بیگ بنگ: استیون واینبرگ برنده جایزه نوبل فیزیک و یکی از بزرگترین فیزیکدانان در قید حیات در مورد مقاله هایزنیرگ که در سال 1925 به چاپ رسانده بود و مجموعه ای از ایده ها و نظریات ناقص را دور ریخت که شامل مدل اتمی بور نیز می شد و روش کاملا جدیدی به علم فیزیک معرفی کرد، چنین می نویسد:

Weinberg and Heisenberg

« اگر خواننده درباره ی کاری که هایزنبرگ کرده، گیج شده است، او تنها نیست. من بارها تلاش کردم تا مقاله هایزنبرگ را که در بازگشت از هلیگولند نوشته بود بخوانم و گرچه احتمالا مکانیک کوانتومی را فهمیده ام، هرگز انگیزه ی هایزنبرگ برای این گام ریاضیاتی که در این مقاله برداشته است را نفهمیدم. فیزیکدانان نظری در موفق ترین کاریهایشان تمایل دارند یکی از دو نقش زیر را بازی کنند: آنها یا شخصیت حکیم داستان اند، یا جادوگر داستان. معمولا فهمیدن مقالات فیزیکدانان حکیم سخت نیست اما مقالات فیزیکدانان جادوگر دور از فهم است. در این مورد، مقاله سال 1925 هایزنبرگ یک جادوی خالص است. »

– استیون واینبرگ –

برایان کاکس در ادامه می نویسید: با این حال فلسفه هایزنبرگ جادوی خالص نیست. این فلسفه ساده بوده و در قلب روشی که در “کتاب جهان کوانتومی” توضیح داده شده جای دارد. وظیفه ی نظریات در باب طبیعت این است که پیش بینی هایی از کمیت ها انجام دهند که بتوان با نتایج تجربی مقایسه شان کرد. ما مجبور نیستیم نظریاتی بسازیم که حتما ارتباطی با جهان بزرگ مقیاسی که می بینیم داشته باشد. خوشبختانه گرچه ما فلسفه هایزنبرگ را به کار خواهیم برد، اما روش واضح تر ریچارد فاینمن به جهان کوانتومی را نیز دنبال خواهیم کرد.

انتشار: بیگ بنگ / از کتاب جهان کوانتومی– نوشته: برایان کاکس و جف فورشاو- ترجمه: سیامک عطاریان

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه

  1. وقت بخیر
    وب سایت شما اولین وب سایتی بود که توانست نظر مرا بخود جلب کند و به نظرم حاوی مطالب جالب و آموزنده ایست که هر کدام می تواند باعث رشد فکری و گسترش فرهنگ آموزش باشد.
    تردیدی نیست که شما خود واقف هستید که برای حفظ ارزشهایی که وب سایت دارای آنهاست ، مهمترین موضوع ، درستی و صحت مطالب ارایه شده در آن است و در درجه ای پایین تر(از لحاظ اهمیت) اما بسیار مژثر ، وضوح و قابل فهم بودن مطالب است. برای مثال می توان از متن نگاشته شده در با عنوان” دوگانگی موج-ماده” ، نام ببرم که بسیار گنگ نوشته شده بود.
    قصد نویسنده این نامه کمکی بسیار کوچک برای بهبود کار زیبا و بسیار سختی است که شما در حال انجام آن هستید.
    با بهترین آرزوها برای شما.