بیگ بنگ: شتاب دهنده بزرگ هادرونی در گامی بزرگ به سوی درک کیهان در ثانیه‌های نخستین شکل‌گیری‌اش، رکورد جدیدی را در برخورد دادن ذرات به یکدیگر ثبت کرد.

bobi-pet-12به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، این دستاورد بزرگترین و قوی‌ترین شتاب دهنده ذرات جهان به دانشمندان اجازه داده تا حالت ماده را در ثانیه‌های بعد از بیگ بنگ مطالعه کنند. این رکورد با برخورد دادن ذرات یون و سرب با انرژی رکوردشکن 1045 تریلیون الکترون ولت در روز 25 نوامبر (چهارم آذر) توسط فیزیکدانان مرکز سرن بدست آمد که دو برابر بیشتر از تجربیات پیشین است.

این جهش چشمگیر در برخورد ذرات در پس دوره طولانی ارتقای شتاب دهنده بزرگ هادرونی ممکن شد که آن را بین سال‌های 2013 تا 2015 غیرفعال کرده بود. قوی‌ترین آشکارساز جهان در ماه آوریل مجددا فعالیت خود را آغاز کرد و از آن زمان با ظرفیت کامل به کار خود ادامه می‌دهد. این شتاب دهنده به دانشمندان اجازه داده تا با برخورد دادن پرتوهای پر انرژی پروتون یا یون با سرعت نزدیک به نور، شرایطی را که در یک میلیاردم ثانیه پس از بیگ بنگ وجود داشته، بازسازی کنند.

latestexperiمتخصصان آشکارساز در مرکز سرن در ژنو بطور خستگی‌ ناپذیری برای تنظیم مجدد شتاب دهنده بزرگ هادرونی تلاش کردند. آن‌ها ذرات یون سنگین را در روز 17 نوامبر (26 آبان) به هم برخورد دادند و چند روز بعد این ذرات را پایدار یافتند. این شتاب دهنده می‌تواند با افزایش انرژی برخوردهای یون-سرب، حجم و دمای ماده سوپ‌مانند موجود در ابتدای جهان را افزایش دهد. بررسی این ماده می‌تواند به دانشمندان درک جدیدی از چگونگی آغاز حیات در زمین ارائه کند. رکورد پیشین برخورددهنده بزرگ هادرونی در برخورد دادن ذرات زیراتمی به یکدیگر در مه 2015 اتفاق افتاده بود.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: University of Copenhagen

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.