورترین شاخک‌های آن قرار گرفته است.

در این تصویر محل قرار گیری کهکشان راه شیری را در ابر خوشه عظیم لانیکیا مشاهده می کنید. هر ذره سفید نشان دهنده کهکشان های همسایه ماست.

همچنین این ابرخوشه در کنار یک ابرخوشه کهکشانی دیگر موسوم به برساووش-حوت قرار دارد که در مسیر متضاد در حال حرکت است و بنظر می‌رسد که هر دو در یک شبکه گسترده‌تر قرار گرفته‌اند که از شبکه‌های متراکم ابرخوشه کهکشانی ساخته شده و با حفره‌های نسبتا خالی در حال جایگزینی هستند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: vox.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

45 دیدگاه

 1. چقدرراحت میگیم منظومه شمسی ویاکهکشان.
  چقدرراحت میگیم ۱۳/۸میلیاردسال نوری..
  واقعامن یکی اصلاهنگ کردم وهیچ چی براگفتن ندارم…
  درحالی که سردرگم ومات وافسرده ومبهوتم و احساس میکنم خیلی ناچیزم ویه حال عجیبی پیداکردم،ازطرفی هم همین لحظه که دارم به آسمان بالای سرم نگاه میکنم یه حس درونی انگاربهم دلگرمی میده ومیگه اون ستاره دوردستی که دارم نگاه میکنم،ذره ای ازوجودمن روزی دردل همان ستاره بوده وجسم من حاصل همین عظمت هست.درواقع وقتی که میبینم منم جزئی ازهمین عظمت وعضوی ازاین لایتناهی هستم، حس شیرینی بهم دست میده که نمیتونم توصیفش کنم .یه حسی که انگارهم غمگینم وهم خوشحال،درحینی که احساس ناچیزبودن میکنم انگارسرمست غرورهم هستم.خیلی مقاله عجیبی بود.یاداین شعرافتادم:
  یکی قطره باران زابری چکید
  خجل شدچوپهنای دریابدید
  که جایی که دریاست من کیستم
  گراوهست حقاکه من…
  …………
  دقیقاحرف دل من

 2. چند سوال مدتهاست ذهنمو مشغول کرده ممنون میشم جواب بدید:
  ۱- قبل از انفجار بیگ بنگ اجرام کهکشانی کجا بودن؟ مگه ممکنه همه تو یک ذره مولکولی فشرده بشن؟ چه نیرویی اونها رو فشرده کرد؟
  ۲- با وجود این همه پیشرفت تا حالا هیچ اثری از موجود زنده فضایی یافت نشده، پس دانشمند بزرگی مانند هاوکینگز بر چه اساسی معتقد بود این موجودات تخیلی برای ما خطرساز هستند؟ به نظر من این نحوه تفکر کودکانه از ایشون بعید بود.

 3. کاش میشد هر آدمی از اون بالا یه نگاهی به پایین بکنه.شاید دست از این غرور لعنتیش برداره
  با تشکر از مطالب آموزنده تون

 4. دانش فیزیک کوانتوم میگوید در درون یک دانه ریز شن که زیر قدم هایمان قرار دارد ملیون ها مولکول و ملیاردها اتم نهفته است که در درون آنها الکترون ها و ذرات ریزتر در حال تکاپو و جنبش و زندگی هستند
  وقتی به عظمت و بزرگی جهانی که در آن زندگی می کنیم فکر می کنم با خود می گویم،

  کسی چه میداند شاید ما مولکول ها یا اتم های جهانی دیگر هستیم.
  جهانی لایتناهی که زمین در مقابل ان دانه ریز شن است.
  شاید بالای سر ما موجوداتی آنقدر بزرگ هستند که زمین و منظومه شمسی دانه های شن ناچیزی زیر قدم هایشان محسوب می شوند.

  1. نه بابا دیگه اینجوریام نیست, مگه نمیبینی کره زمین و تمام دیگشون روی هوا معلقن ؟ چجوری میشه زیر پای یک عده دیگه بود؟

 5. سلام و خسته نباشید اذ این زحماتی که برای آگاهی ما میکشید وسایت بسیار بسیار زیبا و نفس گیررا در اخیتار ما علاقمندان به نجوم قرار میدهید .
  ایا شما موسسه ای دارید که من عضو آن شده و اطلاعت خود را بیشتر کرده و بتوانم در این راه پیشرفتی که خواهان آن هستم بدست آورم .

 6. عالي بود واقعا متشكرم
  بايد به عظمت و بزرگي اين جهان هستي بيشتر فكر كنيم

  1. از این همه بزرگی هیچی واسه توصیف ندارم
   خدایااااا مگه میشه 😱اینقدر بزرگه جهان

 7. با درود و سپاس از شما که این دانستنیهای خوب را در اختیار ما قرار میدهید . وقتی اینها را میبینم پی میبرم که هیچم و تمامی این کشت و کشتار و پول و دروغ و …….. در نظرم بسیار بی معنی میشود ولی چیز دیگری نیز هست و ان اینست که با این گستردگی و بزرگی و پیچیدگی هیچکدام از این اجزای گیتی از مغز ما پیچیده تر نیستند و ما میتوانیم با بهره گیری از ان در راس این گیتی پهناور بایستیم

 8. با سلام
  در مورد بهش 10 سوالی داشتم
  تا اونجایی یه ذهنم یاری میکنه ما با چشم غیر مسلح حتی کهکشان آندرومدا رو هم میتونیم ببینیم.
  پس چطور شعاع دید با چشم غیر مسلح فقط 16 هزار سال نوریه؟

  1. خوب اون آخرین ستاره قابل مشاهده با چشم غیرمسلح بود که تا 16هزار سال نوری بود نه کهکشان ،که نورش خیلی بیشتره و بعضا شامل 400میلیارد ستاره هم میشه

 9. احتمالا آمریکا اولین بار این مقیاس و بین این شگفتی های ماورای تصور به توان شش به اجرا گذاشته ولی با این حال که داره میگه دنیا خیلی با حال تر از اون چیزی که انسان قابلیت درکشو داره خو چرا قبول نمیکنه یه ابر قدرت اون بالا نشسته که داره این یه ذره تواناییشو سازماندهی میکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟گنده ترین مغزای دنیا تو این کشور و قاره تازه به دوران رسیده پرورش داده میشن حالا مغز یک و نیم کیلویی اونا گنجایش درک این مطلب ساده رو نداره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 10. همین طور که الان سازمان ملل وجود دارد و نماینده تمام کشور ها در ان عضو هستند روزی فرا میرسد که گروهی از زمین نماینده ای در فدراسیون کیهانی شوند ان روز پی میبرند نوادگان ما که چند میلیارد تمدن مختلف پیرامون ما وجود دارند و شاید ما ادم باشیم اما انسان واقعی کسان دیگر باشند

 11. باسلام .بسیار سپاس گذارم از عکسهایی که گذاشتید خیلی جالب بود بازم بزارید .واقعا دنیای شگفت انگیزی داریم

 12. دروووووود بر همگی .
  ما توی زندگیم شگفت زده میشیم با هر چیز ناشناخته ای که کشف میکنیم درست مثل الان من . به عنوان یه زیست شناس باید کوچیکترین ذرات روهم ببینیم و به عنوان یه فضانورد باید بیشتر و بیشتر ؛ اونا به اسمون های تاریک میرن و باید به موقع از اون بیان بیرون . من حس میکنم هیچ کدوم از این راز های کوچیک و بزرگ مثل راز انسان ها یا خود وجودیتمون نیست. اینکه خودمون رو بتونیم تشخصی بدیم ؟ و اگه تشخیص دادیم چی به خودمون میگیم ؟ چیو به خودمون یاد میدیم ؟ ودر نهایت چیو میخوایم ببینیم ؟؟؟؟؟؟ جسارتا من برم سیگارمو بکشم …. هیییی زندگی

 13. کاش تمام سایت های ایرانی به این پر باری و خوبی باشند . خیلی مطلب تامل بر انگیز و جالبی بود . اگه انسان بتونه پس از مرگ ، به اون حالت و قابلیتی دست پیدا کنه که دیدن مراتب دیگر جهان و دور دست ها فراهم باشه باید گفت که مرگ به این زندگی پر از محدودیت ما ترجیح داره . اگه واقعا کسب دانش بیشترباعث بشه انسان پس از مرگ قابلیت هاش افزوده بشه ، چرا دنبال کسب دانش نباشیم . ( بر اساس عقاید یونگ ) و خودم می گم از کجا معلوم که خوب بودن هم به انسان قابلیت های بیشتر بده .
  3 پاس
  2 رود
  1 دونه اید .

  1. اگر این گونه بود شما حتی یک روز هم روی زمین دوام نمی آوردید چون این منظره فقط ظاهرش قشنگ بود در واقع اگر میدونستید گرانشش چه بلایی سرما می آورد دیگه این حرفو نمی زدید!! در طبیعت همه چیز با چیدمانی باورنکردنی قرار گرفته اند و هیچ چیز بی حساب کتاب نیست.

 14. سلام ی سوال دارم این که میگن جهان ما شامل تمام میلیاردها کهکشان میشود که قابل رویت است ؟ و جهانهای دیگر شامل کهکشانهای دیگری است که قابل رویت نیست؟

  1. با درود، جهان قابل مشاهده برای ما شامل میلیاردها میلیارد کهکشان در شعاعی برابر با ۴۶ میلیارد سال نوری در تمام جهات میباشد، این فاصله این نکته را نشان می دهد که نور این اجرام دوردست چقدر زمان داشته اند تا به ما برسند، جهان قابل مشاهده هر سال به اندازه ی یک سال نوری بزرگتر می شود چون نور فرصت می یابد از مسافتی دورتر به ما برسد. در خصوص سوال بعدیتان باید گفت: دانشمندان با محاسبات، داده و شواهد کیهان شناسی معتقدند جهان ما تنها جهان موجود نمیباشد و در میان میلیاردها میلیارد جهان حبابی در ابعاد بالاتر واقع شده است، یاداورد می شوم تمام این جهان ها می توانند قوانین خاص و متفاوتی با جهان ما داشته باشند، از شواهد جهان های موازی می توان به گرانش جهان های موازی مجاور و امواج گرانشی بیگ بنگ اشاره کرد. برای اطلاعات بیشتر در خصوص جهان های موازی به پوشه ی جهان های موازی مراجعه کنید.

 15. این تصاویر و توضیحات واقعا نشون میده که به غیر از ما کسایی دیگری هستند حالا به هر شکلی که ما ادم فضایی صداشون میکنیم
  اون تصویر که از مارس زمین اندازه یک نقطه بود جالب بود ممنون همون عکس نشون میده که ما ینی کل انسان ها تو جهان واقعن هیچی نیستیم

 16. عظیم ترین تصویری که دیده بودم مربوط به “نقطه آبی کمرنگ” بود و این درحالی است که ایت تصاویر ورای اون هستند…و انسان به چه چیزی مغروره؟

 17. در این که مقیاس ها در سطوح اجرام آسمانی خیلی فراتر از درک روزمره انسان است شکی نیست، اما مسئله ای که وجود دارد این است که چون فقط ما همیشه این واقعیات را با تلسکوپ می بینیم درک آن برای ما مشکل است،و گرنه اگر ما می توانستیم این فواصل زیاد را در مدت کوتاهی طی کنیم،می شدیم شبیه حکایت” کسی که همیشه داخل هلی کوپتر و هواپیما است،دیگر از ارتفاع های خیلی زیاد نمی ترسد!”

 18. سلام
  یه تصویر دیدم که کیهان در بزرگترین مقیاس رو با یه سلول عصبی مقایسه کرده بودن.
  در اون مقیاس کیهان شبیه یک شبکه توری بود،
  ایا کیهان در بزرگترین مقیاس به ان شکل هست؟ اگر بله چطور و چه نام دارد؟
  اگر بیگ بنگ بوده تا این حد یکنواختی در ساختار کیهان ممکن نیست و باید تراکم در جایی بیشتر باشد، ولی در ان تصویر کلا کیهان شبیه یک تور یکنواخت بوده. از دوستان اگر کسی توضیحی داره ممنون میشم جواب بده.

 19. سلام
  مطالب و تصاویر آنقدر شگفت انگیز هستند که انسان چه بخواهد و چه نخواهد به فکر فرو میرود.
  تشکر.