بیگ بنگ: هابل تصویری جدید از سحابی سیاره نمای NGC 1501 به ثبت رساند، این سحابی در صورت فلکی بزرگ اما کم نور زرافه واقع شده است.

تصویری از سحابی سیاره نما NGC 1501 ، رنگهای تصویر اختیاری و دلخواه هستند.
تصویری از سحابی سیاره نما NGC 1501 ، رنگهای تصویر اختیاری و دلخواه هستند.

به گزارش بیگ بنگ، این سحابی که در کمتر از 5000 سال نوری از ما واقع شده در سال 1787 توسط ویلیام هرشل کشف شد. ستاره شناسان ساختار سه بعدی این سحابی سیاره نما را مدل سازی کردند که به شکل یک بیضوی نامنظم است که با بر آمدگی ها و حباب هایی احاطه شده است. این سحابی یک ستاره روشن دارد که در مرکز تصویر می درخشد. این مروارید درخشان که در صدف درخشانش جای دارد به نام مستعار “سحابی صدف” هم معروف است.

در حالی که ستاره مرکزی* این سحابی مدت ها قبل پوسته بیرونی خود را به فضا پرتاب کرده است، باقیمانده آن هنوز بسیار گرم و درخشان است. این در حالی است که برای ناظران در تلسکوپ بطور فریبنده بصورت یک نقطه دیده می شود. این ستاره بخاطر خصوصیات غیر معمول موضوع مطالعه بسیاری از ستاره شناسان است، به نظر می رسد ایین ستاره بطور متفاوت و قابل توجهی در زمان های خاصی از هر ساعت با ضربانی خاص می درخشد. در حالی که این نوع ستاره بی ثبات و غیر عادی نیست، اما یافتن آن در قلب یک سحابی سیاره ای غیر عادی است.

*این ستارگان بنام ولف رایه معروف اند که به طور معمول بیست برابر پرجرم تر از خورشید هستند، بخاطر طوفان های بزرگ ستاره ای جرمشان را بسیار سریع از دست می دهند و با سرعت میلیون ها کیلومتر در هر ساعت به فضا پرتاب می کنند.

منبع: spacetelescope

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.