کیهان شناسی عبارت است از مطالعه کامل کائنات، شامل تولد و سرشت احتمالی آن. تعجب ندارد که سیر تکاملی کیهان شناسی، در سایه عقاید تعصب آمیز و خرافاتی، دستخوش دگرگونی های بسیاری شده باشد. اولین انقلاب در کیهان شناسی در قرن شانزدهم پدید آمد. گالیله، پیرو تلاش های ستاره شناسان بزرگی همچون نیکولاس کپرنیک و یوهان کپلر ، با کمک تلسکوپ توانست برای اولین بار شکوه و جلال افلاک را به محدوده تحقیقات علمی وارد کند.

دومین انقلاب در کیهان شناسی، با ظهور تلسکوپ های بزرگ قرن بیستم، مثل تلسکوپ مونت ویلسون، با آینه انعکاسی بزرگ 2.5 متری، به وقوع پیوست. در دهه 1920، ستاره شناسی بنام ادوین هابل، از این تلسکوپ عظیم الجثه برای براندازی قرن ها اعتقادات تعصب آمیز، مبنی بر اینکه جهان ساکن و فنا ناپذیر است، استفاده کرد. او نشان داد که کهکشان ها در آسمان با سرعت قابل توجهی در حال دور شدن از زمین هستند، به این معنی که جهان در حال انبساط است.این موضوع ، نتایج نظریه نسبیت عام اینشتین را تایید می کرد، که در آن ساختار فضا-زمان ، به جای اینکه تخت و خطی باشد، دینامیک و خمیده است. این یافته ها، اولین توصیف محتمل از منشاء کیهان را رائه کرد، با این شرح که جهان با انفجار عظیمی بنام بیگ بنگ آغاز شده است.

هم اکنون انقلاب سوم در راه است. این انقلاب به مدد تجهیزات جدید با فناوری بالا، مثل ماهواره های فضایی، لیزرها، آشکارسازی های امواج گرانشی تلسکوپ های پرتو X و ابر کامپیوترهای پر سرعت به وقوع پیوسته است. در این کتاب، به سومین انقلاب پرداخته شده است. کتاب موجود به جای تمرکز بر فضا-زمان، بر روی پیشرفت های انقلابی کیهان شناسی در سال های اخیر متمرکز شده است که براساس یافته های جدید آزمایشگاه ها و از دورترین نقاط فضا و همچنین جدیدترین یافته های فیزیک نظری گرداوری شده است.

برايان گرين استاد فيزيك نظري ذرات در دانشگاه كلمبيا و نويسنده كتاب‌هاي جهان زيبا و ساختار كيهان در مورد اين كتاب مي‌گويد: اين كتاب را چون سفري شگفت‌انگيز مطالعه كنيد. سفر در كيهاني كه نيروهاي واقعي آن، ما را مجبور مي‌سازند تا به سمت مرزهايي كه حتي در رؤيا هم نمي‌توان به آن فكر كرد، كشيده شويم. ميچيو كاكو در اين كتاب، استعداد شگرف خود را به خدمت گرفته تا به يكي از عجيب‌ترين و هيجان‌انگيزترين دستاوردهاي احتمالي فيزيك مدرن بپردازد. اينكه ممكن است جهان ما تنها جهاني در بين جهان‌هاي متعدد باشد. شايد بي‌نهايت جهان در يك شبكه گسترده كيهاني وجود داشته باشد كه كل جهان ما فقط يكي از آن‌هاست. كاكو، با استفاده استادانه از شوخ‌طبعي و تمثيل، صبورانه خواننده را با نظريات متفاوت موجود در مورد جهان‌هاي موازي آشنا مي‌سازد. نظرياتي كه همگي از مكانيك كوانتومي، كيهان‌شناسي و تئوري جديد M، نشأت مي‌گيرند.

پل ديويس از مركز آستروبيولوژي استراليا و نوسينده كتاب چگونه ماشين زمان بسازيم، در مورد اين كتاب گفته است: سفري هيجان‌انگيز به درون جهان و فراتر از آن، به كمك يكي از بهترين نويسنده‌هاي علمي جهان. ميچيو كاكو نشان مي‌دهد كه ظاهر آشناي جهان فيزيكي، سرزمين عجايبي پر از شگفتي‌ها را پنهان مي‌سازد. ماده و انرژي تاريك، ابعاد مخفي فضا و حلقه‌هاي كوچك ريسمان‌هاي لرزان كه كيهان را مي‌سازند. به گفته كاكو، واقعيت جهان همان‌قدر حيرت‌انگيز است كه خارق‌العاده‌ترين داستان علمي تخيلي.

book

جهان‌هاي موازي
سفري به آفرينش، ابعاد بالاتر و آينده جهان
——————-
Parallel Worlds: A Journey Through Creation, Higher Dimensions, And The Futur Of The Cosmos

نويسنده: ميچيو كاكو
Michio Kaku

ترجمه: سارا ايزديار و علي هاديان
انتشارات: مازيار
موضوع: كيهان‌شناسي، انفجار بزرگ، نظريه ابرريسمان‌ها، ابرگرانش
چاپ سوم، 1390
تعداد صفحه: 448

فهرست مطالب:

مقدمه

بخش اول: جهان

فصل 1: تصوير دوران كودكي جهان

فصل 2: جهان مرموز

فصل 3: انفجار بزرگ

فصل 4: نظريه تورم و جهان‌هاي موازي

بخش دوم: جهان‌هاي چندگانه

فصل 5: دروازه‌هاي ورود به ابعاد بالاتر و سفر در زمان

فصل 6: جهان‌هاي كوانتومي موازي

فصل 7: نظريه M مادر تمام ريسما‌ن‌ها

فصل 8: جهان طراح؟

فصل 9: در جستجوي انعكاس‌‌هاي بعد يازدهم

بخش سوم: فرار به فرافضا

فصل 10: پايان همه چيز

فصل 11: فرار از جهان

فصل 12: فراتر از جهان‌ چندگانه

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

6 دیدگاه

 1. من از کتاب پی دی اف خوشم نمیاد دوست دارم کتابو داشته باشم از کجا میتونم تهیه کنم

 2. سلام
  کاش می‌توانستید کتابهای الکترونیکی میچیو کاکو را هم برای فروش ارائه بدهید.

 3. ميچيو كاكو یک فیزیکدان برجسته زمان ماست ،نظریات و ایده‌هایش با اینکه پیچیده و اکنون قابل اجرا نیست ولی‌ بر پایه فیزیک نظری استوار است .

  مطالب ایشان ارزش خواندن را دارد.

 4. سلام،کتاب هایی که معرفی میکنید لطفا برای فروش تو سایت قرار بدید.

 5. باسلام و یک گلایه از شما!
  من مدت هاست استاد حسین جوادی رو میشناسم و باهاشون در ارتباطم، ایشون کتابی بسیار ارزشمند و جالب در زمینه فیزیک نظری نوشتند با نام فیزیک از اغاز تا امروز که به نظر من ابروی خودشان در بین محافل علمی و جامعه فیزیک دانان ایران را با این کار خریدند.
  لطفا درمورد این کتاب یک مقاله بنویسید.