بیگ بنگ: آیا تاکنون در مورد میدان فراژرف هابل چیزی شنیده‌اید؟ به هر حال، قطعأ چیزی که امروز می گوییم را نشنیده‌اید – لطفأ نشانگر موس خود را بر روی این تصویر برجسته حرکت دهید و گوش کنید!(این کار را در اینجا انجام دهید)

میدان فراژرف هابل(HUDF) در سال 2004-2003 با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل ثبت شده است، این تلسکوپ به مدت طولانی به سمت یک فضای تقریبأ خالی در دور دست‌ها خیره شده بود و توانست این عکس فوق‌العاده از دوردست‌ترین کهکشان‌های کیهان را شکار کند. یکی از معروف‌ترین تصاویر در نجوم میدان فراژرف هابل است که در اینجا به شکل مرتعش – همراه با فواصلی آهنگین – نشان داده شده است. با کلیک بر روی یک کهکشان یک نت به صدا در می آید که انتقال به سرخ آن کهکشان را نشان می دهد (یعنی حرکت به سمت طول موج‌های بلندتر و انتقال به طیف سرخ).

از آنجاییکه انتقال به سرخ باعث می شود نور به سمت طیف قرمز متمایل شود، این تغییر رنگ‌ها در اینجا با یک آهنگ به سمت انتهای طیف نوری مشخص شده‌اند. هرچه کهکشان دورتر باشد، تغییر رنگ کیهانی آن به سمت سرخ بیشتر می شود (حتی اگر آبی به نظر برسد) آهنگش آهسته‌تر می شود. میانگین فاصلۀ کهکشان‌ها در این عکس تقریبأ 10.6 میلیارد سال نوری است. دورترین کهکشانی که می توانید پیدا کنید کدام است؟ این عکس نجومی روز(APOD) بر اساس فهرست یک سایت جدید به نام صدای نجومی ماه (AstroSoM) برای شما تهیه شده است. برای سهولت کاربران سایت بیگ بنگ ویدئویی از این نمای کیهانی تهیه کرده است، در زیر می توانید مشاهده کنید:

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه