۲۰ سیارۀ فرا خورشیدی ِ شبیه زمین فهرست بندی شد!

بیگ بنگ: آیا در جستجوی زمین دیگری هستیم؟ یک تیم تحقیقاتی بین المللی اخیرا به این مسئله اشاره کرده است که تاکنون بیش از ۴۰۰۰ سیاره بیگانه توسط ماموریت کپلر ناسا کشف شده که از این تعداد، ۲۱۶ سیاره ی بیگانه در منطقه ی قابل سکونت قرار گرفته اند: ناحیه ای پیرامون یک ستاره که سطح سیاره در آن می تواند مقداری آب در خود نگه دارد. از میان این سیارات، ۲۰ مورد برای سکونت به عنوان بهترین گزینه انتخاب شده اند که بسیار به زمین شباهت دارند.

این نمودار نشان دهنده ی ناحیه قابل سکونت ستارگانی با دماهای مختلف است که محل سیارات ایده آل برای سکوت میباشد. این سیارات توسط تلسکوپ فضایی کپلر بررسی شده است.

این نمودار نشان دهنده ی ناحیه قابل سکونت ستارگانی با دماهای مختلف است که محل سیارات ایده آل برای سکوت میباشد. این سیارات توسط تلسکوپ فضایی کپلر بررسی شده است.

به گزارش بیگ بنگ، استفان کین، استادیار فیزیک و نجوم دانشگاه ایالت سانفرانسیسکو و رهبر تحقیقات خاطر نشان کرد:« ما توانستیم در فهرستی کامل تمامی اکتشافات کپلر را جای دهیم که در منطقه قابل سکونت ِ ستاره های میزبان شان قرار دارند. این بدان معناست که ما می توانیم بر روی سیارات مطرح شده در این مقاله تمرکز کنیم و مطالعات بیشتری برای شناسایی خصوصیت آنها انجام دهیم یا حتی قابل سکونت بودن شان را تجزیه و تحلیل نماییم.»

تحقیقات مهر تایید بر این ایده است که توزیع سیاره های فرا خورشیدی در ناحیه قابل سکونت با توزیع سیاره های خارج از آن یکسان است؛ شواهد دیگر نشان می دهد که کیهان غنی از سیارات و اقماری است که احتمالا می توانند از حیات پشتیبانی کنند. مرزهای ناحیه قابل سکونت از اهمیت بسیاری برخوردارند، اگر سیاره ای به ستاره اش بسیار نزدیک باشد، با اثر گاز گلخانه‌ای مهار نشدنی مواجه خواهد شد، مثل ناهید. اما در صورتی که بسیار دور باشد، کل ذخایر آبی منجمد خواهند شد، اتفاقی که در مریخ رخ داده است. کین و همکارانش سیارات را از لحاظ اینکه موضعی محافظه کارانه یا خوش بینانه در قبال منطقه قابل سکونت دارند، مورد بررسی قرار دادند. آنان در مرحله ی بعدی به طبقه بندی سیارات از لحاظ اندازه شان مبادرت ورزیدند: سیاره های سنگی کوچک در برابر غول های گازی.

هدف از چهار دسته ی بدست آمده، کمک به ستاره شناسان جهت تمرکز هرچه بیشتر بر تحقیقات شان می باشد. آنهایی که در جستجوی اقماری با قابلیت حیات هستند می توانند به مطالعه ی سیارات بیگانه در دسته “غول های گازی” بپردازند، به نمونه ذیل توجه کنید. بیست سیاره در محدود ترین دسته – سطح سنگی و ناحیه قابل سکونت محافظه کار – بیشترین احتمال را به لحاظ شباهت به زمین دارند. کین مراحل گردآوری داده در خصوص این سیارات و همچنین سیارات موجود در سایر دسته ها را آغاز کرده است.

تصویری هنری از سیاره ی Kepler-186f که در منطقه ی قابل سکونت از ستاره ی خود قرار دارد.

تصویری هنری از سیاره ی Kepler-186f که در منطقه ی قابل سکونت از ستاره ی خود قرار دارد.

مطالعه و طبقه بندی بیش از ۴۰۰۰ سیاره ی بیگانه بیش از سه سال به طول انجامید و محققانی از سازمان ناسا، دانشگاه ایالت آریزونا، کلتک، دانشگاه هاوایی-مانائو، دانشگاه بردکس، دانشگاه کورنل، و مرکز تحقیقات اختر فیزیک هاروارد-اسمیتسونیان در این راستا همکاری کردند. تیم تحقیقاتی نیز متشکل از ناتالی هینکل، پژوهشگر فوق دکتری ایالت سانفرانسیسکو و میشل هیل، دانشجوی کارشناسی اهل استرالیا که در ایالت سانفرانسیسکو مشغول به تحصیل می باشد، بود.

هیل که مدتی بعد از ورود به دانشگاه نزد کین رفت و خیلی زود فعالیت خود را در زمینه تحقیق آغاز نمود، خاطر نشان کرد:« بسیار هیجان انگیز است که طیف گسترده ای از سیارات وجود دارند که شما را وادار می کنند فکر کنید احتمال عدم حیات در آنها صفر است، سیاراتی قابل سکونت همانند زمین.» کین که به عنوان اصلی ترین شکارچی سیاره در دنیا شناخته می شود، سیارات بیگانه ی متعددی را کشف کرده که سیاره ی سنگی کپلر-۱۸۶f یکی از آنهاست. او دانش فنی و علمی خود را در زمینه ی دو عملیات ماهواره ای به کار می گیرد، ماهواره ی TESS ناسا و ماهواره ی CHEOPS آژانس فضایی اروپا. در این دو عملیات از اطلاعات موجود در آخرین تحقیقات انجام شده توسط کین استفاده خواهد شد.

کین افزاید:« سیاره های بسیاری با احتمال برخورداری از حیات کشف شده اند ولی زمان محدودی برای مطالعه ی تمامی آنها از طریق تلسکوپ وجود دارد. مطالعه ی حاضر گام بسیار بزرگی در راستای پاسخگویی به سوالات کلیدی از قبیل چگونگی شرایط حیات در کیهان و میزان شباهت سیارات به زمین محسوب می‌شود.» جزئیات بیشتر این پژوهش در Astrophysical Journal منتشر شده است.

مترجم: منصور نقی لو / سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sciencedaily.com

image_pdfimage_print
(13 نفر , میانگین : 4٫85 از 5)
لینک کوتاه مقاله : http://bigbangpage.com/?p=54096
منصور نقی لو

منصور نقی لو

کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی. علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فرگشت، اکتساب زبان اول، یادگیری زبان دوم و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۳ پاسخ‌ها

  1. candy گفت:

    وای خدا یعنی میشه یه روزی از نزدیک ببینیمشون؟ کاش من یه ۲۰۰سالی دیر تر به دنیا اومده بودم:-(:-(:-(:-(

  2. Alireza A گفت:

    قبل اینکه من و تو از وجود این سیارات خبردار بشیم،ناسا ترکوندتش!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *