بیگ بنگ: آژانس فضایی اروپا(ESA) در توییتر خود خبر خداحافظی کاوشگر فیله و قطع ارتباطش با فضاپیمای روزتا را اعلام کرد. این کاوشگر تاریخ ساز در طول عمر کوتاه خود بر سطح یک دنباله دار 2.5 مایلی اکتشافاتی باورنکردنی ِ کرده که تعدادی از آنها را بررسی می کنیم.

کاوشگر روباتیک فیله اولین فضاپیمایی است که بر سطح یک دنباله دار فرود آمده است.
کاوشگر روباتیک فیله اولین فضاپیمایی است که بر سطح یک دنباله دار فرود آمده است.

به گزارش بیگ بنگ، این کاوشگر رباتیک در اندازه تقریبی یک ماشین لباسشویی بعد از رهایی از فضاپیمای روزتا و اولین فرود روی مرکز یک دنباله دار تاریخ ساز شد. فرود این کاوشگر بر روی دنباله دار از خوش اقبالی بود. زیرا لنگر نگه دارنده ی فیله به منظور فرود بر روی سطح دنباله دار توانست بخوبی عمل کند، به همین دلیل منجر به غلتیدن این کاوشگر شد که پس از چهار بار بالا و پایین پریدن نهایتاٌ در یک مکان دور از انتظار، مستقر شد.

با این حال فیله به طرز شگفت انگیزی سالم و فعال بود اما شانسش آنقدرها هم زیاد نبود. محل استقرار کاوشگر در سایه ی یک تخته سنگ یا دهانه ی کوه بود که این موضوع باعث دریافت نور کمتر می شد و به همین دلیل برای ادامه کار می بایست از باتری خود استفاده می کرد. طی روزهای بعد، اعضای تیم آژانس فضایی اروپا برای بدست آوردن هر چه بیشتر اطلاعات از سطح این دنباله دار تلاش زیادی کردند. تقریباٌ بعد از 64 ساعت از جدایی از روزتا، فیله به حالت خواب(hibernation) رفت و به استثنای چند صدای کوچک در ژوین 2015 چیز دیگری از آن شنیده نشد.

توییت کاوشگر فیله: وقت خداحافظیه منه. فردا بخش ارتباطم با فضاپیمای روزتا، برای همیشه خاموش خواهد شد. 26 ژوین 2016

برخلاف فرود خشن و نابهنگام کاوشگر، این ماموریت توانست به 80 درصد از انتظار اولیه اش برسد. در زیر فقط چند اکتشاف هیجان انگیز فیله، که یک کاوشگر کوچک می توانست از سطح دنباله داری بنام چوریوموف 67P بدست آورد را با هم مرور می کنیم:

philae-surface.jpg.838x0_q801-دنباله داری با سطوح متضاد

یکی از مزایایی که از غلتش غیرقابل کنترل کاوشگر که چندین بار روی سطح دنباله دار 67P صورت گرفت این بود که از سطح دنباله دار اطلاعات شگفت انگیزی بدست آمد. دانشمندان گمان می کردند که سطح دنباله دار به خاطر جاذبه ی ضعیفش بسیار نرم است. حتی این واهمه وجود داشت که فیله در خاک های نرم غرق شود. ولی در عوض کاوشگر فضایی با سطحی هم نرم و هم سخت که سختی آن تا حدی بود که کاوشگر از چکش تعبیه شده به منظور حفر استفاده می کرد، روبرو شد. مدیر پروژه استفان یولامک می گوید: در آینده شاید کسی به فکر ابداع مکانیزمی برای شکستن این مواد بسیار سخت بیافتد.

2- سطحی پر از سوراخ

در حالی که دنباله دار به طرز غیر قابل باوری سفت و سخت بود در همان حال پر از منفذ نیز بود. حتی در همه ی خاک ها، صخره ها و تخته سنگ های بزرگ روی سطح آن تا جاییکه ابزار فیله بررسی کرد، 70 تا 80 درصد دنباله دار 67P را فضای خالی، تشکیل داده بود. بر طبق اظهارات آژانس فضایی اروپا ساختار داخلی دنباله دار شبیه ترکیبی از: “قطعات یخی ضعیف و فضای خالی بین آنها است.”

3-دنباله داری سرشار از ترکیبات آلی

آیا این امکان وجود دارد که اجزای سازنده ی حیات بر روی زمین از اجزای اولیه دنباله دارها باشند؟ این نظریه وقتی قوت گرفت که فیله کشف کرد دنباله دار 67P مشتمل بر 16 ترکیب آلی شامل چهار ترکیبی است که قبل از آن بر روی هیچ دنباله داری کشف نشده بود. سازمان فضایی اروپا می گوید: “بعضی از این ترکیبات نقشی اساسی در پیوندهای پیش از حیات آمینو اسیدها، قندها و ترکیب هایی نیتروژنی که اجزای حیات را تشکیل می دهند، ایفا می کنند.”

4- محیطی سرد

وقتی که فیله به سطح دنباله دار رسید، ترموستات کاوشگر شروع به کار کردند و دمای بسیار پایینی را ثبت نمودند. در فاصله ی حدود 280 میلیون مایلی از خورشید، دمای سطح دنباله دار بین 180- درجه سانتی گراد و 145- درجه سانیت گراد در روز تغییر می کند. وقتی که دنباله دار 67P به خوشید رسید، فیله دمای داخلی دنباله دار را 32 درجه فارنهایت گزارش کرد.

5-هسته دنباله دار 67P مغناطیسی نیست

به دلیل اینکه دنباله دارها شامل برخی از مواد سامانه خورشیدی ما هستند، دانشمندان گاهی اوقات آنها را به عنوان سرنخ های چگونگی شکل گیری اجرامی مانند سیاره ها و ستاره ها در نظر می گیرند. برای مدتی طولانی دانشمندان در تردید بوند که آیا هسته ی یک دنباله دار شامل میدان مغناطیسی منحصر به خودش هست یا نه. سرنخی که شاید توضیحی  برای در آمیختن صخره های یخی اولیه باشد. فیله در طول غلتیدنش و فرودش روی سطح دنباله دار 67P، با پاسخی غافلگیر کننده، به این ادعا پایان داد.

هانس یوریخ آستر، یکی از یکی از مدیران ماموریت می گوید: اگر سطح دنباله دار مغناطیسی بود، ما انتظار بالا رفتن مقدار میدان مغناطیسی اندازه گیری شده را هر چه قدر که نزدیک تر می شدیم را داشتیم. اما در هر موقعیتی شاهد این رویداد نبودیم و بنابراین نتیجه می گیریم که دنباله دار 67P یک شی غیر مغناطیسی است.

تصویری از نخستین عکس دنباله دار را مشاهده می کنید که بافت خشن آن و یکی از پایه های فیله به وضوح مشخص است.

6-منظره ای فرا زمینی فوق العاده

وقتی که فیله بر روی سطح 67P فرود آمد، مجموعه ای از عکس هایی از محل فرودش گرفت که شیی آسمانی را با اجزای سنگهایش سختش نشان می داد. کاوشگر روزتا نیز از فاصله ی 8 کیلومتری و فوق العاده نزدیک صخره ها و پرتگاه های بلند و دشت های پهن و خرده سنگ هایی از این دنباله دار را به تصویر کشید. آنها منظره های یک شی بیگانه ای هستند که با عکس های معمولی از سطوح یخی دنباله دارها در تعارض هستند.

ترجمه: محمد مهدی مهرانی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: mnn.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

6 دیدگاه