بیگ بنگ: دانشمندان در سالگرد کشف بوزون هیگز، شتاب دهنده هادرونی بزرگ را روشن کردند، این دستگاه در بالاترین سطح از توانش عمل می‌کند تا به جستجوی “ماده تاریک”، “انرژی تاریک” و دیگر “اسرار فیزیک” بپردازد.

Physics Particle Accelerator Collider Illustration

به گزارش بیگ بنگ، این دستگاه که ارتقاء یافته قرار است از هم اکنون تا چهار سال آینده با انرژی بی‌سابقه ۱۳.۶ تریلیون الکترون ولت کار کند. یافته‌های شتاب دهنده توسط هزاران دانشمند حاضر در مرکز سرن، تجزیه و تحلیل می‌شود تا به اسرار فیزیک از جمله ماده تاریک و انرژی تاریک پی برده شود. انجام آزمایش‌ در قوی‌ترین برخورد دهنده ذرات جهان در سرن، ژنو، پس از سه سال به‌روزرسانی و ارتقای ماشین‌آلات آن، دوباره از سر گرفته شد. برای دور سوم، پرتوهای پروتون در برخورد دهنده هادرونی بزرگ(LHC) با شدت بیشتری به گردش در می‌آیند.

درست 10 سال قبل در چنین روزهایی “بوزون هیگز” کشف شد. بوزون هیگز آخرین بخش گمشده مدل استاندارد فیزیک است، نظریه‌ای که بلوک‌های اصلی سازنده جهان را تشریح می‌کند. دانشمندان عقیده دارند در یک میلیاردم ثانیه پس از بیگ بنگ، جهان هستی یک سوپ فوق‌العاده غول پیکر از ذراتی بوده که با سرعت نور با یکدیگر مسابقه گذاشته بودند و هیچ جرمی نداشتند. در این میان برهم‌کنش آنها با میدان هیگز باعث شده که جرم پیدا کنند و سرانجام جهان شکل بگیرد.

adcb b

در سال ۱۹۶۴ فیزیکدانی به نام “پیتر هیگز” پس از مدتی دست و پنجه نرم کردن با معمای منشاء جرم جهان در نهایت توانست پاسخی برای این معما پیدا کند که به “ذره بوزون هیگز” ختم شد. در نهایت پس از سال‌ها آزمایش در شتاب دهندۀ چند میلیارد دلاری سرن، دانشمندان در سال ۲۰۱۲ اعلام کردند که ذره بوزون هیگز کشف و مشاهده شده ‌است.

اکنون دانشمندان در سالگرد کشف بوزون هیگز، شتاب دهنده هادرونی بزرگ را روشن کردند، این دستگاه که ارتقاء یافته قرار است از هم اکنون تا چهار سال آینده با انرژی بی‌سابقه ۱۳.۶ تریلیون الکترون ولت کار کند. یافته‌های شتاب دهنده توسط هزاران دانشمند حاضر در مرکز سرن، تجزیه و تحلیل می‌شود تا به اسرار فیزیک از جمله ماده تاریک و انرژی تاریک پی برده شود.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: nature.com , scitechdaily.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.