بیگ بنگ: آیا در جستجوی زمین دیگری هستیم؟ یک تیم تحقیقاتی بین المللی اخیرا به این مسئله اشاره کرده است که تاکنون بیش از 4000 سیاره بیگانه توسط ماموریت کپلر ناسا کشف شده که از این تعداد، 216 سیاره ی بیگانه در منطقه ی قابل سکونت قرار گرفته اند: ناحیه ای پیرامون یک ستاره که سطح سیاره در آن می تواند مقداری آب در خود نگه دارد. از میان این سیارات، 20 مورد برای سکونت به عنوان بهترین گزینه انتخاب شده اند که بسیار به زمین شباهت دارند.

این نمودار نشان دهنده ی ناحیه قابل سکونت ستارگانی با دماهای مختلف است که محل سیارات ایده آل برای سکوت میباشد. این سیارات توسط تلسکوپ فضایی کپلر بررسی شده است.
این نمودار نشان دهنده ی ناحیه قابل سکونت ستارگانی با دماهای مختلف است که محل سیارات ایده آل برای سکوت میباشد. این سیارات توسط تلسکوپ فضایی کپلر بررسی شده است.

به گزارش بیگ بنگ، استفان کین، استادیار فیزیک و نجوم دانشگاه ایالت سانفرانسیسکو و رهبر تحقیقات خاطر نشان کرد:« ما توانستیم در فهرستی کامل تمامی اکتشافات کپلر را جای دهیم که در منطقه قابل سکونت ِ ستاره های میزبان شان قرار دارند. این بدان معناست که ما می توانیم بر روی سیارات مطرح شده در این مقاله تمرکز کنیم و مطالعات بیشتری برای شناسایی خصوصیت آنها انجام دهیم یا حتی قابل سکونت بودن شان را تجزیه و تحلیل نماییم.»

تحقیقات مهر تایید بر این ایده است که توزیع سیاره های فرا خورشیدی در ناحیه قابل سکونت با توزیع سیاره های خارج از آن یکسان است؛ شواهد دیگر نشان می دهد که کیهان غنی از سیارات و اقماری است که احتمالا می توانند از حیات پشتیبانی کنند. مرزهای ناحیه قابل سکونت از اهمیت بسیاری برخوردارند، اگر سیاره ای به ستاره اش بسیار نزدیک باشد، با اثر گاز گلخانه‌ای مهار نشدنی مواجه خواهد شد، مثل ناهید. اما در صورتی که بسیار دور باشد، کل ذخایر آبی منجمد خواهند شد، اتفاقی که در مریخ رخ داده است. کین و همکارانش سیارات را از لحاظ اینکه موضعی محافظه کارانه یا خوش بینانه در قبال منطقه قابل سکونت دارند، مورد بررسی قرار دادند. آنان در مرحله ی بعدی به طبقه بندی سیارات از لحاظ اندازه شان مبادرت ورزیدند: سیاره های سنگی کوچک در برابر غول های گازی.

هدف از چهار دسته ی بدست آمده، کمک به ستاره شناسان جهت تمرکز هرچه بیشتر بر تحقیقات شان می باشد. آنهایی که در جستجوی اقماری با قابلیت حیات هستند می توانند به مطالعه ی سیارات بیگانه در دسته “غول های گازی” بپردازند، به نمونه ذیل توجه کنید. بیست سیاره در محدود ترین دسته – سطح سنگی و ناحیه قابل سکونت محافظه کار – بیشترین احتمال را به لحاظ شباهت به زمین دارند. کین مراحل گردآوری داده در خصوص این سیارات و همچنین سیارات موجود در سایر دسته ها را آغاز کرده است.

تصویری هنری از سیاره ی Kepler-186f که در منطقه ی قابل سکونت از ستاره ی خود قرار دارد.
تصویری هنری از سیاره ی Kepler-186f که در منطقه ی قابل سکونت از ستاره ی خود قرار دارد.

مطالعه و طبقه بندی بیش از 4000 سیاره ی بیگانه بیش از سه سال به طول انجامید و محققانی از سازمان ناسا، دانشگاه ایالت آریزونا، کلتک، دانشگاه هاوایی-مانائو، دانشگاه بردکس، دانشگاه کورنل، و مرکز تحقیقات اختر فیزیک هاروارد-اسميتسونيان در این راستا همکاری کردند. تیم تحقیقاتی نیز متشکل از ناتالی هينکل، پژوهشگر فوق دکتری ایالت سانفرانسیسکو و میشل هیل، دانشجوی کارشناسی اهل استرالیا که در ایالت سانفرانسیسکو مشغول به تحصیل می باشد، بود.

هیل که مدتی بعد از ورود به دانشگاه نزد کین رفت و خیلی زود فعالیت خود را در زمینه تحقیق آغاز نمود، خاطر نشان کرد:« بسیار هیجان انگیز است که طیف گسترده ای از سیارات وجود دارند که شما را وادار می کنند فکر کنید احتمال عدم حیات در آنها صفر است، سیاراتی قابل سکونت همانند زمين.» کین که به عنوان اصلی ترین شکارچی سیاره در دنیا شناخته می شود، سیارات بیگانه ی متعددی را کشف کرده که سیاره ی سنگی کپلر-186f یکی از آنهاست. او دانش فنی و علمی خود را در زمینه ی دو عملیات ماهواره ای به کار می گیرد، ماهواره ی TESS ناسا و ماهواره ی CHEOPS آژانس فضایی اروپا. در این دو عملیات از اطلاعات موجود در آخرین تحقیقات انجام شده توسط کین استفاده خواهد شد.

کین افزاید:« سیاره های بسیاری با احتمال برخورداری از حیات کشف شده اند ولی زمان محدودی برای مطالعه ی تمامی آنها از طریق تلسکوپ وجود دارد. مطالعه ی حاضر گام بسیار بزرگی در راستای پاسخگویی به سوالات کلیدی از قبیل چگونگی شرایط حیات در کیهان و میزان شباهت سیارات به زمین محسوب می‌شود.» جزئیات بیشتر این پژوهش در Astrophysical Journal منتشر شده است.

مترجم: منصور نقی لو / سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sciencedaily.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

4 دیدگاه

 1. بخش 1 ) به نظر من حداقل در یک پنجم کل منظومه های جهان سیاراتی شبیه زمین وجود داره که در اونها انسان و حیواناتی که در شرایط زمین زندگی می کنن وجود داره. ممکنه در برخی از سیاراتی که شبیه زمین هستند هنوز دایناسور ها وجود داشته باشن و در برخی دیگر علم انسان های ساکن آنها چند برابر زمین پیشرفت کرده باشه . البته می توان غیر از پیشرفت علم به جمعیت هر یک از این سیارات ، تعداد کشور هایی که در اونها وجود داره ، شغل های پر درآمد و کم درآمد و یا حتی میزان آلودگی و مشکلات زیست محیطی اونها هم فکر کرد. تصور کنید سیاراتی رو که انسان هایی که اون جا هستند فضاپیما هایی با سرعتی فراتر از سرعت نور ساخته اند. (شک نکنید که می توان سریع تر از سرعت نور حرکت کرد و نظریه هایی که می گن نمی توان سریع تر از نور حرکت کرد قطعا و حتما رد خواهند شد . فکر انسان محدود است و ما انسان هایی که در یک سیاره عقب افتاده زندگی می کنیم همیشه می خواهیم برای خود محدودیت ایجاد کنیم.
  – شاید حتی انسان هایی که در سیارات پیشرفته تر هم زندگی می کنن دائما خود را محدود کنن اما قطعا فکر باز تری نسبت به ما دارند – همان طور که می تونیم سریع تر از صوت حرکت کنیم – حتی روی سطح زمین هم سرعت صوت رو پشت سر گذاشتیم!! – قطعا سریع تر از نور هم می تونیم اما این کار با پیشرفت بسیار زیاد علم ممکن است. ) شاید بهتر است یا خودمان خیلی سریع پیشرفت کنیم یا امیدوار باشیم که یکی از این بشر های پیشرفته در نزدیکی زمین باشند.
  بخش 2 ) اما بقیه سیارات چی ؟ در همه ی سیارات حیات میکروسکوپی وجود داره اما راجع به انواع دیگر حیات چی می تونیم بگیم ؟ مثلا به طور تقریبی می تونیم بگیم از بین هر 100 سیاره یک سیاره شبیه زمین وجود داره که در اون انسان زندگی می کنه (نسبت 1 از صد یک مثال هست و ضمنا این نسبت در کهکشان ما هر عددی باشه در کهکشان های دیگر متفاوته ) اما ممکنه انواع دیگری از حیات مانند موجودات سبزی که در فیلم ها می بینیم در برخی سیارات وجود داشته باشه و یا موجوداتی که فقط در خیالات ما هستند در سیاراتی دیگر با شرایطی متفاوت وجود داشته باشه .
  (البته این نکته رو فراموش نکنید که در هر سیاره ای با هر شرایطی قطعا بیش از یک گونه موجود زنده وجود داره مثلا تو سیارات مثل زمین اگر فقط انسان وجود داشته باشه و هیچ گونه ی دیگری اونجا نباشه مسخرس پس اگر در سیاراتی با شرایط دیگر موجوداتی وجود داشته باشه قطعا اونها بیش از یک گونه هستند و شاید باید در آینده بسیار بسیار بسیار دور – چه بر اساس علمی که خودمون به دست آوردیم یا استفاده از علم انسان ها یا موجودات دیگر که از سیارات پیشرفته تر هستند و به زمین اومدن – سیارات رو بر اساس گونه هایی که در اونها زندگی می کنن به چند دسته تقسیم کنیم )
  بخش 3 ) ضمنا به یاد داشته باشیم همانطور که افرادی که در سیارات دیگر هستند برای ما فضایی محسوب می شوند ما نیز برای آنها فضایی محسوب می شویم .
  در کل برای موجودات هر سیاره موجودات سیارات دیگر فضایی محسوب می شوند همان طور که برای مردم هر کشور مردم کشور های دیگر خارجی محسوب می شوند .
  == لطف کنید اگر راجع به نظرم نقدی دارید بنویسید . ==

 2. وای خدا یعنی میشه یه روزی از نزدیک ببینیمشون؟ کاش من یه 200سالی دیر تر به دنیا اومده بودم:-(:-(:-(:-(