بیگ بنگ: در همایش “قمري اروپا” که اوايل می 2014  در اين قاره برگزار شد، مقامات ناسا نشان دادند از ماه مي توان به عنوان يک زمين تمريني براي فرستادن انسان به مريخ در آينده نزديک استفاده کرد.

تصویری هنری از فعالیت فضانوردان در مریخ: اعتبار: ناسا
تصویری هنری از فعالیت فضانوردان در مریخ: اعتبار: ناسا

به گزارش جام جم، دکتر آلن استوفان، دانشمند ارشد ناسا اعتراف کرد که فرستادن انسان به مريخ، ماموريت اصلي ناسا است. در حالي که بسياري از ماموريت هاي رباتيک به مريخ ازجمله کاوشگر کنجکاوي در حال حاضر در جستجوي آب و نشانه هايي از حيات است. دکتر استوفان معتقد است که اکنون ارسال دانشمندان به مريخ ضروري به نظر مي رسد و شايد براي روشن شدن پاسخ اين پرسش که آيا در مريخ زندگي وجود دارد يا نه، دانشمندان مجبور باشند در سطح مريخ فرود آيند. البته او تائيد مي کند که هنوز راهي طولاني براي آماده شدن فناوري هاي لازم براي انجام چنين ماموريتي در پيش است. به استثناي کساني که به ماه رفتند همه انسان هايي که تاکنون به فضا رفته اند در مدار نزديک به زمين اقامت کرده و متخصصان براي زنده نگه داشتن آنها بر سيستم هاي زميني متکي بوده اند. مسافرت به مريخ ماه ها طول خواهد کشيد.

ناسا تصميم دارد قبل از تلاش براي فرستادن انسان به مريخ و مواجهه با خطرات ناشي از سفر بشر به اعماق فضا، از ماه به عنوان يک زمين تمريني استفاده کند، چرا که ماه آنقدر به زمين نزديک است که اگر اتفاقي ناگوار رخ دهد مي توان طي دو تا سه روز، بازماندگان را به زمين برگرداند. اما طرح ناسا اين است که بجاي فرود بر سطح ماه يک سيارک را دام بیندازد، آنها قصد دارند سیارک رابه اندازه کافي به سمت ماه بکشند تا فضانوردان بتوانند از آن نمونه برداري کنند. ماموريت تغییر مسیر سیارک (Asteroid Redirect ) به این صورت است که محققان يک سيارک کوچک که بين ماه و زمين در حال سفر بوده پيدا می کنند و پس از گير انداختنش، آن را به مدار اطراف ماه جايي که مي تواند در دسترس فضانوردان قرار گيرند، بکشاند.

تصویری هنری از دو فضانورد که در حال جمع آوری نمونه از سیارک به دام افتاده هستند. اعتبار: ناسا

براي سفر به مريخ ربات ها مي توانند قسمتي از ماموريت را انجام دهند، تست سيستم پيشرانش يوني يکي از اين بخش هاست. در حال حاضر بودجه لازم براي جستجوي اجرام نزديک زمين مانند سيارک ها دو برابر شده تا يک کانديداي مناسب براي انجام ماموريت يافت شود. سپس در فاز انساني مي توان لباس هاي جديدي را که براي محافظت از فضانوردان در برابر خطراتي مانند بادهاي خورشيدي طراحي شده، آزمايش کرد. همچنين فضانوردان با اين لباس آموزش هاي لازم براي کار در اعماق فضا و دور از خانه را ياد مي گيرند.

استوفان مي گويد: ما در حال کار براي کاهش خطرات چنين سفر بزرگي هستيم به گونه اي که متخصصان بتوانند سالم و شاداب به مريخ رسيده و آماده کار در آنجا باشند. او همچنين مي افزايد ناسا قصد ندارد از سطح ماه به عنوان بخشي از سفر به مريخ استفاده کند و ناسا با ديگر شرکاي خود در آژانس هاي فضايي ديگر در اين مورد همکاري خواهند داشت. محققان معتقدند می توان سفر به مریخ را تا 20 سالآینده عملی کرد، آنها افزودند، تمرين روي ماه مي تواند به جمع آوري منابع مورد نياز مانند نحوه استخراج آب در مريخ کمک کند.

مترجم: آتنا حسن آبادي/ منبع: phys

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.